Italiens superstjärna i skidskytte, Dorothea Wierer, har tänkt om. Wierer antydde i höstas att hon skulle lägga av efter säsongen som kulminerade i hemma-VM i våras. Nu har hon emellertid hittat ny motivation och satsar vidare över vinter-OS i Peking 2022.
Dorothea Wierer har varit den stora dominanten i damernas skidskytte de senaste åren. Hon vann världscupen de två senaste säsongerna och i hemma-VM i Anterselva knep hon två guld och två silver.
Trots framgångarna har hon insinuerat att hon stundvis lidit av motivationsbrist. Framför allt under somrarna. Att lägga av har varit aktuellt.
Det italienska skidskyttelandslagets informatör Andrea Faccinetti bekräftar för Yle Urheilu att Wierer nu har tänkt om. Hennes karriär kommer att fortsätta över vinter-OS i Peking om två år.