Hoppa till huvudinnehåll

På tv i kväll: Cocks stiger in i finrummet på allvar – första testet stavas Ademar León

Onsdagen den 12 september 2018 skriver Cocks finländsk handbollshistoria. Riihimäkilaget blir i kväll det första finländska klubblaget att spela i Champions League.

Vad?

Cocks möter spanska Ademar León i den första gruppspelsomgången i grupp D. Turneringens 28 lag är indelade i fyra grupper. I grupperna A och B (åtta lag per grupp) spelar de högst rankade lagen. Grupperna C och D har sex lag var.

Både från grupp A och B tar de sex bästa sig vidare till slutspelet. Ettan och tvåan från grupp C och D gör upp om ytterligare två biljetter till åttondelsfinalerna. För att Cocks ska få spela slutspel gäller det att sluta etta eller tvåa i grupp D.

De övriga lagen i Cocks grupp är Wisla Plock från Polen, norska Elverum, Wacker Thun från Schweiz och rumänska Dinamo Bukarest.

Vem?

Cocks har vunnit elva finländska mästerskap och firat FM-guld sju år i följd. Riihimäkilaget har spelat de två senaste säsongerna i EHF-cupen som kan jämföras med fotbollens Europa League. Lagets saldo i EHF-cupen är en seger på tolv matcher.

Öppningsmotståndaren Ademar León är en av favoriterna till att fortsätta turneringen efter de tio gruppspelsmatcherna.

Ademar León mot Montpellier.
Ademar Leóns (i vitt) färd i Champions League tog slut mot Montpellier i fjol. Ademar León mot Montpellier. Bild: EPA-EFE / Guillaume Horcajuelo CB Ademar León

Laget från Kastilien och León räknas till en av ”de stora” inom spansk klubbhandboll. Klubben som grundades 1956 har tagit silver de två senaste säsongerna efter överlägsna Barcelona.

Förra säsongen tog Ademar León sig vidare från grupp C där laget slutade tvåa efter danska Skjern. I den första slutspelsomgången blev det ändå stopp mot kommande mästarna Montpellier. Hemma förlorade spanjorerna med fyra mål och borta med uddamålet. Klubbens enda mästerskap firade Ademar León våren 2001.

Ett starkt lag utan några superstjärnor som ändå borde besegra Cocks i nio matcher av tio. Laget deltar i Champions League för trettonde gången, debuten skedde säsongen 1997–1998.

När?

Cocks historiska CL-debut börjar klockan 18.15 och sändningen i TV2 och på Yle Arenan en kvart tidigare. Kristian Karlsson refererar matchen på svenska tillsammans med expertkommentator Ken Sirenius. För det finskspråkiga referatet står Tomi Salminen.

Matchen spelas i Vanda Arenan i Myrbacka då lagets egentliga hemmahall i Riihimäki inte fyller det europeiska förbundets krav på Europacupspel.

Läs mera:

Teemu Tamminen, Cocks

Cocks + Champions League = Sant – ”Vi är halvproffs, de övriga proffs”

Finländsk handbollshistoria skrivs på onsdag då Cocks gör debut i Champions League. Laget är stor underdog i gruppspelet men ivern i Riihimäki är det inget fel på. Det känns härligt, säger Nico Rönnberg.

Läs mera:

Cocks ordförande Jari Viita.

Cocks gudfar finansierar handbollskalaset i Riihimäki – ”Billigare än att köra rally”

Sex finländska ligaguld i rad. Tio ligatitlar de senaste tolv åren. Cocks dominerar stort på den inhemska handbollsscenen. Framgångarna skulle knappast ha varit möjliga utan klubbens gudfar, Jari Viita.

Läs också

Nyligen publicerat - Sport