Hoppa till huvudinnehåll

Patrick Westerholm klar för nytt toppjobb i danska herrligan – tar över Bjerringbro-Silkeborg nästa säsong: "Jag vill vinna medaljer"

Patrick Westerholm delar ut instruktioner från sidlinjen.
Patrick Westerholm tränade senast TTH Holstebro. Patrick Westerholm delar ut instruktioner från sidlinjen. Bild: imago images / PanoramiC/ All Over Press Team Tvis Holstebro,patrick westerholm

Karisbördige Patrick Westerholm återvänder till dansk ligahandboll efter ett sabbatsår. 46-årige Westerholm tar över Bjerringbro-Silkeborg efter denna säsong.

Westerholms har under hela sin tränarkarriär hållit till i Danmark, där han blivit ett hett coachnamn. Han har basat för SønderjyskE:s damer, varit assisterande tränare för Team Esbjergs damer, samt både fungerat som assisterande tränare och haft huvudansvaret för HC Midtjyllands herrar.

Hans senaste projekt var chefstränaruppdraget i TTH Holstebro i herrligan mellan åren 2015 och 2020. Karisbördige Westerholm lotsade klubben till bland annat cupguld, ligasilver och lagets första Champions League-deltagande genom tiderna.

Denna säsong har 46-åringen varit arbetslös. I våras var han nära att ta över KIF Kolding, men enligt JydskeVestkysten stoppades hans kontrakt på grund av klubbens ekonomiska problem.

Nästa sommar blir Westerholm tränare för ligakonkurrenten Bjerringbro-Silkeborg. Han tar över efter att den nuvarande tränaren Peter Bredsdorff-Larsens kontrakt tar slut efter säsongen.

Enlig klubben fanns det stort intresse för jobbet – valet föll på finländaren Westerholm.

– Patrick har visat i Holstebro att han kan arbeta långsiktigt, samtidigt som han når resultat. Han kan skapa en tydlig profil och sätta en prägel på sitt lag, och jag tycker att de resultat han har visat i Holstebro i förhållande till budgeten har varit mycket imponerande, säger direktören Jesper Schou på klubbens sajt.

Givande mellanår

Westerholms kontrakt med de danska mästarna från 2016 gäller för de tre kommande säsongerna.

– Bjerringbro-Silkeborg hör till toppen av dansk herrhandboll, och de spelar om medaljer varje år. Personligen har jag en ambition att vinna medaljer och BSH spelar också i Europa, vilket jag tycker är mycket motiverande. Laget är väldigt slagkraftigt, tycker Westerholm.

Just nu ligger hans kommande klubb på fjärde plats i den danska ligan.

– Jag ser fram emot att komma igång med en ny klubb och ett nytt lag. Det har varit oerhört givande att ha ett sabbatsår där jag har fått tid att samla ny energi och nya tankar för nya uppdrag.

Westerholm beskriver sig som en tränare med ”fötterna på jorden”.

– Jag tänker analytiskt och strategiskt, och delegerar ansvar åt spelarna – det är trots allt de som spelar på planen.

Läs också