Hoppa till huvudinnehåll

Här är OS-programmet – dag för dag

Maskottar i Pyeongchang.
Vinter-OS pågår mellan 9 och 25 februari. Maskottar i Pyeongchang. Bild: Yle/Johan Portin PyeongChang 2018,olympiska spelen,Pyeongchang,maskotar

Vinter-OS i Pyeongchang invigs fredagen den 9 februari men redan dagen innan kör tävlingarna i gång. Yle sänder mycket från OS och hela programmet för spelen hittar ni här.

Yle har rättigheter att sända allt i TV utom herrarnas ishockeyturnering. Däremot blir det herrishockey i Yle Vega där Finlands matcher samt semifinalerna och finalen sänds direkt.

TV2 fungerar som huvudkanal under OS men vissa tävlingar kommer också att sändas i TV1. På Arenan kan man följa flera tävlingar på samma gång.

Tidsskillnaden mellan Finland och Pyeongchang är sju timmar. Tävlingsdagarna inleds klockan 02 finländsk tid och pågår till ungefär klockan 17.

Varje kväll kommer också OS-dagen att sammanfattas i två magasinprogram i TV2.

Samtliga tider i programmet är angivna i finländsk tid.

Torsdag 8 februari

02.05 Curling, mixeddubbel, grundserie (Sydkorea – Finland)
13.05 Curling, mixeddubbel, grundserie (Finland – Schweiz)
14.30 Backhoppning, herrar, normalbacke, kval

Fredag 9 februari

01.35 Curling, mixeddubbel, grundserie (OAR – Finland)
03.00 Konståkning, lagtävling, herrar och par, kortprogram
03.00 Freestyle, damer, puckelpist, kval
04.45 Freestyle, herrar, puckelpist, kval
06.35 Curling, mixeddubbel, grundserie (Kanada – Finland)
13.00 Invigning

Lördag 10 februari

02.05 Curling, mixeddubbel, grundserie (Norge – Finland)
03.00 Snowboard, herrar, slopestyle, kval
09.15 Längdskidor, damer, skiathlon
09.40 Ishockey, damer, Japan – Sverige
12.00 Short track, herrar 1500 meter final, damer 500 meter och 3000 meter stafett, kval
12.10 Rodel, herrar, enmans, heat 1 och 2
13.00 Skridsko, damer, 3000 meter, final
13.05 Curling, mixeddubbel, grundserie (Finland – Kina)
13.15 Skidskytte, damer, sprint
14.10 Ishockey, damer, Schweiz – Sydkorea
14.35 Backhoppning, herrar, normalbacke, final

Söndag 11 februari

02.05 Curling, mixeddubbel, grundserie (Finland – USA)
03.00 Konståkning, lagtävling, isdans och damer kortprogram, par friprogram
03.00 Snowboard, herrar, slopestyle, final
04.00 Alpint, herrar, störtlopp
06.30 Snowboard, damer, slopestyle, kval
08.15 Längdskidor, herrar, skiathlon
09.00 Skridsko, herrar, 5000 meter, final
09.40 Ishockey, damer, Finland – USA
11.50 Rodel, herrar, enmans, heat 3 och 4
12.30 Freestyle, damer, puckelpist, kvalomgång 2
13.05 Curling, mixeddubbel, skiljeomgång
13.15 Skidskytte, herrar, sprint
14.00 Freestyle, damer, puckelpist, final
14.10 Ishockey, damer, Kanada – OAR

Måndag 12 februari

02.00 Curling, mixeddubbel, semifinal
03.00 Konståkning, lagtävling, herrar, damer, isdans, friprogram
03.00 Snowboard, damer, slopestyle, final
03.15 Alpint, damer, storslalom åk 1
05.30 Snowboard, damer, halfpipe, kval
06.45 Alpint, damer, storslalom, åk 2
09.40 Ishockey, damer, Schweiz – Japan
12.10 Skidskytte, damer, jaktstart
12.30 Freestyle, herrar, puckelpist, kvalomgång 2
12.50 Rodel, damer, enmans, heat 1 och 2
13.05 Curling, mixeddubbel, semifinal
14.00 Skidskytte, herrar, jaktstart
14.00 Freestyle, herrar, puckelpist, final
14.10 Ishockey, damer, Sverige – Sydkorea
14.30 Skridsko, damer, 1500 meter, final
14.50 Backhoppning, damer, normalbacke, final

Tisdag 13 februari

02.05 Curling, mixeddubbel, bronsmatch
03.00 Snowboard, damer, halfpipe, final
04.30 Alpint, herrar, kombination, störtlopp
06.00 Snowboard, herrar, halfpipe, kval
08.00 Alpint, herrar, kombination, slalom
09.40 Ishockey, damer, Kanada – Finland
10.30 Längdskidor, herrar och damer, sprint (k), kval
12.00 Short track, damer 500 meter, final, herrar 1000 och 5000 meter stafett, kval
12.30 Rodel, damer, enmans, heat 3 och 4
13.00 Längdskidor, herrar och damer, sprint (k), final
13.00 Skridsko, herrar, 1500 meter, final
13.05 Curling, mixeddubbel, final
14.10 Ishockey, damer, USA – OAR

Onsdag 14 februari

02.05 Curling, herrar, grundserie
03.00 Konståkning, par, kortprogram
03.05 Alpint, damer, slalom, åk 1
03.30 Snowboard, herrar, halfpipe, final
05.10 Ishockey, damer, Sverige – Schweiz
06.45 Alpint, damer, slalom, åk 2
07.05 Curling, damer, grundserie
08.00 Nordisk kombination, normalbacke
09.40 Ishockey, damer, Sydkorea – Japan
10.45 Nordisk kombination, 10 km
12.00 Skridsko, damer, 1000 meter, final
13.05 Skidskytte, damer, distans
13.05 Curling, herrar, grundserie
13.20 Rodel, tvåmanna, heat 1 och 2
14.10 Ishockey, herrar, Slovakien – OAR och USA – Slovenien

Torsdag 15 februari

02.05 Curling, damer, grundserie
02.30 Alpint, damer, storslalom åk 1
03.00 Skeleton, herrar, heat 1 och 2
03.30 Konståkning, par, friprogram
04.00 Alpint, herrar, störtlopp
04.00 Snowboard, herrar, cross, seedningsrunda
05.10 Ishockey, herrar, Finland – Tyskland
05.10 Ishockey, damer, USA – Kanada
06.15 Alpint, damer, storslalom åk 2
06.30 Snowboard, herrar, cross, final
07.05 Curling, herrar, grundserie
08.30 Längdskidor, damer, 10 km (f)
09.40 Ishockey, herrar, Norge – Sverige
09.40 Ishockey, damer, OAR – Finland
13.00 Skridsko, herrar, 10 000 meter, final
13.00 Skidskytte, herrar, distans
13.00 Freestyle, damer, hopp, kval
13.05 Curling, herrar, grundserie
14.10 Ishockey, herrar, Tjeckien – Sydkorea och Schweiz – Kanada
14.30 Rodel, lag, stafett

Fredag 16 februari

02.05 Curling, herrar, grundserie
02.30 Skeleton, herrar, heat 3 och 4
03.00 Konståkning, herrar, kortprogram
03.00 Snowboard, damer, cross, seedningsrunda
04.00 Alpint, herrar, super-G
05.10 Ishockey, herrar, USA – Slovakien
05.15 Snowboard, damer, cross, final
07.05 Curling, damer, grundserie
08.00 Längdskidor, herrar, 15 km (f)
09.40 Ishockey, herrar, OAR – Slovenien
13.00 Skridsko, damer, 5000 meter, final
13.00 Freestyle, damer, hopp, final
13.05 Curling, herrar, grundserie
13.20 Skeleton, damer, heat 1 och 2
14.10 Ishockey, herrar, Finland – Norge och Sverige – Tyskland
14.30 Backhoppning, herrar, stora backen, kval

Lördag 17 februari

02.05 Curling, damer, grundserie
03.00 Konståkning, herrar, friprogram
03.00 Freestyle, damer, slopestyle, kval
04.00 Alpint, damer, super-G
05.10 Ishockey, herrar, Kanada – Tjeckien
05.10 Ishockey, damer, kvartsfinal, OAR – Schweiz
06.00 Freestyle, damer, slopestyle, final
07.05 Curling, herrar, grundserie
09.40 Ishockey, herrar, Sydkorea – Schweiz
09.40 Ishockey, damer, kvartsfinal, Finland – Sverige
11.30 Längdskidor, damer, stafett
12.00 Short track, damer 1500 meter final, herrar 1000 meter final
13.00 Freestyle, herrar, hopp, kval
13.05 Curling, damer, grundserie
13.15 Skidskytte, damer, masstart
13.20 Skeleton, damer, heat 3 och 4
14.10 Ishockey, herrar, OAR – USA och Slovenien – Slovakien
14.30 Backhoppning, herrar, stora backen, final

Söndag 18 februari

02.05 Curling, herrar, grundserie
03.00 Freestyle, herrar, slopestyle, kval
03.15 Alpint, herrar, storslalom, åk 1
05.10 Ishockey, herrar, Tyskland – Norge
05.10 Ishockey, damer, placeringsmatch
06.15 Freestyle, herrar, slopestyle, final
06.45 Alpint, herrar, storslalom, åk 2
07.05 Curling, damer, grundserie
08.15 Längdskidor, herrar, stafett
09.40 Ishockey, herrar, Tjeckien – Schweiz
09.40 Ishockey, damer, placeringsmatch
13.00 Skridsko, herrar lag jaktstart, damer 500 meter final
13.00 Freestyle, herrar, hopp, final
13.05 Bob, herrar, tvåmanna, heat 1 och 2
13.05 Curling, herrar, grundserie
13.15 Skidskytte, herrar, masstart
14.10 Ishockey, herrar, Kanada – Sydkorea och Sverige – Finland

Måndag 19 februari

02.05 Curling, damer, grundserie
02.30 Snowboard, damer, big air, kval
03.00 Konståkning, isdans, kortdans
03.00 Freestyle, damer, halfpipe, kval
06.10 Ishockey, damer, semifinal
07.05 Curling, herrar, grundserie
13.00 Skridsko, damer jaktstart lag kval, herrar 500 meter final
13.05 Curling, damer, grundserie
13.15 Bob, herrar, tvåmanna, heat 3 och 4
14.10 Ishockey, damer, semifinal
14.30 Backhoppning, herrar, lagbacke, final

Tisdag 20 februari

02.05 Curling, herrar, grundserie
03.00 Konståkning, isdans, fridans
03.30 Freestyle, damer, halfpipe, final
05.10 Ishockey, herrar, åttondelsfinal
05.10 Ishockey, damer, placeringsmatch
06.00 Freestyle, herrar, halfpipe, kval
07.05 Curling, damer, grundserie
09,40 Ishockey, herrar, åttondelsfinal
09.40 Ishockey, damer, placeringsmatch
12.00 Nordisk kombination, stora backen
12.00 Short track, damer 1000 meter kval 3000 meter stafett final, herrar 500 meter kval
13.05 Curling, herrar, grundserie
13.15 Skidskytte, mixedstafett
13.50 Bob, damer, tvåmanna, heat 1 och 2
14.10 Ishockey, herrar, åttondelsfinaler
14.45 Nordisk kombination, 10 km

Onsdag 21 februari

02.05 Curling, damer, grundserie
02.30 Snowboard, herrar, big air, kval
03.00 Konståkning, damer, kortprogram
04.00 Alpint, damer, störtlopp
04.30 Freestyle, herrar, skicross, seedningsrunda
05.10 Ishockey, herrar, kvartsfinal
06.15 Freestyle, herrar, skicross, final
07.05 Curling, herrar, grundserie
09.40 Ishockey, herrar, kvartsfinal
09.40 Ishockey, damer, bronsmatch
10.00 Längdskidor, damer och herrar, lagsprint (f), kval
12.00 Längdskidor, damer och herrar, lagsprint (f), final
13.00 Skridsko, herrar och damer, lag jaktstart, final
13.05 Curling, damer, grundserie
13.40 Bob, damer, tvåmanna, heat 3 och 4
14.10 Ishockey, herrar, kvartsfinaler

Torsdag 22 februari

02.05 Curling, herrar och damer, skiljeomgång
03.15 Alpint, slalom, herrar, åk 1
04.30 Freestyle, herrar, halfpipe, final
05.00 Snowboard, herrar och damer, parallellstorslalom, kval
06.10 Ishockey, damer, final
06.45 Alpint, slalom, herrar, åk 2
09.30 Nordisk kombination, lagtävling, backe
12.00 Short track, herrar 500 meter och 5000 meter stafett final, damer 1000 meter final
12.20 Nordisk kombination, lagtävling, stafett
13.05 Curling, herrar, semifinal
13.15 Skidskytte, damer, stafett

Fredag 23 februari

02.30 Snowboard, damer, big air, final
03.00 Konståkning, damer, friprogram
04.00 Alpint, damer, kombination, störtlopp
04.30 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda
06.15 Freestyle, damer, skicross, final
07.30 Alpint, damer, kombination, slalom
08.35 Curling, herrar, bronsmatch
09.40 Ishockey, herrar, semifinal
12.00 Skridsko, herrar, 1000 meter, final
13.05 Curling, damer, semifinal
13.15 Skidskytte, herrar, stafett
14.10 Ishockey, herrar, semifinal

Lördag 24 februari

02.30 Bob, herrar, fyrmanna, heat 1 och 2
03.00 Snowboard, herrar, big air, final
04.00 Alpint, herrar och damer, lagtävling
05.00 Snowboard, herrar och damer, parallellstorslalom, final
07.00 Längdskidor, herrar, 50 km masstart (k)
08.35 Curling, herrar, final
13.00 Skridsko, herrar och damer, masstart, final
13.05 Curling, damer, bronsmatch
14.10 Ishockey, herrar, bronsmatch

Söndag 25 februari

02.05 Curling, damer, final
02.30 Bob, herrar, fyrmanna, heat 3 och 4
02.30 Konståkning, gala
06.10 Ishockey, herrar, final
08.15 Längdskidor, damer, 30 km masstart (k)
13.00 Avslutning

Läs också

Nyligen publicerat - Sport