Hangö stad kan inte bevilja mer ekonomiska bidrag till stiftelsen för Aurorahemmet. Staden är i stället intresserad av ett nytt slags samarbete med Aurora.
Aurorahemmet är i akut ekonomisk knipa och hotas av stängning.
Stiftelsen som driver hemmet har därför bett att Hangö stad understöder verksamheten med 80 000 euro.
Stadsstyrelsen bad i slutet av juni att grundtrygghetsnämnden utreder frågan.
Mot lagen
Staden har tidigare understött Aurorahemmet ekonomiskt.
Eftersom det är lagstridigt för kommuner att understöda en privat aktör avslutade Hangö stad sitt månatliga understöd i slutet av år 2016.
Hangö har inte heller behov av att köpa tjänster av Aurorahemmet.
Kostar för mycket
Det bor i dag elva klienter på Aurorahemmet.
Grundtrygghetsdirektören Elisabeth Kajander betonar att staden gärna vill ha Aurora kvar. Men kostnaderna för verksamheten är för höga.
Kajander och äldreomsorgschefen Leena Hytti har därför gjort upp ett förslag till hur Hangö stad och stiftelsen för Aurorahemmet kunde samarbeta.
Förslaget går ut på att Aurorahemmets personal kunde vara på jobb under dagtid medan hemvårdens personal vid behov kunde göra hembesök under kvällar och nätter.
Pilotprojekt
Det handlar om en ny modell som skulle vara till för klienter som i princip kan bo hemma, men som är beroende av att det finns andra människor och tillgänglig personal.
Kajander skulle gärna se att staden och Aurorahemmet genomför det här nya samarbetet som ett pilotprojekt inför social- och hälsovårdsreformen.
Hon betonar att det är viktig att ha fungerande koncept som bär sig eftersom landskapen inte tar över verksamhet som inte bär sig.
Stadsstyrelsen har sista ordet
Hangö grundtrygghetsnämnd beslutade på onsdagen (6.9) i enlighet med Kajanders förslag att Hangö stad inte beviljar stödet till Aurorahemmet.
Frågan går nu tillbaka till stadsstyrelsen som ska behandla frågan i slutet av september.