Hoppa till huvudinnehåll

Kalevaspelen igång i Villmanstrand - här är sändningstiderna och tidtabellen

Camilla Richardsson jublar efter målgången i Lapinlahti.
Camilla Richardsson är anmäld på 3000m hinder och 5000m Camilla Richardsson jublar efter målgången i Lapinlahti. Bild: Lehtikuva Camilla Richardsson,friidrott

Då FM-medaljerna i friidrott skall avgöras från torsdag till söndag får idrottarna försöka prestera i förhållandevis kyliga förhållanden i Villmanstrand.

Förutom FM-medaljer jagar våra toppfriidrottare också VM-gränser samt en plats till friidrottslandskampen mellan Finland och Sverige.

Tävlingarna inleds på torsdag då endast tre grenar skall avgöras: gångtävlingarna 20km för herrar och 10km för damer, samt på löpbanan herrarnas 10000m. I övrigt handlar torsdagen om kvaltävlingar.

Den på förhand sett intressantaste grenen är damernas 100m häck där tre damer redan underskridit VM-gränsen. Nivån i den grenen har varit historiskt hård i år, då Annimari Korte dessutom löpt ett nytt finländskt rekord på distansen.

Trots att det svala vädret inte bäddar för nya rekordnoteringar blir finalen en laddad tillställning då också Nooralotta Neziris sjuka fot igen håller för löpning.

Neziri sade inför tävlingarna att situationen är helt ny jämfört med många tidigare Kalevaspel.

-I år är det inte jag som har den största pressen att vinna och det kan ge mig en lite mera avslappnad löpning. Men det betyder inte att jag inte skulle gå in för att vinna finalen tillade Neziri. Finalen löps på fredag.

Nooralotta Neziri redo för FM i friidrott
Neziri tror på en fin häckfinal Nooralotta Neziri redo för FM i friidrott Bild: Lehtikuva Nooralotta Neziri,friidrott

Tävlingarnas tidtabell:

Torsdag 01.08.
14:05 D längd kval A
14:05 H kula kval
15:10 H slägga kval
15:20 D längd kval B
16:15 D höjd kval A och B
16:35 H längd kval A
16:55 D diskus kval
17:00 H 400m heat
17:30 D 400m heat
17:50 H längd kval B
18:00 H 10.000m final
19:30 H 20km gång
19:45 D 10km gång

Fredag 02.08.
10:30 D 7-kamp 100m häck
11:15 D 7-kamp höjd A och B
12:15 D spjut kval
13:20 D 7-kamp kula
13:30 H stav kval A och B
14:00 D slägga kval
16:30 Tävlingarnas officiella öppning
16:50 H kula final
16:50 D längd final
16:50 D 100m häck heat
17:15 H slägga final
17:20 D 1500m final
17:40 H 400m final
17.50 D 400m final
18:10 D 7-kamp 200m
18:15 D höjd final
18:25 H längd final
18:35 D 10.000m final
18:45 D diskus final
19:25 H 1500m final
19:45 D 100m häck final

Lördag 03.08.
10:30 H 10-kamp 100m
11:25 H 10-kamp längd
12:55 H höjd kval
13:00 H diskus kval
13:05 D 7-kamp längd
13:10 H 10-kamp kula
14:30 D 800m heat
14:45 D 7-kamp spjut
14:50 H 10-kamp höjd
14:55 H 800m heat
14:55 D tresteg kval A
15:25 D 100m heat
15:50 H 100m heat
16:15 15-åringars 4x200m mixed stafett heat
16:20 H spjut kval
16:30 D tresteg kval B
16:40 D stav kval A och B
17:35 H 400m häck heat
18:00 Tävlingsdagens öppning
18:05 D 400m häck heat
18:05 H tresteg kval A
18:05 D slägga final
18:35 M/N 400m rullstol
19:00 D 3000m hinder final
19:00 H stav final
19:10 D kula kval
19:25 H 10-kamp 400m
19:40 N 7-kamp 800m
19:40 H tresteg kval B
19:55 D spjut final
20:00 15v 4x200m mixed stafett final
20:20 H 3000m hinder final
20:45 D 100m final
20:55 H 100m final

Söndag 04.08.
10:00 H 10-kamp 110m häck
10:40 H 10-kamp diskus
12:05 H 10-kamp stav
13:30 Tävlingsdagens öppning
13:35 H diskus final
13:40 D 200m heat
14:00 H 200m heat
14:00 H höjd final
14:35 D 400m häck final
14:40 D tresteg final
14:50 H 400m häck final
15:10 H 110m häck heat
15:15 H 10-kamp spjut
15:20 D kula final
15:40 H 5000m final
15:55 D stav final
16:05 D 800m final
16:15 H 800m final
16:30 H tresteg final
16:35 D 5000m final
16:55 H spjut final
17:10 H 110m häck final
17:25 M 10-ottelu 1500m
17:50 H 200m final
18.00 D 200m final

Från och med fredag sänder Yle tävlingarna i TV2 och på Yle Arenan. Sändningstiderna hittar ni här:

Kalevaspelen i friidrott i TV2 och på Yle Arenan
Fredag 17.00- 20.00
Lördag 18.15-21.15
Söndag 14.30-16.20 och 16.35-18.10

Sändningarna kommenteras av Janne Isaksson och Mikael Ylöstalo.

Läs också

Nyligen publicerat - Sport