Hoppa till huvudinnehåll

Yttre skönhet ett kriterium i volleybollens damliga? "Publiken vill se vackra spelare"

Rödklädda glada damvolleybollspelare firar seger tillsammans.
Damlaget LP Viesti hör till de mer framgångsrika ligalagen i landet. Rödklädda glada damvolleybollspelare firar seger tillsammans. Bild: All over press. volleyboll,volleybollspelare,lp viesti

Berättelsen om volleybollklubben LP Viestis överlägsna tag de senaste åren öppnas upp i boken "Tarinat tunteen takana". I den framkommer också uppgifter om att yttre skönhet kan inverka på kvinnliga spelares kontrakt.

Sedan 2008 då klubben grundades har man vunnit sju FM-titlar. I den nyutgivna boken "Tarinat tunteen takia", skriven av Tero Auvinen och Arto Kuuluvainen porträtteras klubbens fantastiska historia.

Den innehåller emellertid inte endast ljusglimtar.

2011 tecknade klubben kontrakt med en serbisk damspelare, Dubravka Rakic. Hon och en landsmanninna hade varit på tryout i klubben, och Rakic valdes trots att landsmanninnan varit bättre i träningarna.

Detta skapade en diskussion om att Rakic valdes på grund av hennes utseende. Den nya boken understryker möjligheten att damvolleybollspelares utseende kan inverka på kontrakt.

– Det är klart att publiken vill se vackra spelare, att sponsorerna vill ha vackra spelare iklädda speldräkter i sina reklamer, och att samarbetspartners gärna inbjuder representativa spelare till sina kund- och personalevenemang, säger klubbens VD Tomi Lemminkäinen i boken enligt Ilta-Sanomat.

LP Viesti tog som bäst 114 raka segrar i tävlingssammanhang under tre års tid.

Läs också