Hoppa till huvudinnehåll

22 SFI:are tävlar i landskampen – här är Finlands trupp

Sandra Eriksson, EM 2016.
Sandra Eriksson tävlar på 10 000 meter. Sandra Eriksson, EM 2016. Bild: All Over Press Sandra Eriksson,friidrott

Inkommande helg tävlar Finland mot Sverige i den klassiska friidrottslandskampen på Stockholm stadion. 22 SFI:are ingår i Finlands trupp.

Friidrottssäsongen avslutas på sedvanligt sätt med landskampen mellan Finland och Sverige.

Sveriges herrar har dominerat i landskampen de senaste åren. Inför helgens tävlingar har Sverige fem raka segrar. På damsidan har Sverige vunnit tre av de senaste fem landskamperna.

Chefstränaren Jorma Kemppainen har tagit ut en trupp till landskampen och där ingår 22 idrottare som hör hemma i SFI-föreningar.

– Vi har ett bra lag. Allt är möjligt om alla klarar av att prestera lika bra som laget gjorde under lag-EM då vi steg till superligan.

– Vi har sex herrar som dubblerar och fem damer, dessa kommer att ha stor betydelse och jag hoppas att de lyckas, säger Kemppainen på förbundets webbplats.

Eriksson med på 10 000 meter

Bland de som springer två sträckor finns Samuli Samuelsson, Samuel Purola, Camilla Richardsson, Sara Kuivisto och Viivi Lehikoinen.

Sandra Eriksson som kämpat med skador i år kommer också till start i landskampen. Hon kommer att springa 10 000 meter.

Yle sänder landskampen direkt med referat på svenska av Leif Lampenius och Mikael Ylöstalo.

TV-sändningar:
lördag 2 september, Sverigekampen, Stockholm, kl. 16.50–20.30 i Yle TV1
söndag 3 september, Sverigekampen, Stockholm, kl. 14.00–17.30 i Yle TV2

Finlands trupp:

Herrar:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö personbästa/säsongsbästa 10,31, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,30, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 10,30/10,51

200 m: Riku Illukka Vantaan Salamat 21,33, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 20,73/20,73, Samuel Purola Oulun Pyrintö 20,84

400 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 47,63/47,72, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 47,51/ 48,04, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 47,76

800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 1.48,44/1.48,85, Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö 1.48,25/1.51,04, Markus Teijula Naantalin Löyly 1.48,87.

1500 m: Samu Mikkonen Kuopion Reipas 3.45,54, Tommi Sundell Porin Yleisurheilu 3.44,14/3.46,73, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 3.47,15

5000 m: Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 14.20,09, Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.06,47/14.23,02, Eero Saleva Sjundeå IF 14.35,01/14.35,01

10 000 m: Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 29.08,63/29.48,37, Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 29.55,86, Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 29.32,20/31.53,81

3000 m hinder: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.37,42, Hannu Granberg Lahden Ahkera 8.56,11/ 9.03,23, Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 8.58,68/9.12,01

110 mh: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,29, Ville Rajala Alajärven Ankkurit 14,13, Viktor Kantele Borgå Akilles 14,16

400 mh: Tuomas Lehtonen Liedon Parma 51,81, Oskari Mörö Esbo IF 49,04/50,38, Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 51,09/51,78

Höjd: Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 208, Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut 208, Samuli Eriksson Salon Vilpas 218

Stav: Tommi Holttinen Someron Esa 540, Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat 551, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 555i

Längd: Arttu Pajulahti Viipurin Urheilijat 810, Kristian Bäck Vasa IS 795, Kristian Pulli Kaipolan Vire 807

Tresteg: Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat 15,64/15,51, Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat 15,40/15,31, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet 17,14.

Kula: Tomas Söderlund IF Raseborg 19,12i/ 18,17, Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,87i/18,40, Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 20,30/19,95

Diskus: Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat 56,61, Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat 61,66, Frantz Kruger Vasa IS 70,32/57,35

Slägga: Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 76,20/71,35, Henri Liipola Someron Esa 72,99, Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 70,30

Spjut: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98/77,80, Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikot 78,41/77,72, Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 91,53/88,27

4x100 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat, Riku Illukka Vantaan Salamat, Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot, Willem Kajander Borgå Akilles

4 x 400 m: Oskari Mörö Esbo IF, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Juho Vanhala Harjavallan Jymy, Christoffer Envall IK Falken.

Damer:

100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 11,85/11,86, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,83, Sanni Mahonen Keski Uudenmaan Yleisurheilu 11;85/11,94

200 m: Hanna Wiss IF Åland 24,15, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 23,95, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 23,62

400 m: Nea Mattila HIFK 54,61, Viivi Lehikoinen HIFK 54,67, Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20/54,40

800 m: Zenitha Eriksson IK Falken 2.04,12/2.05,41, Sara Kuivisto Borgå Akilles 2.03,87, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.04,75

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles 4.12,78/4.12,99, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 4.28,34, Saija Seppä Suolahden Urho 4.19,55

5000 m: Henni Tofferi Viipurin Urheilijat 16.47,72/16.47.72, Camilla Richardsson Vasa IS 15.57,95/15.59,26, Janica Mäkelä Forssan Salamat 16.31,14/16.35,67

10 000 m: Saara Nikander Länsi Uudenmaan Urheilijat 35.07,08, Sandra Eriksson IK Falken 34.12,20/35,27, Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF 37.27,10

3000 m hinder: Astrid Snäll Forssan Salamat 10.21,07, Camilla Richardsson Vasa IS 9.41,73, Anni Suominen Raision Kuula 10.33.25

100 mh: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,16/13,30, Lotta Harala Tampereen Pyrintö 13,25, Viivi Avikainen Lahden Ahkera 13,32

400 mh: Jonna Berghem HIK Friidrott 57,90, Viivi Lehikoinen HIFK 56,49, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 58,07

Höjd: Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 182i/180, Elina Kakko Perttelin Peikot 185i/181, Elina Smolander Lapuan Virkiä 186/181

Stav: Elina Lampela Oulun Pyrintö 432/415, Minna Nikkanen Someron Esa 461i/455i, Saga Andersson Esbo IF 442

Längd: Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 638/622, Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58, Vantaa 635, Matilda Bogdanoff HIFK 635

Tresteg: Emma Pullola Vaasan Vasamat 13,06/12,97, Sanna Nygård Vasa IS 13,76, Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,24/13,92

Kula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,28i/14,90, Katri Hirvonen Joensuun Kataja 15,35/14,68, Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 15,89

Diskus: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 54,67, Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,48, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 57,39

Slägga: Johanna Salmela Jyväskylän Kenttäurheilijat 66,35, Merja Korpela Soinin Sisu 69,56/68,55, Krista Tervo Karhulan Katajaiset 68,27

Spjut: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 60,56/58,95, Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat 62,13/58,55, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat 60,98

4 x100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat, Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura, Hanna Wiss IF Åland

4 x 400 m: Katri Mustola Kalajoen Junkkarit, Viivi Lehikoinen HIFK, Nea Mattila HIFK, Jeanine Nygård, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu

Läs också