Hoppa till huvudinnehåll

Det ultimata valborgspysslet à la BUU för hela familjen!

Lisa Gerkman poserar med ballonger i BUU-klubbens tv-studio
Lisa Gerkman poserar med ballonger i BUU-klubbens tv-studio Bild: Yle BUU-klubben,barnprogram,TV-studio,lisa gerkman

Kostymer och tutor hör valborg till. Men glöm de färdiga lätt överprissatta tråkprylarna som ni hittar i butiken. Följ i stället BUU-klubbens tips och pyssla era egna - det här är jubelskoj för hela familjen!

Julen och påsken är veritabla pysselhögtider, men valborgspysslet innefattar oftast bara några misslyckade struvor. Så orättvist!

Det här vill vi på BUU-klubben ändra på. Också inför valborg vill ju barnen pyssla, och troligen farfar också.

Därför presenterar vi tre pyssel med slutresultat som garanterat väcker uppmärksamhet på första maj-festen. Och blir det inte så mycket slutresultat är det okej, ni har ändå roligt medan ni håller på.

Observera att våra pysseltips funkar bäst då barn och vuxna samarbetar, lite som russinen samarbetar med mjödet.

 1. Lisas varmluftsballongförarmaskeraddräkt som passar både vuxna och barn, och som är ett väldigt långt ord
 2. Staffans och Malins rörgitarr som bräcker vilken partytuta som helst med sitt enastående sound!
 3. Staffans metallofon. Materialet till metallofonen hittar du i verktygslådan.
 4. Om vädret är som det brukar vara, bygg en snögubbe.

Lycka till!

Undantag i sändningstiderna på Yle Fem

Söndagen den 29 april sänds BUU-klubben undantagsvis klockan 19.00 på grund av ishockey. På valborgsmässoafton, alltså måndagen den 30 april, sänds BUU-klubben klockan 16.55. Programmen går förstås också att se på Yle Arenan och Barnens Arena.

Barn

Till Buu-klubben
Till Hajbo
Till MGP
 • Efter #metoo - nu tar också BUU-klubben upp kroppsmedvetenhet för barn

  "Viktigt att tidigt tala om psykisk och fysisk integritet."

  Ska det överhuvudtaget gå att ändra på mönster och attityder måste man börja med barnen. Så resonerar Svenska Yles barnredaktion som nu lyfter fram frågor kring den egna kroppen, fysisk närhet och gränser. Vi ger också föräldrar verktyg att tala om de här frågorna, skriver Malin Olkkola, som är en av BUU-klubbens programledare.

 • BUU-appen: en lekplats att utforska i egen takt

  Vad är BUU-appen? Vad kan man göra där? Svaren finns här!

  BUU-klubbens app får ett nytt juligt utseende och ett minispel med jultema. Appeninnehåller inget material som inte är lämpligt för barn och materialet är underhållande, säger appens kodare Dan Huiko.

 • Åtta digitala färdigheter du ska lära dina barn

  Åtta tips för smartare och säkrare medieanvändning.

  Medievärlden svämmar över av material och det är svårt nog att följa med i sitt eget flöde för att inte tala om att ha koll på sina barns flöden. Här får du åtta råd på färdigheter det är bra att du lär dina barn.

 • Sluta aldrig att tala om mobbning

  Barnens egna berättelser om hur de upplevt mobbning.

  Under hösten bad Hajbo barn skicka in sina berättelser om hur de upplevt mobbning. Förvånansvärt många barn tog kontakt och berättade att de blivit mobbade och utfrysta. Många var också villiga att dela med sig av sin mobbningshistoria.

 • Hajbo vill engagera 8–13-åringarna

  Producenten Sandra Wikstrand vill skapa en dialog.

  – Vi vill skapa en dialog och vara en källa till inspiration i 8-13-åringarnas vardag, och därför jobbar vi webben och nätet först, säger producenten för Hajbo Sandra Wikstrand på Svenska Yle.

 • Kocka på

  Matglädje för småbarn

  Här får du många roliga tips på vad man kan kocka tillsammans med barn.

 • Bärtil vill inspirera 3–7-åringen till lek

  Monica Vikström-Jokela skapade Bärtil för över tio år sedan.

  – Genom att identifiera sig med Bärtil och Isa Gris ska barnen få inspiration till lek och tips på hur vardagskonflikter kan lösas, säger manusförfattaren Monica Vikström-Jokela om figurerna i Bärtil, Svenska Yles långlivade småbarnsfavoriter.

 • 20 år med BUU-klubben

  BUU-klubben fyller 20, får sin trettionde programledare.

  Under sina tjugo år har BUU-klubben utvecklats till en central svenskspråkig platform för barn i Finland. BUU-klubben stärker barnens identitet och lotsar dem både in i vardagens mysterier och ut i världen.

 • Glada lekstunder med BUU-klubbens nya app

  BUU-klubbens nya app finns att ladda ner.

  En fantasifull och lite knasig, men samtidigt trygg och bekant BUU-värld. Spelaren har sällskap av figurer ur BUU-klubben, som t.ex. BUU-stämpeln, Bärtil och Isa Gris och karaktärerna från Hittehatt. Det finns en massa att upptäcka - det mesta i världen går att dutta på och interagera med. Det finns också en uppsättning minispel för barn som hellre vill spela med mera uttalad målsättning.

Nyligen publicerat - Barn