Hoppa till huvudinnehåll

Finlands friidrottare i EM-medaljjakt i Polen – följ med tävlingarna!

Simo Lipsanen, lag-EM 2017.
Simo Lipsanen trea i förhandsrankingen. Simo Lipsanen, lag-EM 2017. Bild: Lehtikuva Simo Lipsanen

Simo Lipsanen, Kristian Bäck och Oliver Helander hör till Finlands starkaste kort i U23-EM i friidrott som pågår i Bydgoszcz från torsdag till söndag.

U23-EM arrangerades för första gången i Åbo sommaren 1997, då Finland slutade femma i medaljstatistiken med tre medaljer av varje valör.

I de tre senaste upplagorna har Finland stannat på en medalj, senast i Tallinn 2015 var Jussi Kanervo den enda på prispallen med sin andraplats på 400 meter häck.

Nu skulle endast en podieplats kunna betecknas som något av ett misslyckande – så många medaljaspiranter skickar Finland till Bydgoszcz.

Lipsanen får tufft motstånd

Det starkaste kortet på förhand sett är trestegshopparen Simo Lipsanen, som i sommar mycket väl kan radera ut Pertti Pousis finländska rekord 17,00.

Lipsanen ligger trea i förhandsstatistiken med årsbästat 16,93, men för att klättra upp som den första blåvita U23-Europamästare sedan Ari Mannio för åtta år sedan krävs troligen ett finländskt rekord.

Trestegstoppen håller nämligen hög standard och både ungdomsettan Nazim Babayez från Azerbajdzjan (17,15) och -tvåan Max Hess från Tyskland (17,13) hör till topp-4 även bland Europas seniorer.

Bäck och Helander medaljkandidater

I herrarnas längd har två hoppare i sommar nått några centimeter över åtta meter – strax bakom dem lurpassar Vasa IS Kristian Bäck som rankingfyra med personbästat 795.

Samma placering bland deltagarna har Topi Raitanen på 3000 meter hinder, medan Salla Sipponen i diskus och Krista Tervo i slägga innehar femteplats i förhandsstatistiken.

Oliver Helander jublar efter spjutkarnevalen 2017.
Oliver Helander spräckte 80-metersgränsen för ett par veckor sedan. Oliver Helander jublar efter spjutkarnevalen 2017. Bild: Lehtikuva Oliver Helander

Ett klart medaljhopp är även IF Raseborgs spjuttalang Oliver Helander, som ligger sjua med sitt personliga rekord 80,04 från spjutkarnevalen i Pihtipudas.

Liksom för Lipsanen är dock konkurrensen på pappret mördande. Greken Ioánnis Kiriazís är statistiketta med 88,01, medan trion bakom kastat nationsrekord: Edis Matusevicius (Litauen, 84,78), Andrian Mardare (Moldavien, 83,93) och Alexandru Novac (Rumänien, 82,90).

– Det är ganska hård standard. Om man vill ta medalj måste man kasta över 80 meter, säger Helander som plågats av problem med armbågen.

Samuli Samuelsson hör åtminstone till finalkandidaterna på både 100 och 200 meter. På den kortare distansen ligger han sjua bland de anmälda och på tvåhundringen nia.

Tävlingarna direkt på webben

Därtill har Finland fem idrottare bland de tio främsta i deltagarlistan – två var i herrarnas stav (Urho Kujanpää och Tomas Wecksten) och slägga (Aaron Kangas och Aleksi Jaakkola) plus Anne-Mari Lehtiö i damlängd.

Av SFI-föreningarnas representanter ställer förutom Bäck och Helander även häcklöparna Cecilia Sandell från Helsingfors IFK och Viktor Kantele från Borgå Akilles, samt stafettlöparna Willem Kajander från Borgå Akilles och Jonathan Brace från Esbo IF upp.

Tävlingarna visas direkt på det europeiska friidrottsförbundets webbplats. Resultatservicen hittar du här. Idrottarna som deltar är födda åren 1995–1997.

Yle Sporten följer med tävlingarna på plats, så håll koll på svenska.yle.fi/sporten för stämningar från Bydgoszcz!

Program, U23-EM:

(finländarnas medverkan uppdateras vartefter)

Torsdag 13.7

11:00 Sjukamp 100mh D Saga Kivekäs, Miia Sillman, Maria Huntington
11:05 Slägga H kvalgrupp A Markus Kokkonen
11:25 100m D försöksheat Anniina Kortetmaa
11:45 Kula H kval Panu Tirkkonen
12:10 100m H försöksheat Samuli Samuelsson
12:15 Sjukamp höjd D Saga Kivekäs, Miia Sillman, Maria Huntington
12:35 Slägga H kvalgrupp B Aleksi Jaakkola, Aaron Kangas
12:45 Längd H kval Kristian Bäck
13:03 400m H försöksheat
-----
15:45 Spjut H kvalgrupp A Jami Kinnunen
16:05 Sjukamp kula D Saga Kivekäs, Miia Sillman, Maria Huntington
17:00 3000mh D försöksheat
17:25 Spjut H kvalgrupp B Oliver Helander
17:35 Tresteg D kval Senni Salminen
17:40 1500m H försöksheat
18:00 Stav D kval
18:15 Sjukamp 200m D Saga Kivekäs, Miia Sillman, Maria Huntington
18:40 Höjd H kval Samuli Eriksson
18:50 800m D försöksheat
19:00 Diskus D kvalgrupp A Vilma Paakkala
19:30 10000m H final Robin Ryynänen
20:10 Diskus D kvalgrupp B Salla Sipponen, Krista Uusi-Kinnala
20:15 100m D semifinal Anniina Kortetmaa
20:40 100m H semifinal Samuli Samuelsson

Fredag 14.7

11:00 100mh D försöksheat Reetta Hurske, Cecilia Sandell
11:05 Slägga D kvalgrupp A Krista Tervo, Suvi Koskinen
11:39 Höjd D kval Gabriela Kosonen, Elina Kakko
11:45 110mh H försöksheat Viktor Kantele
12:00 Stav H kval Tomas Wecksten, Urho Kujanpää, Tommi Holttinen
12:40 Slägga D kvalgrupp B Inga Linna
12:20 1500m D försöksheat
12:50 800m H försöksheat
13:25 Sjukamp längd D Saga Kivekäs, Miia Sillman, Maria Huntington
13:30 400mh D försöksheat Emma Koistinen, Eveliina Määttänen
14:00 400mh H försöksheat
-----
15:50 Sjukamp spjut D Saga Kivekäs, Miia Sillman, Maria Huntington
16:35 3000mh H försöksheat Topi Raitanen
16:50 Kula D kval Eveliina Rouvali
17:10 Sjukamp spjut D
17:16 100m D final
17:24 Tresteg D final Senni Salminen
17:30 100m H final Samuli Samuelsson
17:40 400m D semifinal
18:10 400m H semifinal
18:42 Slägga H final Aleksi Jaakkola, Aaron Kangas, Markus Kokkonen
18:55 Sjukamp 800m D final Saga Kivekäs, Miia Sillman, Maria Huntington
19:10 Kula H final
19:24 200m D försöksheat Anniina Kortetmaa
20:02 Längd H final
20:14 200m H försöksheat Samuli Samuelsson, Oskari Lehtonen
20:45 10000m D final
20:50 Diskus D final Salla Sipponen, Krista Uusi-Kinnala
21:32 100mh D semifinal Reetta Hurske
22:05 110mh H semifinal

Lördag 15.7

11:00 Diskus H kvalgrupp A
11:05 Tiokamp 100m H Elmo Savola
12:00 Tiokamp längd H Elmo Savola
12:20 Diskus H kvalgrupp B Oskari Perälampi
12:35 4x400m D försöksheat
13:05 4x400m H försöksheat
13:35 Tiokamp kula H Elmo Savola
13:50 Längd D kval Anne-Mari Lehtiö
13:55 Spjut D kvalgrupp A
15:15 Spjut D kvalgrupp B Saara Lipsanen
-----
16:45 Tiokamp höjd H Elmo Savola
16:48 400mh D semifinal Eveliina Määttänen
17:05 Kula D final
17:09 400mh H semifinal
17:31 200m D semifinal
17:35 Tresteg H kval Simo Lipsanen
17:52 200m H semifinal Samuli Samuelsson, Oskari Lehtonen
18:16 3000mh D final
18:20 Stav D final
18:35 Spjut H final Oliver Helander
18:40 1500m H final
18:55 100mh D final Reetta Hurske
19:07 110mh H final
19:19 400m D final
19:35 400m H final
19:50 Höjd H final
19:55 800m H semifinal
20:18 800m D final
20:30 Slägga D final Krista Tervo, Suvi Koskinen
20:40 Tiokamp 400m H Elmo Savola
21:10 5000m H final
21:30 200m D final
21:48 200m H final

Söndag 16.7

10:00 20km gång H final
10:30 Tiokamp 110mh H Elmo Savola
11:20 Tiokamp diskus H grupp A
12:00 20km gång D final
12:38 Tiokamp diskus H grupp B Elmo Savola
14:25 Tiokamp stav H Elmo Savola
-----
15:30 Diskus H final
15:32 4x100m D försöksheat
16:08 4x100m H försöksheat Finland
16:35 Längd D final
16:57 400mh D final
17:10 Höjd D final Elina Kakko
17:20 Tiokamp spjut H grupp A
17:28 400mh H final
18:05 1500m D final
18:19 3000mh H final Topi Raitanen
18:31 Tiokamp spjut H grupp B Elmo Savola
18:40 Stav H final Tomas Wecksten, Tommi Holttinen
18:45 800m H final
18:56 5000m D final
19:00 Tresteg H final Simo Lipsanen
19:24 4x100m D final
19:40 4x100m H final Finland?
19:52 Tiokamp 1500m H final Elmo Savola
20:00 Spjut D final
20:38 4x400m D final
20:55 4x400m H final