Hoppa till huvudinnehåll

Årets bästa utsedda i 71 idrottsgrenar – Laine bästa hockeyspelare

Patrik Laine lyfter JVM-bucklan.
Patrik Laine inledde året med att vinna junior-VM. Patrik Laine lyfter JVM-bucklan. Bild: Yelena Rusko/TASS All Over Press Patrik Laine

Sportjournalistförbundet Urheilutoimittajain Liitto har sedan år 1946 utsett de bästa finländarna i olika idrottsgrenar. År 2016 fanns 71 grenar och namn på listan, fyra av dem finlandssvenskar.

Bland finlandssvenska idrottare premierades gymnasten Oskar Kirmes (Espoon Telinetaiturit), fäktaren Catharina Kock (Helsingfors fäktare), alpina skidåkaren Marcus Sandell (GrIFK Alpine) och badmintonspelaren Nanna Vainio (Espoon Sulkapallo-Badminton).

Gren Idrottare
Aerobics Laura Vihervä
Alpin skidsport Marcus Sandell
Amerikansk fotboll Aleksi Aitala
Backhoppning Lauri Asikainen
Badminton Nanna Vainio
Bandy Pertti Virtanen
Basket Petteri Koponen
Biljard Petri Makkonen
Boboll Sami Haapakoski
Bordtennis Benedek Olah
Bowling Joonas Jähi
Boxning Mira Potkonen
Brottning Petra Olli
Bågskytte Taru Kuoppa
Curling Aku Kauste
Cykling Lotta Lepistö
Danssport Jaak Vainomaa - Taina Savikurki
Dart Kim Viljanen
Discgolf Leo Piironen
Flygsport Inka Tiitto
Fotboll Lukas Hradecky
Freestyle Jimi Salonen
Friidrott Leo-Pekka Tähti
Futsal Mikko Kytölä
Fäktning Catharina Kock
Golf Mikko Ilonen
Gymnastik Oskar Kirmes
Handboll Teemu Tamminen
Hastighetsåkning på skridskor Mika Poutala
Ice cross downhill Paavo Klintrup
Innebandy Peter Kotilainen
Ishockey Patrik Laine
Judo Jaana Sundberg
Karate Helena Kuusisto
Kickboxning Hanne Lauslehto
Konståkning Viveca Lindfors
Landhockey Petri Jalonen
Längdskidåkning Krista Pärmäkoski
Mixed martial arts Makwan Amirkhani
Modern femkamp Laura Salminen
Motorbåtssport Sami Seliö
Motorcykelsport Eero Remes
Motorsport Esapekka Lappi
Mountainbikeorientering Marika Hara
Nordisk kombination Ilkka Herola
Orientering Marika Teini
Paddling Niklas Vettanen
Pilidrott Aimo Tammi
Ridning Katja Karjalainen
Ringette Susanna Tapani
Rinkbandy Simo Tonteri
Rodd Robert Ven
Rullskridskohockey Petri Partanen
Segling Tuula Tenkanen
Simhopp Roosa Kanerva
Simning Jenna Laukkanen
Skidorientering Janne Häkkinen
Skidskytte Kaisa Mäkäräinen
Snowboardåkning Peetu Piiroinen
Snöskoteråkning Aki Pihlaja
Sportskytte Tomi-Pekka Heikkilä
Squash Olli Tuominen
Styrkelyft Antti Savolainen
Taekwondo Suvi Mikkonen
Tennis Henri Kontinen
Thaiboxning Tessa Kakkonen
Travsport Mika Forss
Triathlon Kaisa Lehtonen
Tyngdlyftning Milko Tokola
Vattenpolo Sandor Barany jr.
Volleyboll Olli-Pekka Ojansivu

Årets idrottare utses på Idrottsgalan som går av stapeln på tisdagskvällen och sänds i TV2 med start klockan 20.00.

Läs också

Nyligen publicerat - Sport