Hoppa till huvudinnehåll

Oklart kring Kosovo in i det sista - Hetemaj överväger ännu?

Albert Bunjaki drillar sitt lag inför premiären.
Albert Bunjaki drillar sitt lag inför premiären. Albert Bunjaki drillar sitt lag inför premiären. Bild: imago/Jan Huebner/ All Over Press Albert Bunjaki,Kosovos herrlandslag i fotboll

Kosovo blev FIFA-medlem i maj och inleder ikväll sitt första VM-kval. Allting har gått i rasande fart och ännu på matchdagen väntade chefstränaren på tillstånd för en handfull med spelare. Enligt nyhetsbyrån AFP är Perparim Hetemaj ännu aktuell för Kosovo.

Finland och Kosovo möts i en VM-kvalmatch i Åbo på måndagskvällen klockan 21.45. Där som Hasse Backe i lugn och ro fått förbereda sig inför kvalstarten har hans kollega Albert Bunjaki haft nervösa dagar och timmar, när han väntat på besked kring vilka spelare han har till sitt förfogande i landslagets historiska första tävlingsmatch någonsin.

Nio spelade fick sitt speltillstånd av FIFA tidigare under måndagen. Dessa var Fanol Perdedaj, Bersant Celina, Hekuran Kryeziu, Albert Bunjaku, Enis Alushi, Sinan Bytyçi, Veda Muriç, Erton Fejzullahu och Elbasan Rashani.

Enligt det internationella fotbollsförbundet var åtta ansökningar ännu under arbete med sikte på att bli klara tills kvalpremiären mot Finland klockan 21.45.

Flera av de spelare som hoppats få speltillstånd har tidigare representerat ett annat land på landslagsnivå.

– Det finns ingen tidigare motsvarande situation, eftersom våra spelare representerar sina nationer när Kosovo ännu inte var medlem i FIFA. Nu borde våra spelare få samma möjlighet som alla andra, säger ordförande för Kosovos fotbollsförbund Fadil Vokrri till nyhetsbyrån AFP.

Bland annat fyra albanska EM-spelare från i somras har valt att representera Kosovo nu. Enligt AFP väntar bland annat den belgiska landslagsmannen Adnan Januzaj, den svenska juniorlandslagsmannen Arber Zeneli och Finlands egen A-landslagsveteran Perparim Hetemaj ännu på grönt ljus från FIFA.

Enligt tidigare uppgifter skulle Hetemaj ha valt att spela vidare för Finlands landslag.

AFP uppgav att chefstränaren Albert Bunjaki hade 15 spelare att välja från redan medan elva spelare ännu väntade på tillstånd från FIFA. Under måndagseftermiddagen blev det klart att 22 av 23 spelare är spelklara på kvällen. Vid 18-tiden meddelade UEFA på sin webbplats att alla spelare var klara för spel, också den forne norske landslagsmannen Valon Berisha.

– Det här är början på ett projekt med att bygga ett bra lag inför följande EM-kval, sade Bunjaki inför kvalstarten i Åbo.

Inom spelartruppen är stämningen på topp.

– Det är mycket känslor som omger det här projektet. Vi måste klara av att hålla koll på känslorna för att nå ett bra resultat. Vi är redo och jag tror att vi kan fixa det, uppgav backen Bajram Jashanica.

Kosovo blev medlem nummer 210 inom det internationella fotbollsförbundet i maj. Nationen Kosovo utropade sig självständigt år 2008.

Kosovos spelartrupp mot Finland:

Målvakter
Samir Ujkani (Pisa)
Flamur Neziri (Feronikeli)
Granit Kolshi

Försvar
Fanol Perdedaj (1860 München)
Avni Pepa (ÍBV Vestmannaeyjar)
Enis Alushi (1. FC Nürnberg)
Amir Rrahamani (RNK Split)
Leart Paqarada (SV Sandhausen)
Bajram Jashanica (Skënderbeu Korçë)
Alban Pnishi (FC Grasshoppers)
Ardian Ismajli (Hajduk Split)
Benjamin Kololli (FC Lausanne-Sport)

Mittfält
Bernard Berisha (Anzi Makhachkala)
Hekuran Kryeziu (Luzern)
Alban Meha (Al-Nassr)
Valon Berisha (FC Red Bull Salzburg)
Besar Halimi (FSV Frankfurt)
Valmir Sulejmani (Hannover 96)
Herolind Shala (Kasımpaşa)
Sinan Bytyqi (Go Ahead Eagles)
Eroll Zejnullahu (FC Union Berlin)

Anfallare
Bersant Celina (FC Twente)
Milot Rashica (Vitesse)
Vedat Muriqi (Gençlerbirligi)
Albert Bunjaku (St. Gallen)

(EDIT 18.21 Valon Berishas status ändrad, fick klartecken från UEFA)

Läs också

Nyligen publicerat - Sport