Hoppa till huvudinnehåll

Inomhussäsongen kulminerar i Belgrad – Yle sänder stort från EM

Wilma Murto, Sverigekampen 2016.
Wilma Murto Finlands kanske största medaljhopp i Belgrad. Wilma Murto, Sverigekampen 2016. Bild: Yle/Tomi Hänninen Wilma Murto

Inomhussäsongen i friidrott kulminerar under det första veckoslutet i mars när den europeiska eliten gör upp om medaljerna vid EM i Belgrad.

Under FM-helgen i Jyväskylä växte den finska EM-truppen när bland annat Hangös egen höjddrottning Linda Sandblom klarade kvalgränsen på 189.

Storleken på den finska truppen vid EM-tävlingarna är elva idrottare, efter att Nooralotta Neziri lämnade sent återbud.

– Jag tycker det låter bra, det är liten ökning från förra gången när vi hade åtta idrottare med. Det är en bra utveckling, sade Mikael Ylöstalo i samband med FM-tävlingarna i Jyväskylä.

Tävlingarna avgörs i inomhusarenan i Belgrad, som enligt arrangörernas uppskattning rymmer 25 000 åskådare.

Programmet för inomhus-EM i friidrott 2017.
EM-programmet Programmet för inomhus-EM i friidrott 2017. Bild: Yle/skärmdump friidrott

Rent sändningsmässigt är utbudet från EM i Belgrad tudelat.

Dels blir det gedigna sammandrag i Yle Fem och Yle TV2 under samtliga tre kvällar, medan den riktigt inbitne friidrottsvännen bjuds på långa direktsändningar både fredag, lördag och söndag via Yle Arenan.

Redaktör Janne Isaksson svarar för det svenska referatet från EM-tävlingarna och har sällskap av Yle Sportens expertkommentator Mikael Ylöstalo under alla tre dagar.

Inomhus-EM i friidrott

Sammandrag i TV
fredag 3 mars, sammandrag, kl. 19.55 – 21.45 i Yle Fem
lördag 4 mars, sammandrag, kl. 21.00 – 23.00 i Yle TV2
söndag 5 mars, sammandrag/direkt, kl. 18.00 – 20.30 i Yle TV2

Direkt på Yle Arenan
fredag 3 mars, direktsändning, 10.20 – 14.50
fredag 3 mars, direktsändning, 17.20 – 21.30
lördag 4 mars, direktsändning, 10.20 – 14.30
lördag 4 mars, direktsändning, 17.05 – 22.15
söndag 5 mars, direktsändning, 14.20 – 20.30

Finlands trupp:

60 m: Anniina Kortetmaa, Kannuksen Ura
60 m: Eetu Rantala, Pudasjärven Urheilijat
60 m häck: Lotta Harala, Tampereen Pyrintö
60 m häck: Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö
60 m häck: Elmo Lakka, Jyväskylän Kenttäurheilijat
Höjd: Linda Sandblom, HIK Friidrott
Kula: Arttu Kangas, Kankaanpään Seudun Leisku
Stav: Wilma Murto, Salon Vilpas
Stav: Minna Nikkanen, Someron Esa
Tresteg: Simo Lipsanen, Lappeenrannan Urheilumiehet
Tresteg: Kristiina Mäkelä, Orimattilan Jymy