Hoppa till huvudinnehåll

"Vi hade högre förväntningar på vårt lag" – Washington sparkar tränaren efter andra raka slutspelsfiaskot

Todd Reirden ger direktiv till sina stjärnor Aleksandr Ovetjkin, Jevgenij Kuznetsov och Tom Wilson.
Todd Reirden ger direktiv till sina stjärnor Aleksandr Ovetjkin, Jevgenij Kuznetsov och Tom Wilson. Todd Reirden ger direktiv till sina stjärnor Aleksandr Ovetjkin, Jevgenij Kuznetsov och Tom Wilson. Bild: Mark Goldman/Icon Sportswire/All Over Press Aleksandr Ovetjkin,Jevgenij Kuznetsov,Tom Wilson,Washington Capitals,Todd Reirden

Ishockeyklubben Washington Capitals i NHL meddelar att chefstränaren Todd Reirden får gå. Reirden tog över klubben efter Stanley Cup-segern för två år sedan. Trots fina prestationer i grundserien har Washington åkt ut i den första slutspelsomgången under Reirdens båda säsonger som chefstränare.

Barry Trotz blev stor hjälte i Washington då han som chefstränare lotsade laget till klubbens första Stanley Cup-titel säsongen 2017–18.

Efter det lyckades parterna inte komma överens om en förlängning, vilket resulterade i att assisterande tränaren Todd Reirden tog över som chefstränare. Ett par dagar senare presenterades Trotz som New York Islanders nya lots.

Nu står det klart att Reirden får tacka för sig i Washington.

– Vi hade högre förväntningar på vårt lag och kände att en fräschare ledarskapsapproach är nödvändig, uppger klubbens general manager Brian MacLellan på klubbens webbplats.

Washington vann Metropolitandivisionen under Reirdens båda säsonger i klubben. I slutspelet blev det ändå två raka magplask. För ett år sedan vann Carolina över Washington i den första omgången med 4–3 i segrar. I år blev det 1–4 mot New York Islanders och alltså respass i den första omgången.

Läs också