Hoppa till huvudinnehåll

EM-kvalet i fotboll: Belgien ångar på och Holland stärkte sina aktier – Tyskland tog ledningen i C-gruppen

Ryan Babel gjorde två mål mot Estland.
Ryan Babel gjorde två mål mot Estland. Ryan Babel gjorde två mål mot Estland. Bild: imago images / Xinhua/ All Over Press Nederländernas herrlandslag i fotboll,Ryan Babel

Bäst hittills i EM-kvalet i herrfotbollen: Italien, Spanien och Belgien. Och kanske England, som spelat hälften mindre matcher. Dessa fyra stornationer har radat upp enbart segrar i det pågående kvalet och är väldigt nära en plats i EM nästa sommar.

EM-kvalet i fotboll fortsatte på måndagskvällen med tio matcher.

I C-gruppen förbättrade Holland sina EM-aktier genom att besegra Estland i Tallinn med klara 4–0. För Estland har EM-kvalet varit en enda pärs: landet har radat upp fem förluster i rad. Tyskland steg upp i ledning i samma grupp genom att besegra dittills obesegrade Nordirland med 2–0.

LandMatcherSegrarOavgjordaFörlusterGjorda målInsläppta målPoäng
Tyskland540117612
Nordirland54017412
Holland43011459
Vitryssland51043103
Estland50052180

I E-gruppen tvingades VM-tvåan Kroatien nöja sig med oavgjort 1–1 borta i Azerbajdzjan. Den ena poängen hjälpte ändå landet att stiga upp i ledning i gruppen. Detta tack vare att Slovakien besegrade Ungern med 2–1.

Kroatien leder gruppen men Slovakien och Ungern flåsar på bara en poäng bakom den regerande VM-silvermedaljnationen. Azerbajdzjan är avsågat med en poäng medan Wales fortfarande har alla chanser att blanda sig i leken.

LandMatcherSegrarOavgjordaFörlusterGjorda målInsläppta målPoäng
Kroatien531110510
Slovakien5302979
Ungern5302769
Wales4202446
Azerbajdzjan50145131

Om E-gruppen är jämn kan det samma definitivt sägas om G-gruppen som håller på att utvecklas till ett riktigt getingbo. Polen fick bara en poäng från det oavgjorda 1–1-mötet med Österrike men toppar ändå gruppen med två poängs marginal ner till Slovenien som vände och vann mot Israel med 3–2.

Nordmakedonien ska inte heller räknas ut – landet vann över ett svagt Lettland med 2–0. Med fem länder inom fem poäng är G-gruppen den klart jämnaste.

Lettland har det lika svårt som det norra grannlandet Estland: idel förluster tills vidare. Inte heller för grannlandet i söder, Litauen, går det bra men litauerna har ändå lyckats skrapa ihop en poäng i B-gruppen.

LandMatcherSegrarOavgjordaFörlusterGjorda målInsläppta målPoäng
Polen64118213
Slovenien632112511
Österrike631213610
Nordmakedonien6222888
Israel622211118
Lettland60061210

För de baltiska ländernas östra granne ser det däremot betydligt ljusare ut. Ryssland slog Kazakstan med 1–0 och med 15 ihopsamlade poäng börjar det lukta EM med besked.

Än mera för ett Belgien som går som på räls. Belgarna var ofina gäster när de gästade Skottland i Glasgow. Efter 90 spelade minuter stod det 4–0 på resultattavlan – till belgarnas fördel.

Sålunda fortsätter Belgien med ett fläckfritt facit, tillsammans med Spanien och Italien (samt England som visserligen spelat hälften så många matcher). För Skottlands del torde förlusten mot Belgien innebära ett "Exit" vad skottarnas EM-deltagande beträffar.

LandMatcherSegrarOavgjordaFörlusterGjorda målInsläppta målPoäng
Belgien660019118
Ryssland650118415
Kazakstan6213897
Cypern62131167
Skottland62045136
San Marino60060280

Septemberomgångarna i EM-kvalet avslutas på tisdagskvällen med sju matcher.

Fortsätter Englands övertygande framfart eller lyckas Kosovo överraska världsmästaren från 1966? Klarar EM-tvåan från 1996 Tjeckien av Montenegro?

Hur många mål gör Portugal och Cristiano Ronaldo mot Litauen? Serbien kan väl inte ha problem med Luxemburg – trots att det är bortamatch? Blir det tvåsiffrigt när lilla Andorra gästar Stade de France och regerande världsmästarna Frankrike?

Fortsätter Turkiet lika övertygande som hittills eller klarar Moldavien av att sätta käppar i de turkiska hjulen? Albaniens sista (?) halmstrå – vad gör Island nere i Elbasan?

De övriga gruppernas tabeller hittas på exempelvis Yles text-TV.

Måndagens matcher:

C-gruppen
Nordirland – Tyskland 0–2 (0–0)
Estland – Holland 0–4 (0–1)

E-gruppen
Azerbajdzjan – Kroatien 1–1 (0–1)
Ungern – Slovakien 1–2 (0–1)

G-gruppen
Polen – Österrike 0–0
Slovenien – Israel 3–2 (1–0)
Lettland – Nordmakedonien 0–2 (0–2)

I-gruppen
Ryssland – Kazakstan 1–0 (0–0)
San Marino – Cypern 0–4 (0–2)
Skottland – Belgien 0–4 (0–3)

Läs också

Nyligen publicerat - Sport