Hoppa till huvudinnehåll

Sverigekampen – se poängställningen gren för gren

Oskasri Mörö är en finsk friidrottare.
Oskari Mörö dominerade i Sverigekampen. Oskasri Mörö är en finsk friidrottare. Bild: Yle / Tomi Hänninen Oskari Mörö

Sverigekampen i friidrott avgörs i Tammerfors på söndag. Här hittar ni alla resultat och poängen de ger.

Inför söndagen ledde Finlands herrar med 114–113, medan de svenska damerna ledde med 105,5–99,5.

Finland – Sverige

Herrar FIN 200 – 210 SWE
Damer FIN 197 – 213 SWE

Slägga, damer
1. Marinda Pettersson SWE 68,51
2. Tracey Andersson SWE 66,56
3. Inga Linna FIN 66,36
4. Merja Korpela FIN 66,23
5. Johanna Salmela FIN 64,85
6. Ida Storm SWE 61,50

Poäng: FIN 9 – SWE 13

400 m häck, damer

1. Hilla Uusimäki FIN 57,39
2. Viivi Lehikoinen FIN 58,41
3. Sofia Johnsson SWE 58,50
4. Eveliina Määttänen FIN 58,72
5. Hanna Palmqvist SWE 58,94
6. Johanna Holmén Svensson SWE 59,33

Poäng: FIN 15 – 7 SWE

400 m häck, herrar
1. Oskari Mörö FIN 50,77
2. Joni Vainio-Kaila FIN 51,56
3. Petteri Monni FIN 51,62
4. Jonathan Carbe SWE 51,97
5. Isak Andersson SWE 52,83
6. Alexander Lundskog SWE 54,26

Poäng: FIN 16 – 6 SWE

5000 m, damer
1. Meraf Bahta SWE 16.15,44
2. Maria Larsson SWE 16.18,15
3. Heidi Eriksson FIN 16.39,83
4. Cecilia Norrbom SWE 16.43,19
5. Aino Kivenmäki FIN 17.04,02
6. Janica Mäkelä FIN 17.23,25

Poäng: FIN 7 – 15 SWE

Kula, herrar
1. Arttu Kangas FIN 19,52
2. Niklas Arrhenius SWE 18,98
3. Daniel Ståhl SWE 18,90
4. Timo Kööpikkä FIN 18,13
5. Wictor Petersson SWE 17,80
6. Tomas Söderlund FIN 16,73

Poäng: FIN 11 – 11 SWE

Tresteg, herrar
1. Simo Lipsanen FIN 16,19
2. Tuomas Kaukolahti FIN 15,85
3. Michel Tornéus SWE 15,82
4. Erik Ehrlin SWE 15,60
5. Mathias Ström SWE 15,06
6. Ville Mylläri FIN 15,00

Poäng: FIN 13 – SWE 9

3000 m hinder, herrar
1. Elmar Engholm SWE 8.52,76
2. Emil Blomberg SWE 8.57,61
3. Vidar Johansson SWE 9.01,06
4. Tomi Lehto FIN 9.04,67
5. Hannu Granberg FIN 9.08,43
6. Otto Loukkalahti FIN 9.32,76

Poäng: FIN 6 – 16 SWE

200 m, damer
1. Anniina Kortetmaa FIN 23,92
2. Aino Pulkkinen FIN 24,27
3. Jonna Berghem FIN 24,34
4. Isabelle Eurenius SWE 24,52
5. Malin Ström SWE 24,63
6. Gladys Bamane SWE 24,66

Poäng: FIN 16 – 6 SWE

Diskus, damer
1. Salla Sipponen FIN 54,95
2. Sofia Larsson SWE 53,78
3. Tanja Komulainen FIN 52,69
4. Katri Hirvonen FIN 49,23
5. Anna Karlsson SWE 48,19
6. Fanny Roos SWE 45,54

Poäng: FIN 14 – 8

200 m, herrar
1. Samuli Samuelsson FIN 20,94
2. Tom Kling-Baptiste SWE 21,29
3. Johan Wissman SWE 21,32
4. Felix Svensson SWE 21,45
5. Ville Aarnivala FIN 21,62
6. Ville Myllymäki FIN 21,69

Poäng: FIN 10 – 12 SWE

3000 m hinder, damer
1. Charlotta Fougberg SWE 9.57,10
2. Sandra Eriksson FIN 10.03,89
3. Camilla Richardsson FIN 10.06,69
4. Ronja Fjellner SWE 10.19,48
5. Frida Kristiansson SWE 10.25,25
6. Mira Tuominen FIN 10.45,58

Poäng: FIN 10 – 12 SWE

10 000 m, herrar
1. David Milsson SWE 29.37,03
2. Jarkko Järvenpää FIN 29.45,24 SB
3. Ossi Kekki FIN 30.21,43
4. Andreas Åhwall SWE 30.25,87
5. Anton Danielsson SWE 30.44,77
6. Aki Nummela FIN 30.59,38

Poäng: FIN 10 – SWE 12

Höjd, damer
1. Sofie Skoog SWE 188
2. Linda Sandblom FIN 181
2. Emma Green SWE 181
4. Ilona Äyräväinen FIN 176
5. Ebba Ljungmark SWE 176
6. Elin Pajunen FIN 176

Poäng: FIN 8,5 – SWE 13,5

Längd, damer
1. Khaddi Sagnia SWE 674 SB
2. Erica Jarder SWE 649
3. Malin Marmbrandt SWE 622
4. Anne-Mari Lehtiö FIN 621 PB
5. Kristiina Vuovirta FIN 609
6. Hanna Wiss 591

Poäng: FIN 6 – SWE 16

Spjut, herrar
1. Kim Amb SWE 84,50 SB
2. Antti Ruuskanen FIN 83,02
3. Jiannis Smalios SWE 81,89 PB
4. Teemu Wirkkala FIN 81,16 SB
5. Gabriel Wallin SWE 78,31
6. Sampo Lehtola FIN 76,73

Poäng: FIN 9 – SWE 13

4x400 m, damer
1. Finland 3.38,93
2. Sverige 3.39,73

Poäng: FIN 5 – SWE 2

4x400 m, herrar
1. Finland 3.09,09
2. Sverige 3.09,71

Poäng: FIN 5 – SWE 2

800 m, damer
1. Lovisa Lindh SWE 2.03,43
2. Hanna Hermansson SWE 2.04,81
3. Zenitha Eriksson FIN 2.04,89 SB
4. Anna Silvander SWE 2.04,95
5. Venla Paunonen FIN 2.06,34 PB
6. Saija Seppä 2.07,94

Poäng: FIN 7 – SWE 15

1500 m, herrar
1. Johan Rogestedt SWE 3.55,83
2. Kalle Berglund SWE 3.56,85
3. Jonas Leandersson SWE 3.57,25
4. Marco Bertolotti FIN 3.57,33
5. Tuomo Salonen FIN 3.59,34
6. Panu Jantunen FIN 3.59,87

Poäng: FIN 6 – SWE 16