Hoppa till huvudinnehåll

Perrin jagar Janecky – TPS-centern är snart alla tiders effektivaste utlänning i ishockeyligan

Eric Perrin.
42-årige Eric Perrin levererar fortfarande i anfallsväg. Eric Perrin. Bild: Matti Raivio/All Over Press TPS,Éric Perrin,ishockey

TPS-centern Eric Perrin är bara fyra poäng bakom Otakar Janecky som har varit den effektivaste av alla utlänningarna i ishockeyligan.

Perrin kommer med stor sannolikhet att snart gå om Janecky i alla tiders poängliga. Efter fredagens omgång har Perrin gjort totalt 475 poäng i ishockeyligan medan Jokeritikonen Janecky hann göra 479 poäng.

Tjecken Janecky som tillbringade merparten av sin karriär i Jokerit på 90-talet noterades för 133 mål och 346 assist på 450 matcher.

Perrins saldo är 162+313 på 561 matcher. Janecky snittade 1,06 poäng per match medan Perrins siffra är 0,85 poäng/match.

MatcherMålAssisterPoängPoäng/match
1. Otakar Janecky4501333464791,06
2. Eric Perrin5611623134750,85
3. Aleksander Barkov5181352814160,80
4. Darren Boyko4761712364070,86
5. Jan Caloun2981452303751,26
6. Vjatsheslav Fandul4761482113590,75
7. Allan Measures6191002383380,55
8. Shayne Toporowski4641351853200,69
9. Stefan Öhman4191041602640,63
10. Ivan Huml325791692480,76

Kanadensaren första sejour i Finland inleddes år 2000 i Jokerit. Det är ändå i JYP som han har gjort det största intrycket.

Perrin spelade totalt sex säsonger i Jyväskylä men de tre senaste åren har han tillbringat i Åbo. Den här hösten har han återigen hört till ligans farligaste spelare då han har gjort poängen 11+9 på 24 matcher i TPS-tröjan.

Då man beaktar även de inhemska spelarna så toppar Janne Ojanen alla tiders poängliga. Han gjorde 283+516=799 poäng på 876 matcher. På den här listan räcker Janeckys poäng till 24:e plats medan Perrin är 25:a.

Läs också

Nyligen publicerat - Sport