Hoppa till huvudinnehåll

"Attityden mot invandrare har blivit aggressivare"

Rosa Puhakkainen-Mattila jobbar på Människorättsförbundet.
Rosa Puhakkainen-Mattila jobbar på Människorättsförbundet. Bild: Yle/Katarina Kuivalainen yle nyhetsskolan

Med en dålig attityd mot invandrare och utlänningar överlag, har rasismen tagit över vardagen i Finland. Det är något vi måste sätta ett stopp för, säger Rosa Puhakainen-Mattila, från Förbundet för Mänskliga Rättigheter.

-Jag har märkt att attityden mot invandrare idag är mera aggressivare än då när jag var ung, och troligen är den största orsaken att det finns mera invandrare.

- Jag önskar att alla kunde förstå att alla har samma rättigheter och det ger oss inte rätten att diskriminera dem, för de har en orsak varför de kommit hit.

Jag märker att rasismen har blivit vanligare i tidningar och tv. Man ser det också i hur vi använder vårt språk på ett sätt som inte skulle har varit acceptabelt förr. Det här är oroväckande.― Rosa Puhakainen-Mattila, Förbundet för mänskliga rättigheter

Hur har rasismen utvecklats på de senaste tio åren i Finland?

-I Finland har det alltid existerat rasism men jag tror att rasismen har ökat under de senaste tio åren.

- Jag märker att rasismen har blivit vanligare i tidningar och tv. Man ser det också i hur vi använder vårt språk på ett sätt som inte skulle har varit acceptabelt förr. Det här är oroväckande och det är något vi måste sätta ett stopp för.

Demonstration mot återsändande av afghanska flyktingar
Motreaktionerna växer. Hundratals finländare demonstrerade i början av april mot att afghanska flyktingar deporterades tillbaka till sitt hemland. Demonstration mot återsändande av afghanska flyktingar Bild: Mikkos Stig/Lehtikuva demonstration,Helsingfors,flyktingar,utvisning

Invandrare har ofta problem med att få jobb på grund av sitt namn. Vad kan ni som ett förbund göra åt saken?

-Vi har två anställda människor med invandrarbakgrund hos oss. En sak vi har tänkt på, som många andra säkert också har funderat på är anonymrekrytering. Det betyder att man inte behöver ange namn, ålder, kön eller bild.

Jämställdhet
Diskriminering på grund av kön finns också i Storängens skola menar eleverna. Högstadieelever i Storängens skola i Esbo anser att flickorna kommer lättare undan. Jämställdhet Bild: Johannes Jansson/norden.org jämställdhet

Behandlas flickor och pojkar jämlikt?

Efter intervjun med Puhakainen-Mattila i Storängens skola, frågade vi elever i skolan om mänskliga rättigheter.

De intervjuade tycker att flickor och pojkar behandlas olika.

Ronja Åkerblom går i Storängens skola.
Ronja Åkerblom tycker att flickor kommer lättare undan i Storängens skola. Ronja Åkerblom går i Storängens skola. Bild: Yle/Robert Åström skolelever,yle nyhetsskolan

Ronja Åkerblom, Storängens skola

Tycker du att olika människogrupper behandlas likadant i Finland?

- Inte alltid, nog förekommer det rasism.

Tycker du att alla människor borde behandlas likadant?

- Jo alla är ju lika värda.

Tycker du att pojkarna och flickorna behandlas likvärdigt i vår skola?

- Inte alltid. Om en pojke gör något kan han få ett mycket värre straff men om en flicka skulle göra samma sak kommer hon mycket lättare undan.

Mänskliga rättigheter

Mänskliga rättigheter är olika slags "regler". Dessa regler är till för alla.

Barn har lite annorlunda regler än vad vuxna har.

Den viktigaste regeln är att alla har rätt att leva. Det betyder att alla får leva utan att vara rädd för att bli dödad eller våldtagen.

Det är också viktigt att alla har möjlighet att gå i skolan och att alla har tillräckligt med mat.

Andra regler är till exempel att alla ska ha rätt att säga sin egen åsikt och att slaveri är förbjudet.

Mänskliga rättigheterna har sitt ursprung i den engelska Magna Carta från år 1215.

De mänskliga rättigheterna innehåller 30 olika artiklar.

Av: Alex Vesterbacka, Nea Lindell, Richard Angervuori, Hugo Hongisto, Iris Nurmi

Oskar Lagus till vänster och Miles Molander går i Storängens skola i Esbo.
Oscar Lagus och Miles Molander tycker att vissa lärare favoriserar flickor. Oskar Lagus till vänster och Miles Molander går i Storängens skola i Esbo. Bild: Yle/Cajsa Snellman skolelever,yle nyhetsskolan

Miles Molander och Oscar Lagus

Tycker du att olika människogrupper behandlas likadant i Finland?

-Inte alltid. Ibland ser man rasism mot till exempel svarta, säger Oscar Lagus.

-För homosexuella är det ju inte alltid heller så rättvist, tillägger Miles Molander.

Tycker du att alla människor borde behandlas likadant?

-Jo absolut, alla är trots allt människor och borde bli behandlade på samma sätt, säger Molander

Tycker du att pojkarna och flickorna behandlas likvärdigt i vår skola?

-Om man nu är riktigt ärlig så är vissa läraren mera på flickornas sida, i alla fall ser det ut så, säger båda.

Om en pojke gör något kan han få ett mycket värre straff men om en flicka skulle göra samma sak kommer hon mycket lättare undan.― Ronja Åkerblom, högstadieelev i Storängens skola

Quiz om Förbundet för Mänskliga Rättigheter

När grundades Förbundet för Mänskliga Rättigheter?

Var ligger förbundets huvudkontor?

Vem är förbundets ordförande?

Hur många arbetar vid förbundet?

Vad handlar förbundets kampanj i kollektivtrafiken "Stop! Päätepysäkki syrjinnälle" om?

Av: Miska Ruutu, Max Lönnquist, Oliver Hiismäki

Hur kan man motverka rasism?

Rosa Puhakainen-Mattila från Förbundet för Mänskliga Rättigheter uppmanar folk att vara modiga och stå upp.

Vad kan vi göra för att motverka rasism i vardagen?

-Jag skulle önska att alla kunde vara modiga och stå upp, även i mindre situationer, och vara till stöd för den som är offret. Förstås skall inte barn och unga ta det på sig själv och försöka lösa problemet, utan ta kontakt med en vuxen.

Vad gör Förbundet för Mänskliga Rättigheter för att motverka rasism?

-Vi gör just nu mycket för att ändra människors attityd. Vi har gjort kampanjer för att folk skall se att alla är lika värda. Vi försöker också genom medier få människor att tala om rasism.

Artikeln är producerad av: Niklas Nurmi, Otto Gerkman, Robert Åström och Cajsa Snellman

Nyhetsskolan

 • Nyhetsquiz: Presidentvalskampanj, corona och koma

  En frågesport till dig som vill testa din nyhetskunskap

  Här kommer veckans nyhetsquiz med nyheter från både Finland och resten av världen. Hur bra koll har du på nyhetsläget? I det här quizet ställer vi frågor på nyheter som Svenska Yle rapporterat om under veckan.

 • Yle Nyhetsskolan: Barn behöver få prata om skilsmässa

  Det här är en artikel om skilsmässa ur barnens synvinkel

  Vi är elever som just har gått ut åttan i Winellska skolan i Kyrkslätt och vi har skrivit den här artikeln både till föräldrar och barn som har genomgått skilsmässa och till föräldrar som funderar på att skilja sig. En skilsmässa är ofta tragisk för alla i familjen och därför är det bra att söka hjälp och prata med någon expert.

 • Sju frågor du ska ställa för att veta om en nyhet är sann eller falsk

  Börja med frågorna vad, hur, varför, var och när?

  Medieanvändningen har förändrats på grund av nätet. Tyvärr kryllar det av lögner och det är lätt att manipulera människor som inte kan skilja på sant och falskt. Det är på vars och ens eget ansvar att vara källkritisk. Trovärdig media och läskunniga väljare hör till fundamenten för vår demokrati.

 • Yle Nyhetsskolan: Nätmobbning är ett allt större problem och kan få allvarliga konsekvenser

  Att utsättas för nätmobbning kan leda till depression.

  Nätmobbning har varit ett problem redan en längre tid. Mobbningen påverkar många människor och problemet blir bara värre. Vi som har skrivit artikeln heter Neea Asumaniemi och Laura Fagerström och vi har undersökt fenomenet nätmobbning bland ungdomar och intervjuat psykologen Jenny Selenius om hur nätmobbning påverkar unga.

 • Yle Nyhetsskolan: Alla unga skulle må bra av att ha en hobby - men alla har inte råd med det

  Det behövs fler kostnadsfria hobbyer för ungdomar.

  Har du någonsin tänkt på varför vissa ungdomar inte tränar? Beror det på deras inställning eller finns det andra orsaker? Föreställ dig att du inte har möjlighet till en hobby för att du inte har råd med det. Åttondeklassister i Winellska högstadieskolan i Kyrkslätt har undersökt hobbyläget för ungdomar i sin egen region.

 • Yle Nyhetsskolan: Varje år är det allt yngre personer som använder rusmedel, polisen får anmälningar om 11-12 åringar som använder droger

  Droger påverkar negativt på ungas vardag

  Åttondeklassister i Winellska skolan har undersökt rusmedelansväningen i Kyrkslätt med omnejd: Allt yngre barn använder rusmedel. En del kommer till skolan med en fimp i handen eller snus under läppen. Gatorna är fulla med gamla tobaksfimpar, använda sprutor och ölburkar. För att förebygga rusmedelsanvändning behövs samarbete mellan unga, deras föräldrar, olika myndigheter och socialarbetare.

 • Yle Nyhetsskolan: Trots att konsumtionen av havremjölk ökar är komjölken fortfarande populärast bland familjerna i Kyrkslätt

  Vi funderar på om havremjölk är bättre för miljön än komjölk

  Allt fler vill stoppa klimatförändringen genom att äta mindre kött eller byta ut köttet till veganska köttersättare. Allt fler har också börjat dricka havremjölk istället för komjölk. Vi som har skrivit den här artikeln heter Lucas Riihinen och Axel Köhler och vi önskar att fler skulle övergå till havremjölk med tanke på miljön, men när vi undersökte om familjerna i vår näromgivning har ersatt komjölken med havremjölk, visade det sig att komjölken fortfarande är populär.

 • Fyra lektionstips

  Här hittar du tips på fyra olika lektioner á 45 minuter.

  Här finns förslag på fyra olika lektioner som man kan hålla för en klass som vill lära sig mer om hur man gör nyheter.

 • Varning: Lita inte på de här så kallade nyhetssajterna

  Falska nyheter sprids lätt, vi listar falska "mediehus".

  Osanna nyheter har på senare år blivit en stor business och ett sätt att forma politisk opinion. Ändå är det få som med avsikt går på in på sajter för så kallad alternativ media eller lögnmedia. Men det går bra för sajterna tack vare att Facebook möjliggör spridningen av innehållet – det är få som läser mer än rubriken innan de delar artikeln. Här listar vi några sajter som inte är tillförlitliga nyhetskällor.

 • Det här är Yle Nyhetsskolan

  Svenska Yle mediefostrar ungdomar - kom med!

  Yle Nyhetsskolan är ett projekt i mediefostran. Idén är att låta unga göra egna nyheter som publiceras på Nyhetsskolans webbsida. Läs mer om projektet här och hur ni kan vara med!

 • Kom med i Yle Nyhetsskolan

  Nu kan man anmäla sig till våren 2017!

  Vill ni göra egna nyheter och nå ut till en stor publik? Gå då med i Svenska Yles projekt i mediefostran, Yle Nyhetsskolan. Där får man chansen att bli ung nyhetsreporter och lära sig mer om till exempel källkritik, rubriksättning och intervjuteknik.

 • Nyhetsskolan: Dag 1

  Så här kan intro-träffen gå till.

  Glädje och journalistik blandas under den första Yle nyhetsskoldagen av flera under höstens lopp. Eleverna i klass 9E i Grundskolan Norsen får lära sig om allt från vad en nyhet är till vad det betyder att Yle är ett public servicebolag.

 • Yle Nyhetsskolan – hur går det till?

  Här är ett exempel på hur projektet går till i praktiken.

  Upplägget för Yle Nyhetsskolan är flexibelt och anpassas efter varje enskild skolas önskemål. Här presenteras ett exempel på hur projektet kan genomföras, så att man får en uppfattning om de praktiska arrangemangen.

 • Vad är en nyhet?

  Svenska Yles Daniel Olin introducerar er till nyhetsvärlden.

  Svenska Yles Freddi Wahlström berättar vad en nyhet är och ger tips om hur man kommer igång.

 • Skillnaden mellan nyhetstext och kolumn

  Nyheten ska vara objektiv, kolumnen är till för åsikter.

  Nyhetstexten är neutral medan kolumnen är allt annat än det. I en kolumn kan (och till och med bör) skribenten öppet ta ställning, det vill säga argumentera för en åsikt, säger redaktionschef Jonas Jungar.

 • Webbnyhetens hemlighet

  Kort, koncist och grafiskt tilltalande.

  Att skriva nyheter för webben innebär att kämpa om publikens uppmärksamhet. Svenska Yles journalist Johan Gullmets har knepen.

 • Lätt att fejka en nyhet

  Guldåldern för fejkade nyheter är nu.

  På webben är det lätt att publicera innehåll som ser ut som journalistik, men som inte är det. Guldåldern för fejkade nyheter är nu.

 • Hur man ska sprida sin nyhet på sociala medier

  Svenska Yles Gitte Laurell ger sina bästa tips.

  Om du skriver en nyhet vill du säkert att så många som möjligt läser den. Då kan du ta hjälp av de sociala medierna och de tips som Svenska Yles some-expert Gitte Laurell här delar med sig.

 • Vilket format ska nyheten ha?

  Följ de här råden och nyheten kommer att se proffsig ut!

  Eftersom Yle Nyhetsskolans material publiceras på Svenska Yle finns det vissa önskemål på till exempel bildernas storlek och texternas längd. Genom att följa de här garanterar vi att era nyheter passar in på våra webbsidor och dessutom ser professionella ut.

 • Nyheter på 30 sekunder

  Tips på hur du filmar ett videoklipp med din telefon.

  Vi på Svenska Yle förmedlar ofta våra nyheter med hjälp av korta videoklipp. Du som reporter på Yle Nyhetsskolan kan också testa på det här! Det enda du behöver är din smarttelefon.

 • De fem journalistiska frågorna

  Vad? När? Var? Vem? och Varför?

  Svenska Yles nyhestuppläsare Ida Henriksson berättar om de fem journalistiska frågorna: Vad? När? Var? Vem? och Varför?

 • Nyhetsbildens ABC

  Med några enkla knep blir din nyhetsbild riktigt bra!

  Skärpa, ljus och kameravinklar - läs mer om hur du tar en bra nyhetsbild.

 • En bra webbrubrik är inte mystisk eller för finurlig

  "Handlar det om potatis ska ordet potatis finnas med."

  En rubrik på webben måste stå för sig själv eftersom man ofta ser den utanför sitt sammanhang, t.ex. på Facebook eller Twitter. Vi sysslar inte heller med klickjournalistik, säger Johanna-Törn Mangs på Svenska Yle. Rubriken får inte lura läsaren.

 • Intervjun tar fram historierna

  Utrikesredaktör Jessica Stolzmann ger goda råd.

  I det här klippet delar utrikesredaktör Jessica Stolzmann med sig av sina bästa tips på hur man gör en bra intervju.

 • "Kontrollera dina källor noggrant"

  Det här är A och O i nyhetsarbetet.

  - Vi hör om nyheter från många olika håll. Sen gäller det att sålla fram det viktigaste och dubbelkolla att det man har hört är sant, säger nyhetschefen Sebastian Dahlström.

 • Journalistens spelregler

  Här diskuteras objektivitet och trovärdighet.

  Att göra nyheter är roligt och intressant, men det finns vissa spelregler och etiska principer som man måste beakta.

 • Sommarjobbare - känn dina rättigheter och skyldigheter

  Bra saker för en sommarjobbare att veta!

  Hur gammal måste man vara för att få sommarjobba? Gäller samma regler för sommarjobbare som för andra anställda? Och vad kan man riktigt sommarjobba med? Det är viktigt att unga arbetstagare vet vad sommarjobb går ut på.

 • Nyhetskollen – skräddarsy ditt nyhetsflöde

  Som Uutisvahti men med innehåll från Yle Nyheter och Sport.

  Nyhetskollen är en app som ger dig de senaste nyheterna om ämnen som intresserar dig. Jag tycker det är bättre att få utvalda nyheter direkt i mobilen än att förlita sig på det andra delar, till exempel på Facebook, säger Sara Torvalds som länge har utnyttjat den finskspråkiga motsvarigheten Uutisvahti.