Hoppa till huvudinnehåll

Nästan tolv timmar direktsänd FM-friidrott – se schemat från Seinäjoki

Tero Pitkämäki, FM 2017.
Tero Pitkämäki ute efter FM-guld nummer åtta på söndag. Tero Pitkämäki, FM 2017. Bild: Yle / Tomi Hänninen Tero Pitkämäki

Tero Pitkämäki tillbaka efter träningspaus, Simo Lipsanen tillbaka efter EM-succén, Kristiina Mäkelä tillbaka efter skada. Kalevaspelen bjuder på många intressanta uppgörelser.

40 finländska mästare på fyra dagar.

Kalevaspelen avgörs under veckoslutet i Seinäjoki och fungerar samtidigt som sista uttagningar inför friidrotts-VM i London. Tävlingarna tjuvstartar med gång på torsdag och fortsätter fram till söndag kväll.

U20-EM pågår samtidigt i italienska Grosseto och därmed saknas toppnamn som Samuel Purola, Viivi Lehikoinen, Saga Andersson och Wilma Murto, men de färska U23-EM-medaljörerna från Bydgoszcz är på plats.

Silvermannen Simo Lipsanen är storfavorit i tresteg, bronskamparen Elmo Savola är anmäld till sin andra tiokamp på bara en vecka, medan stafettbronslöparna Samuli Samuelsson, Oskari Lehtonen, Willem Kajander och Aleksi Lehto sprintar om nya medaljer.

Mäkelä inleder säsongen

Världsfyran Tero Pitkämäki är tillbaka efter en träningspaus på några veckor, medan VM-uttagna trestegsdamen Kristiina Mäkelä inleder säsongen efter vårens knäoperation.

Av SFI-idrottarna hoppas släggkastaren David Söderberg, höjdhopparen Linda Sandblom, längdhopparen Kristian Bäck och spjutkastaren Oliver Helander kunna ge VM-besked.

Finalpassen visas direkt i TV2 och på Yle Arenan från fredag till söndag med svenskspråkigt referat av Leif Lampenius och expertkommentator Mikael Ylöstalo.

TV-schema:
Fre 21.7 kl. 18.00–21.00 TV2 & Arenan
Lör 22.7 kl. 17.00–21.00 TV2 & Arenan
Sön 23.7 kl. 13.30–18.15 TV2 & Arenan

Program, Kalevaspelen:

Torsdag:

17:35 D slägga, kval
18.00 H höjd, kval
18.15 D längd, kval
18.30 D 400m, försöksheat
19.00 H 400m, försöksheat
19.00 H 20 km gång, final
19.15 D 10 km gång, final
19.15 H diskus, kval

Fredag:

10.00 D sjukamp, 100mh
10.50 D kula, kval
11.00 D sjukamp, höjd
11.15 H längd, kval
11.45 H slägga, kval
12.55 D tresteg, kval
13.20 D sjukamp, kula
13.50 D spjut, kval
14.00 H stav, kval
--------
17.45 H 100m, försöksheat
18.00 D slägga, final
18.05 D 100m, försöksheat
18.25 D 10.000m, final
18.30 D kula, final
18.50 H höjd, final
19.15 D sjukamp, 200m
19.20 D längd, final
19.40 H 1500m, final
19.50 D 1500m, final
19.50 H diskus, final
20.05 H 100m, final
20.15 D 100m, final
20.30 D 400m, final
20.45 H 400m, final

Lördag:

09.40 H tiokamp, 100m
10.05 D stav, kval
10.15 D 800m, försöksheat
10.30 H tiokamp, längd
10.45 H 800m, försöksheat
10.50 D diskus, kval
11.25 D 400mh, försöksheat
11.40 H kula, kval
11.55 H 400mh, försöksheat
12.10 H tresteg, kval
12.15 D höjd, kval
13.00 H spjut, kval
13.40 D sjukamp, längd
14.05 H tiokamp, kula
15.25 D sjukamp, spjut
15.30 H tiokamp, höjd
--------
17.20 D 100mh, försöksheat
17.20 H längd, final
17.25 D spjut, final
17.45 H 110mh, försöksheat
18.05 H kula, final
18.10 H/D rullstol 100m
18.25 H 5000m, final
18.40 H stav, final
18.50 H tiokamp, 400m
19.05 D tresteg, final
19.15 D sjukamp, 800m
19.25 H slägga, final
19.35 H/D rullstol 200m
19.50 D 3000m hinder, final
20.15 H 110mh, final
20.30 D 100mh, final

Söndag:

09.00 H tiokamp, 110mh
09.40 H tiokamp, diskus
11.10 H tiokamp, stav
--------
13.30 D diskus, final
13.50 H 200m, försöksheat
13.55 D stav, final
14.10 D 200m, försöksheat
14.35 H 10.000m, final
15.15 H tiokamp, spjut
15.20 D 400mh, final
15.25 H tresteg, final
15.35 H 400mh, final
15.50 D 800m, final
16.05 H 800m, final
16.20 D 5000m, final
16.25 D höjd, final
16.45 H tiokamp, 1500m
16.55 H spjut, final
17.05 H 3000m hinder, final
17.30 H 200m, final
17.45 D 200m, final

EDIT kl. 19.50: Artikeln uppdaterad efter beskedet att Sandra Eriksson avstår tävlingarna.