Hoppa till huvudinnehåll

En tredjedel ville läsa ekonomi, men det var svårast att komma in till psykologin

Böcker med post-it lappar
Böcker med post-it lappar Bild: Mostphotos bibliotek,arkiv,inlärning,läsare,studerande,skolor,lärare,studier

Nu börjar studielivet för många. Vi har listat de svenskspråkiga utbildningarna på basis av hur svårt eller lätt det var att få en studieplats hösten 2017.

I våras ville 5 378 personer helst komma in på något av de svenskspråkiga studieprogrammen. Ungefär hälften, 2 702 stycken, fick en studieplats.

I hela landet sökte 151 000 personer in till en högskola eller universitet och cirka 30 procent, eller 47 000, fick en studieplats.

Det är med andra ord mycket lättare att komma in till en högskola om man kan svenska.

Svårast var det att knipa en studieplats vid Konstuniversitetet. För varje antagen stod det elva i kö.

Lättast var det att komma in till Åbo Akademi 1486 hade någon av utbildningarna som sitt förstahandsval och universitetet erbjöd 915 platser.

Eftersom teaterhögskolan inte har antagning till den svenska skådespelarutbildningen i år finns Konstuniversitetet inte med på listan.

Arcadas engelskspråkiga program populära

Jämför man med föregående år finns fortfarande Åbo Akademis psykologi, Arcadas International Business och Nursing med i topp.

Det råder stor skillnad mellan de olika studieprogrammen. För varje studieplats till Åbo Akademis psykologutbildning fanns det nästan nio sökande.

Svårast var det att knipa en studieplats vid Konstuniversitetet. För varje antagen stod det elva i kö.

Till Arcadas engelskspråkiga studieprogram International Business fick bara en av sju sökande plats.

Konkurrensen om studieplatserna vid Helsingfors universitets linjer medicin och juridik på svenska var också hård.

Samtidigt finns det många utbildningar dit inte ens hälften så många söker som det finns plats för.

Bara tre ville helst av allt bli barnträdgårdslärare för språkbadsdaghem även om det hade funnits plats för tjugo.

Många vill läsa ekonomi

Ser man på antalet förstahandssökande är tre av fyra utbildningar ekonomutbildningar. Flest sökte till Svenska Handelshögskolan i Helsingfors, ekonomutbildningen hade 583 sökande.

International Business på Arcada lockade 320 förstahandssökande och på fjärde plats kom Åbo Akademis ekonomutbildning med 208 sökande.

Räknar man ihop alla som sökt till en ekonom- eller tradenomutbildning på svenskt håll är det en tredjedel av alla sökande.

På tredje plats hittar vi HU:s läkarutbildning (272 förstahandssökande) och på femte plats finns ÅAs psykologi (177 förstahandssökande).

Klasslärarutbildningens popularitet dalar

Klasslärarutbildningen i Vasa lockade nätt och jämnt lika många förstahandssökande som det fanns plats för. 80 personer sökte till de 72 platserna och 74 fick en studieplats.

Förra året hade 103 personer klasslärarutbildningen som sin första prioritet.

Det var svårare att komma in till den svenskspråkiga klasslärarutbildningen i Helsingfors även om de sökandes antal var stort. HU hade 40 platser och lite mer än det dubbla antalet förstahandssökande.

Förra året då utbildningen arrangerades för första gången var skillnaden markant, då tävlade 183 personer om de 40 platserna till klasslärarutbildningen i Helsingfors.

Hur många sökande per plats

I tabellen nedan har vi räknat ut hur många som haft ifrågavarande utbildning som första alternativ i förhållande till antalet studieplatser. Antalet antagna kan sedan variera uppåt eller nedåt beroende på hur utbildningsanordnaren har valt att besätta studieplatserna.

Under den gemensamma ansökningen är det möjligt att söka till sex olika utbildningar som ska rangordnas. Sökandena antas till den studieplats som är högst rangordnad av dem som antagningspoängen räcker till för.

UtbildningHögskolaPlatserFörsta­hands­sökandeAntagnaFörsta­hands­sökande / plats
PsykologiÅbo Akademi20177208,85
International BusinessYrkeshögskolan Arcada40320548,00
NursingYrkeshögskolan Arcada20146207,30
MedicinHelsingfors Universitet38272337,16
Juridik (Helsingfors)Helsingfors Universitet22138226,27
Materials Processing TechnologyYrkeshögskolan Arcada2086324,30
FysioterapeutYrkeshögskolan Arcada30129334,30
FörstavårdareYrkeshögskolan Arcada2085224,25
RättsnotarieÅbo Akademi2293224,23
LogopediÅbo Akademi1458154,14
OdontologiHelsingfors Universitet83314,13
Juridik (Vasa)Helsingfors Universitet1245133,75
BarnmorskaYrkeshögskolan Novia1242133,50
NursingYrkeshögskolan Novia2069223,45
Maritime ManagementYrkeshögskolan Novia2068353,40
Ekonomi (Helsingfors)Svenska Handelshögskolan1805831823,24
Formgivare (grafisk design)Yrkeshögskolan Novia929143,22
Estenom Yrkeshögskolan Novia1854223,00
Hälsovårdare (Vasa)Yrkeshögskolan Novia1648203,00
Musiker (kyrkomusik / barockmusik)Yrkeshögskolan Novia61883,00
Socionom (Vasa)Yrkeshögskolan Novia40105472,63
EkonomiÅbo Akademi80208862,60
DramainstruktörYrkeshögskolan Novia1026252,60
HistoriaHelsingfors Universitet82062,50
Medianom (Foto och klipp)Yrkeshögskolan Arcada61462,33
Musiker (Musikpedagog)Yrkeshögskolan Novia1637192,31
KlasslärareHelsingfors Universitet4089402,23
Ingenjör (informationsteknik)Yrkeshögskolan Arcada3065362,17
Medianom (fotografering)Yrkeshögskolan Novia918122,00
SpecialpedagogikÅbo Akademi2243231,95
Kulturproducent Yrkeshögskolan Arcada1529171,93
HälsovårdareYrkeshögskolan Arcada1528161,87
Ekonomi (Vasa)Svenska Handelshögskolan70129721,84
Medianom (Ljudarbete, dagstudier)Yrkeshögskolan Arcada61171,83
Medianom (Manus och regi)Yrkeshögskolan Arcada61161,83
Socionom (Åbo)Yrkeshögskolan Novia4582631,82
Barnmorska Yrkeshögskolan Arcada1527171,80
Medianom (Online Media)Yrkeshögskolan Arcada1527161,80
Ingenjör (maskin- och produktionsteknik)Yrkeshögskolan Novia5088581,76
Tradenom (Vasa)Yrkeshögskolan Novia4070521,75
FilosofiHelsingfors Universitet61041,67
Formgivare (inredningsdesign)Yrkeshögskolan Novia915121,67
Kultur, historia och filosofiÅbo Akademi5081521,62
Ingenjör (el- och automationsteknik)Yrkeshögskolan Novia70110841,57
Samhällsvetenskaper (Åbo)Åbo Akademi5078521,56
BildkonstnärYrkeshögskolan Novia914161,56
BiologiHelsingfors Universitet1523181,53
HälsovetenskaperÅbo Akademi6981,50
SpråkÅbo Akademi5074511,48
Hälsovårdare (Åbo)Yrkeshögskolan Novia1522181,47
Tradenom Yrkeshögskolan Arcada80117841,46
Sjukskötare (Vasa)Yrkeshögskolan Novia5073661,46
BiovetenskaperÅbo Akademi4055441,38
SocionomYrkeshögskolan Arcada5068561,36
Informationsteknologi FMÅbo Akademi2027281,35
Social- och hälsovård (Vasa)Yrkeshögskolan Novia1520141,33
Sjukskötare (Åbo)Yrkeshögskolan Novia3546351,31
SamhällsvetenskaperHelsingfors Universitet80100861,25
SjökaptenYrkeshögskolan Novia4050311,25
Ingenjör (produktionsekonomi)Yrkeshögskolan Novia3543321,23
Allmän och vuxenpedagogikHelsingfors Universitet1518151,20
SjukskötareYrkeshögskolan Arcada3542271,20
Ingenjör (byggnads- och samhällsteknik, Raseborg)Yrkeshögskolan Novia2024221,20
Informationsteknologi DIÅbo Akademi1821151,17
TeologiÅbo Akademi2023201,15
Ingenjör (byggnads- och samhällsteknik, Vasa)Yrkeshögskolan Novia4046411,15
ByggmästareYrkeshögskolan Novia1517141,13
KlasslärareÅbo Akademi7280741,11
SocialvetenskaperÅbo Akademi2022201,10
Samhällsvetenskaper (Vasa)Åbo Akademi1213121,08
IdrottsinstruktörYrkeshögskolan Arcada2527241,08
BarnträdgårdslärareHelsingfors Universitet2021121,05
FarmaciÅbo Akademi2526251,04
Vuxen- och allmänpedagogikÅbo Akademi1515111,00
Ingenjör (teknologibaserat ledarskap)Yrkeshögskolan Novia2020201,00
Social- och hälsovård (Åbo)Yrkeshögskolan Novia1515101,00
Tradenom (Åbo)Yrkeshögskolan Novia6058850,97
Ergoterapeut Yrkeshögskolan Arcada2018150,90
Sustainable Coastal ManagementYrkeshögskolan Novia151330,87
Socialt arbeteHelsingfors Universitet3025300,83
Ingenjör (energi- och miljöteknik)Yrkeshögskolan Arcada4030260,75
Agrolog Yrkeshögskolan Novia3425250,74
NaturvetenskaperÅbo Akademi4029340,73
BarnträdgårdslärareÅbo Akademi4028300,70
KemiteknikÅbo Akademi4330370,70
Medianom (Producentskap)Yrkeshögskolan Arcada6430,67
Ingenjör (process- och materialteknik)Yrkeshögskolan Arcada15780,47
Finskugriska och nordiska språk och litteraturerHelsingfors Universitet20990,45
Lärare i slöjd och huslig ekonomiÅbo Akademi18890,44
Medianom (Medieanalys)Yrkeshögskolan Arcada15650,40
Barnträdgårdslärare (språkbad)Åbo Akademi20330,15

Rättelse: 28.8.2017 11.30 Vi har tagit ett påståendet om att det är lättast att komma in till Arcada på svenskt håll, det stämmer inte när man räknar med de sökande till de engelskspråkiga utbildningarna

Läs också

Nyligen publicerat - Inrikes