Hoppa till huvudinnehåll

Så sänder Yle Paralympics – 13 finländska paraidrottare tävlar i Pyeongchang

Matti Suur-Hamari på invigningens generalrepetition.
Matti Suur-Hamari på invigningens generalrepetition. Matti Suur-Hamari på invigningens generalrepetition. Bild: Lehtikuva Matti Suur-Hamari

Paralympics i Pyeongchang invigs på fredag. Finlands trupp på 13 paraidrottare siktar på tre medaljer.

Finlands största medaljhopp är längdåkaren Ilkka Tuomisto och snowboardåkaren Matti Suur-Hamari.

I längdåkning representeras Finland av fem paraidrottare: Ilkka Tuomisto, Sini Pyy, Inkki Inola, Rudolf Klemetti och Juha Härkönen.

Förutom Matti Suur-Hamari tävlar även Matti Sairanen i snowboard.

Finland ställer upp även med ett lag i rullstolscurling.

Finlands officiella målsättning i Paralympics är tre medaljer.

Sändningarna i TV2 och på Arenan med referat på finska

Fredag 9.3.

TV2:
12.50 – 14.50 Invigningen
18.00 – 18.30 Invigningen (sammandrag)

Lördag 10.3.

TV2:
15.20 – 17.35 Sammandrag
Arenan:
02.30 – 06.00 Alpint, störtlopp (Santeri Kiiveri)
03.00 – 04.10 Skidskytte, 6 km sittande (Sini Pyy)
04.45 – 07.40 Skidskytte, 7,5 km stående/synskadade (Juha Härkönen)
12.30 – 15.00 Curling (Slovakien – Finland)

Söndag 11.3.

TV2:
15.45 – 17.00 Sammandrag
Arenan:
02.30 – 06.00 Alpint, super-G (Santeri Kiiveri)
03.00 – 05.25 Längdåkning, sittande
07.30 – 10.00 Curling (NPA* – Finland)
12.30 – 15.00 Curling (Storbritannien – Finland)
* paraidrottare från Ryssland

Måndag 12.3.

TV2:
07.00 – 10.00 Snowboardcross (Matti Suur-Hamari, Matti Sairanen)
18.00 – 19.00 Sammandrag
Arenan:
02.30 – 05.00 Curling (Finland – Kina)
02.55 – 06.30 Längdåkning, 20 km stående/synskadade (f) (Juha Härkönen)
03.25 – 10.00 Snowboardcross
07.30 – 12.00 Curling (Finland – USA)

Tisdag 13.3.

TV2:
18.00 – 19.00 Sammandrag
Arenan:
02.30 – 06.00 och 08.00 – 10.00 Alpin kombination (Santeri Kiiveri)
02.30 – 05.00 Curling (Finland – Sydkorea)
03.00 – 04.50 Skidskytte, sittande
05.30 – 08.25 Skidskytte, 12,5 km stående/synskadade (Juha Härkönen)
07.30 – 10.00 Curling (Finland – Schweiz)

Onsdag 14.3.

TV2:
02.25 – 08.30 Alpint, slalom / Längdåkning (Santeri Kiiveri / Ilkka Tuomisto, Rudolf Klemetti, Inkki Inola, Sini Pyy)
TV2: 18.00 – 19.00 Sammandrag
Arenan:
02.30 – 05.30 och 07.00 – 08.30 Alpint, slalom (Santeri Kiiveri)
02.30 – 05.00 Curling (Finland – Sverige)
03.00 – 04.50 och 05.30 – 08.25 Längdåkning, sprint (Ilkka Tuomisto, Rudolf Klemetti, Inkki Inola, Sini Pyy)
12.30 – 15.00 Curling (Norge – Finland)

Torsdag 15.3.

TV2:
18.00 – 19.00 Sammandrag
Arenan:
02.30 – 04.00 och 05.30 – 06.30 Alpint, slalom damer
07.30 – 10.00 Curling (Kanada – Finland)
12.30 – 15.00 Curling (Finland – Tyskland)

Fredag 16.3.

TV2:
07.00 – 10.00 Banked slalom (Matti Suur-Hamari, Matti Sairanen)
18.00 – 18.30 Sammandrag
Arenan:
02.30 – 05.00 Curling, tie break (ifall Finland spelar)
03.00 – 04.30 Skidskytte
03.30 – 09.55 Banked slalom (Matti Suur-Hamari, Matti Sairanen)
05.00 – 09.00 Skidskytte (Juha Härkönen)
08.30 – 11.00 Curling, semifinal (ifall Finland spelar)

Lördag 17.3

TV2:
02.55 – 05.30 Längdåkning, 10 km stående/synskadade (k) (Ilkka Tuomisto, Rudolf Klemetti, Inkki Inola)
11.42 – 13.20 Sammandrag
15.10 – 16.10 Curling, bronsmatch / final (sammandrag)
Arenan:
02.30 – 04.00 Curling, bronsmatch
02.30 – 05.00 Alpint, storslalom herrar (Santeri Kiiveri)
05.40 – 06.55 Längdåkning, 5 km sittande (Sini Pyy)
07.00 – 08.30 Alpint, storslalom herrar (Santeri Kiiveri)
07.30 – 10.25 Curling, final

Söndag 18.3.

TV2:
11.00 – 12.50 Sammandrag
13.40 – 15.10 Avslutning
Arenan:
02.30 – 04.00 och 05.30 – 06.30 Alpint, storslalom damer
03.00 – 03.40 Längdåkning, mixedstafett (Finland)
04.00 – 05.05 Längdåkning, öppen stafett
05.00 – 07.30 Paraishockey, final
13.00 – 14.20 Avslutning

Läs också

Nyligen publicerat - Sport