Hoppa till huvudinnehåll

Vi jobbar med Tala om knarket - hör av dig till oss

Porträtt av de olika redaktörerna
Från vänster: Annika Holmbom, Heini Rautoma, Minna Almark, Lukas Rusk, Tino Oksanen och Anki Westergård Porträtt av de olika redaktörerna Collage,tala om knarket

Har du tips, tankar eller idéer kring vår satsning Tala om knarket? Hör av dig till oss reportrar som jobbar med satsningen.

Österbotten
Anki Westergård
anki.westergard@yle.fi

Åboland
Annika Holmbom
annika.holmbom@yle.fi

Västnyland
Minna Almark
minna.almark@yle.fi

Huvudstadsregionen
Lukas Rusk
lukas.rusk@yle.fi

Östnyland
Heini Rautoma
heini.rautoma@yle.fi

X3M
Tino Oksanen
tino.oksanen@yle.fi

Malin Ekholm, Petter West och Linus Lång
Svenska Yle Data. Från vänster: Malin Ekholm, Petter West och Linus Lång Malin Ekholm, Petter West och Linus Lång Moln,petter west

Svenska Yle Data
Malin Ekholm
malin.ekholm@yle.fi

Petter West
petter.west@yle.fi

Linus Lång
linus.lang@yle.fi

Tala om knarket | Svenska Yles granskning 22.4–1.5.2018

• Mellan den 22 april och den första maj 2018 granskar Svenska Yle knarket.

• Hur påverkar knarket din vardag? Är du syster, bror eller bästa vän med någon som missbrukar? Jobbar du med folk som inte klarar av att ta sig till jobbet utan droger?

• Vår öppna granskning utgår från berättelser som personer i alla åldrar skickar in.

• Under granskningen hoppas vi kunna belysa flera aspekter av missbruk av narkotika och läkemedel med hjälp av era berättelser. Det kan handla om anhörigvården, polisens arbete, skolan, langning, partydroger, kriminalitet och så vidare.

• Vi garanterar att du får vara anonym om du vill.

Tala om knarket

Nyligen publicerat - Tala om knarket