Hoppa till huvudinnehåll

EM-resenärer förväntas anmäla sig på Nordenkampen i Tammerfors

Sanna Nygård får röd flagga vid Botniagames i Korsholm 2017.
Sanna Nygård hoppas på vit flagg i Tammerfors, hon tävlar i tresteg. Sanna Nygård får röd flagga vid Botniagames i Korsholm 2017. Bild: Yle/AnttiKoivukangas Sanna Nygård,Botniahallen,tresteg,friidrott,vasa is

Finland har nominerat sina idrottare till Nordenkampen i friidrott i Tammerfors och träningsledningen förväntar sig att flera idrottare kommer att vika sig en plats vid inomhus-EM i Belgrad via helgens resultat.

I Birkahallen i Tammerfors tävlar de blåvita idrottana mot sammanslagna lag från Sverige och Norge samt Danmark och Island.

Träningschefen Jorma Kemppainen säger på förbundets webbplats yleisurheilu.fi att han förväntar sig resultat nära EM-gränsen av flera idrottare i den tuffa internationella konkurrensen, och nämner Linda Sandblom, Elmo Lakka, Lotta Harala och Arttu Kangas.

Linda Sandblom, Kalevaspelen 2016.
Blir det en EM-resa för Hangöhopparen Sandblom? Linda Sandblom, Kalevaspelen 2016. Bild: Yle/Tomi Hänninen Linda Sandblom

Hittills har Finland fyra idrottare som klarat resultatgränsen till EM i Belgrad i början av mars: häcklöparen Nooralotta Neziri, trestegshopparen Kristiina Mäkelä, samt sprintrarna Anniina Kortetmaa och Eetu Rantala.

Också stavduon Wilma Murto och Minna Nikkanen ligger bra till för att få en inbjudan trots att de inte gjort 470 ännu i år.

Nordenkampen avgörs under en dag i Tammerfors, lördagen den 11 februari, och visas i sammandrag i TV2 klockan 17.05-19.30 med svenskt referat av Leif Lampenius.

De finlandssvenska föreningarna är väl representerade som vanligt. Fyra herrar och nio damer bär Finlands färger i lördagens landskamp.

Herrlaget:

(resultaten återgivna är årsbästa/rekord)
60 m: Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 6,70, Markus Skyttä Kouvolan Urheilijat 6,77.
200 m: Roope Saarinen Esbo Idrottsförening 21,34, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 21,47/21,34 (2016)
400 m: Erik Back HIFK (49,08), Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 49,66/48,67
800 m: Simon Haglund IK Falken Pedersöre 1.53,95, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 1.51,86 (lång bana)/1.53,49 (2013)
1500 m: Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat 3.51,57 (2015), Tuomo Salonen Espoon Tapiot 3.52,46/3.48,40 (2015)
3000 m: Samu Mikkonen Kuopion Reipas 8.18,33 (lång bana)/8.36,71 (2016), Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.26,55
60 m häck: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat 7,89/7,81 (2015), Samuel Rautapalo Helsingin Kisa-Veikot 8,07
Höjd: Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 207, Matias Mustonen Lempäälän Kisa YU 201
Stav: Tommi Holttinen Someron Esa 520/525 (2015), Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 535
Längd: Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 767/769 (2011), Henri Väyrynen Kajaanin Kipinä 762/785 (2014)
Tresteg: Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 15,96, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 16,22/16,23 (2016)
Kula: Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 19,36/20,09 (2015), Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,46/18,82 (2016)
4x300 m: Erik Back HIFK-friidrott, Christoffer Envall IK Falken, Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Esbo Idrottsförening

Damlaget:

(resultaten återgivna är årsbästa/rekord)
60 m: Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 7,36, Maria Räsänen Lapinlahden Veto 7,56/7,39 (2013)
200 m: Jonna Berghem HIK Friidrott 23,99/23,79 (2015), Nea Mattila HIFK-friidrott 24,64
400 m: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott 55,30, Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 55,67/55,45 (2016)
800 m: Zenitha Eriksson IK Falken Pedersöre 2.07,43 (lång bana)/2.10,10 (2015), Jonna Julin IF Nykarlebynejden 2.09,15 (lång bana)
1500 m: Saija Seppä Suolahden Urho 4.41,45, Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.27,63/4.25,74 (2014)
3000 m: Camilla Richardsson Vasa Idrottssällskap 9.27,05 (lång bana)/9.31,57, Henni Tofferi Viipurin Urheilijat 9.54,63
60 m aj: Lotta Harala Tampereen Pyrintö 8,23/8,18 (2013), Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 8,17/7,97 (2015)
Höjd: Laura Rautanen Vilppulan Veikot 180/187 (2015), Linda Sandblom HIK Friidrott 186
Stav: Minna Nikkanen Someron Esa 455/461 (2016), Wilma Murto Salon Vilpas 466/471 (2016)
Längd: Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 612/634 (2015), Kristiina Vuorvirta Espoon Tapiot 589
Tresteg: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,81/14,20 (2015), Sanna Nygård Vasa Idrottssällskap 13,42/13,63 (2016)
Kula: Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 15,04, Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 14,44/14,84 (2016)
4x300 m: Jonna Berghem HIK Friidrott, Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott , Nea Mattila HIFK-friidrott, Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 Vanda