Tio minuter in i matchen mellan Jokerit och Severstal Tjerepovets såg det ut som att Helsingforslaget var på väg mot en promenadseger. Vinst blev det också till slut, efter att Jesse Joensuu briljerat i i straffarna.
Jokerit har spelat mycket på bortaplan på sistone och åkt på en hel del förluster. På lördagen var laget tillbaka i Helsingforsarenan, då man skulle försöka bryta sin fyra matcher långa förlustsvit mot Severstal Tjerepovets.
”Narrarna” var hungriga direkt i matchstarten. Inte ens nio minuter hade spelats förrän Henrik Haapala nätat två gånger och Veli-Matti Savinainen en gång – en välkommen drömstart för Helsingforslaget.
Men gästerna skärpte sig. I den andra halvan av öppningsperioden satte Igor Geraskin och Alexander Petunin varsin reducering.
Nästa mål dröjde till början av den tredje perioden. Det var en kvittering – och Daniil Vovtjenkos 3–3 var inte oförtjänt. Gästerna vann skotten i den sista perioden med hela 13–3.’
Joensuu glänste
Matchen gick till straffar och där blev Jesse Joensuus mjuka handleder avgörande. Anfallaren satte säkert sina två försök, varav den senare – en backhandlyftning – belv matchavgörande.
– Vi var effektiva i början, men annars var matchen jämn. Om man ska vara ärlig så var de steget före i skridskoåkningen och i närkamperna, sa Jokerittränaren Lauri Marjamäki i Viaplays sändning.
– Vårt enda mål för matchen var att bryta förlustsviten och därför var det två sköna poäng som vi fick.
Dagens match mot Severstal Tjerepovets var den första av tre hemmamatcher som avslutar Jokerits 2020. På måndagen tar man emot Lokomotiv Jaroslavl.
Kovaltjuk lämnar Nordamerika
KHL-lördagen bjöd också på en lite större transfernyhet. Ilja Kovaltjuk lämnar NHL för spel med Avangard Omsk.
Förra säsongen spelade ryssen både för Los Angeles Kings, Montreal Canadiens och Washington Capitals. På 46 grundseriematcher gjorde han 10+16=26 poäng. I KHL har han spelat närmare 300 matcher för SKA S:t Petersburg.
Kovaltjuks kontrakt med Omsk är tvåårigt. Den ryska tidningen Sport-Express rapporterade om 37-åringens kontrakt på fredagen och uppgav då att han tjänar 20 miljoner rubel, ungefär 221 000 euro, för den här säsongen.
⚡ ИЛЬЯ КОВАЛЬЧУК В «АВАНГАРДЕ»!
— ХК Авангард (@hcavangardomsk) December 26, 2020
Теперь официально! Хоккейный клуб «Авангард» заключил контракт по схеме 1 + 1 с Олимпийским чемпионом, двукратным чемпионом мира, двукратным обладателем Кубка Гагарина нападающим Ильей Ковальчуком: https://t.co/ImlXuwaKfj pic.twitter.com/fvJdCLzvsf
Resultat, KHL:
Sibir Novosibirsk–Salavat Julajev Ufa 1–3 (1–1, 0–1, 0–1)
Sibir: Juuso Puustinen 1+0
Ufa: Markus Granlund 2+0, Teemu Hartikainen 0+2, Sakari Manninen 0+2.
Barys Nur-Sultan–Amur Chabarovsk 5–2 (1–0, 1–1, 3–1)
Barys: Joni Ortio 31/33 räddningar
Avtomobilist Jekaterinburg–Neftehimik Nizhnekamsk 3–0 (0–0, 1–0, 2–0)
Dynamo Moskva–SKA S:t Petersburg 2–1 efter förlängning (0–0, 1–1, 0–0, 1–0)
Dynamo: Juuso Hietanen 0+1
Avangard Omsk–Spartak Moskva 2–3 efter förlängning (2–0, 0–2, 0–0, 0–1)
Kunlun Red Star–Traktor Tsheljabinsk 4–3 (2–0, 0–2, 2–1)
Dinamo Minsk–Dinamo Riga 3–2 efter förlängning (2–0, 0–1, 0–1, 1–0)
Jokerit–Severstal Tjerepovets 4–3 efter straffar (3–2, 0–0, 0–1, 0–0, 1–0)
3.29 1–0 Henrik Haapala (David Sklenicka)
5.54 2-0 Veli-Matti Savinainen (John Norman, Haapala) pp
8.56 3-0 Haapala (Norman, Jakub Krejcik)
13.16 3-1 Igor Geraskin (Denis Vikharev, Vladislav Provolnev)
18.28 3-2 Alexander Petunin (Vali-Matti Vittasmäki)
43.06 3-3 Daniil Vovchenko
65.01 4-3 Jesse Joensuu (straff)
Anders Lindbäck, Jokerit, 33/36 räddningar