Hoppa till huvudinnehåll

Juniorvärldsmästaren dumpad av Pelicans, skrev långt avtal med Tappara

Sebastian Repo fick gå från sin fostrarförening.
Sebastian Repo byter Lahtis mot Tammerfors. Sebastian Repo fick gå från sin fostrarförening. Bild: Matti Raivio/All Over Press Sebastian Repo

Förra säsongen gjorde han 15 mål, hittills i år har det blivit tre passningspoäng på åtta matcher. Saldot tillfredsställde inte Lahtis-klubben Pelicans som sade upp kontraktet med yttern Sebastian Repo. Repos nya klubb i tre säsonger blir Tappara från Tammerfors.

Repo, 20, är fostrad i den egna klubbens juniorer och fick sitt ligagenombrott ifjol med 15+13=28 poäng på 50 matcher. Nu är det ändå över, och Repo får se sig om efter ny klubbadress.

- Början på säsongen har inte levt upp till våra resultatmässiga förväntningar och just nu finns ingen plats i vårt pussel för den unge mannen. Således tyckte vi i samråd att detta är den bästa lösningen ur spelarens synvinkel, säger Pelicans sportchef Janne Laukkanen på klubbens webbplats.

En timme efter Pelicans besked stod det klart att Repo fortsätter sin ligakarriär i Tappara. Kontraktet med Tammerforsklubben sträcker sig till slutet av säsongen 2018-2019.

Hoppa över Twitterpostning

Repo var med och vann junior-VM guld på hemmaplan 2016.

Läs också