Hoppa till huvudinnehåll

Efter en seger på sjutton matcher – Southampton sparkar Pellegrino

Maurucio Pellegrino ledde sitt lag mot Newcastle i Premier League den 10 mars.
Mauricio Pellegrino ledde sitt lag mot Newcastle i Premier League den 10 mars – hans sista dag på jobbet. Maurucio Pellegrino ledde sitt lag mot Newcastle i Premier League den 10 mars. Bild: Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press Mauricio Pellegrino

Southampton har sparkat tränaren Maurico Pellegrino. Argentinaren fick gå efter en svit på 17 matcher som bara bjudit på en enda seger. Lördagens 0–3-nederlag mot Newcastle blev droppen för klubben, som nu har åtta matcher kvar att rädda kontraktet.

Pellegrino är redan den nionde tränaren i Premier League som får silkessnöret under säsongen 2017-2018. Efter Frank de Boer, Craig Shakespeare, Ronald Koeman, Slaven Bilic, Tony Pulis, Paul Clement, Mark Hughes och Marco Silva var det dags igen.

Den 46-årige argentinarn Pellegrino efterträdde Claude Puel på posten i somras, men lämnar nu klubben tillsammans med två medlemmar ur sin stab.

– Klubben kommer att utnämna ett nytt tränarteam så snabbt som möjligt och sökandet är redan igång, heter det i ett pressmeddelande på klubbens webbplats.

Hoppa över Twitterpostning

Förutom att hålla kvar Southampton i Premier League står klubbens nya manager inför en utmaning redan till veckoslutet. Då möter Southampton Wigan på bortaplan i en FA-cup kvartsfinal.

Sin första Premier League-match av de åtta som återstår spelar Southampton den 31 mars på bortaplan mot West Ham.

Läs också

Nyligen publicerat - Sport