Hoppa till huvudinnehåll

Aston Villa tillbaka i Premier League – slog Derby i fotbollsvärldens mest värdefulla match

Aston Villas anhängare jublar på Wembley.
Aston Villas anhängare jublar på Wembley. Aston Villas anhängare jublar på Wembley. Bild: Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press Aston Villa FC

På måndagen steg Aston Villa tillbaka till Premier League efter en ökenvandring på tre år i The Championship. I Tyskland skrev Union Berlin klubbhistoria genom att stiga till Bundesliga för första gången.

Aston Villa besegrade Derby med 2–1 i kvalfinalen till Premier League. Enligt brittiska fotbollsexperter är segern värd cirka 170 miljoner pund, det vill säga nästan 200 miljoner euro, då klubben tar steget upp till lukrativa Premier League.

En målvaktstavla spelade en avgörande roll då Aston Villas kortväxte John McGinn nickade in 2–0 framför nästan på Derbykeepern Kelle Roosi. 1–0-målskytten Anwar El-Ghazi spelade fram till Aston Villas andra mål.

Derbys Jack Marriott reducerade i den 83: e minuten, men närmare än så kom Frank Lampards mannar inte.

Ifjol förlorade Aston Villa i kvalfinalen mot Fulham. Birminghamlagets tränare Dean Smith var lyrisk efter segern.

– Det känns rätt att Aston Villa är i Premier League när man tänker på klubbens historia, storlek och dess anhängare.

– Förra säsongen var väldigt tuff för alla som erfor förlusten här mot Fulham. Klubben bad mig ta över jobbet. Det var två spelare som Steve Bruce (förra tränaren) skaffade som gjorde målen i dag, så all heder till honom. Vi jobbar hårt varje dag och potentialen vi har med klubbens ägare är massiv, säger Dean Smith för The Guardian.

Teemu Pukkis Norwich och Sheffield United säkrade avancemanget till Premier League utan kval.

Union Berlin firar avancemang i Tyskland

Samtidigt som Aston Villa tog klivet tillbaka till Premier League skrev Union Berlin klubbhistoria genom att för första gången avancera till Bundesliga.

Union Berlins tränare Urs Fischer får en öldusch.
Union Berlins tränare Urs Fischer får en öldusch. Union Berlins tränare Urs Fischer får en öldusch. Bild: imago images / Contrast/ All Over Press Urs Fischer,1. FC Union Berlin

Union Berlin slutade trea i den näst högsta serien och mötte Vfb Stuttgart i ligakvalet som slutade 2–2 efter två matcher. Den andra matchen i Berlin slutade 0–0 och Union Berlin var kvalet tack vare bortamålsregeln.

Union Berlin är hemma från den tyska huvudstadens östra delar och är känd för sin nära relation till klubbens anhängare.

Hoppa över Twitterpostning

Även FC Köln och SC Paderborn stiger till Bundesliga.

Läs också