Hoppa till huvudinnehåll

Barnen har yogat och vandrat i skogen på sportlovsläger i Sjundeå

Flera barn sitter runt ett bord.
Oliver, Freja, Linus och Bianca är några av de barn som deltagit i lägret. Flera barn sitter runt ett bord. Bild: Christoffer Westerlund / Yle Sjundeå,Västnyland,lågstadieelever,Sportlov,sjundeå gymnastikförening

Sjundeå gymnastikförenings traditionella tvåspråkiga sportlovsläger för barn i årskurserna 1-6 pågår som bäst i Sjundeå svenska skola. I lägret som ordnas för femte gången har nästan 20 barn deltagit.

Edvin, Oliver, Bianca, Linus och Freja är några av de barn som deltagit i lägret.

- Vi har varit i ute skogen, gympat i salen, lekt olika lekar och så har vi yogat, berättar barnen.

Maria Söderholm och Bea Söderholm fungerar som ledare för lägret. De säger att gymnastikföreningen kommer att ordna de här lägren också i framtiden.

- Det är en av föreningens viktigaste uppgifter att ordna motionsverksamhet för barn, säger föreningens ordförande Maria Söderholm.