En miljon kommer från Svenska kulturfonden och en halv miljon euro från Stiftelsen för kultur- och utbildningsinvesteringar. År 2019 ska renoveringen vara klar.
- Wasa Teater är en av de viktiga scenerna i Svenskfinland och det är naturligt att vi deltar i finansieringen av renoveringen, säger Stefan Wallin, styrelseordförande för båda stiftelserna i ett pressmeddelande.
Det är Svenska Österbottens förbund för utbildning och kultur har beviljats medlen för teaterns renovering.
- Bidraget på 1,5 miljoner från oss är en av de största enskilda satsningarna vi gör på en enskild teater, säger Wallin.
Svenska kulturfonden har också tidigare deltagit i renoveringar av teaterhus, bland annat beviljades Svenska Teatern två miljoner euro för sin grundsanering år 2010.