Liverpools tränare Jürgen Klopp vill inte att AS Roma ska få uppleva samma sak som Manchester City gjorde inför en match i Champions League. Citys spelarbuss attackerades då av Liverpoolsupportrar.
Manchester City fick inget vänligt mottagande då laget anlände till Liverpool för den första kvartsfinalen i Champions League tidigare i april. Lagets buss attackerades av supportrar som kastade flaskor och facklor. Bussen totalförstördes och två poliser skadades.
Inför tisdagens semifinal mot AS Roma vädjar Liverpools tränare Jürgen Klopp till fansen att inte göra om samma sak.
– Vänligen visa respekt. Det här är en enastående klubb och familj som är känd över hela världen för den fantastiska atmosfären som finns. Vi behöver inte kasta saker på motståndarlagets buss, säger han enligt nyhetsbyrån AFP.
Polisen håller som bäst på att undersöka attacken och även Uefa håller på med en egen utredning. Inför tisdagens match kommer man att hålla ett extra öga på fansen och enligt matchdelegaten riskerar fans som använder pyroteknik att åtalas.
Yle sänder matchen mellan Liverpool och Roma på tisdag direkt i TV2 och på Arenan.