Hoppa till huvudinnehåll

Kaosscener på Old Trafford – arga Man United-supportrar stormade egna hemmaborgen inför stormatchen

Otroliga bilder sprids från Manchester Uniteds hemmaarena Old Trafford inför kvällens stormatch mot Liverpool. Supportrarna har fått nog av klubbens ägare – och tiotusentals ilskna anhängare vädrade sitt missnöje vid arenan på söndagen.

Manchester United ägare, den amerikanska Glazer-familjen, har redan länge varit impopulära bland klubbens supportrar.

Den misslyckade kuppen med att gå med i Superligan verkar ha blivit den sista droppen för många United-fans. Efter kaoset med den nya ligan har många supportrar visat sitt missnöje och på söndagen var det dags för massiva protester.

Timmar före kvällens derby mot Liverpool var det riktigt oroligt på Old Trafford. Enligt Sky Sports ska så många som 10 000 fans ha samlats för att demonstrera utanför stadion, och videoklipp visar hur hundratals av dem stormade in på planen.

Anhängarna samlades också utanför hotellet där United höll till inför matchen, där de bland annat omringade spelarbussen. Kvällens domare Michael Oliver tvingades vända om då han var på väg till arenan.

Senare på kvällen kom beskedet att matchen inte spelas under söndagen. Det nya matchdatumet är ännu oklart.

Man United-supportrar protesterar utanför Old Trafford.
Man United-supportrar protesterar utanför Old Trafford. Bild: AFP / Lehtikuva Manchester United FC,Old Trafford

Resultat:

Premier League:

Newcastle–Arsenal 0–2
Manchester United–Liverpool flyttades
Tottenham–Sheffield United 4–0

La Liga:

Valladolid–Betis 1–1
Villarreal–Getafe 1–0
Granada–Cadiz 0–1
Valencia–Barcelona 2–3

Serie A:

Lazio–Genoa 4–3
Bologna–Fiorentina 3–3
Napoli–Cagliari 1–1
Sassuolo–Atalanta 1–1
Udinese–Juventus 1–2
Sampdoria–AS Roma 2–0

I och med Atalantas kryss säkrade Inter sin första ligatitel sedan 2010.

Eredivisie:

PSV–Heerenveen 2–2
Groningen–Sparta  Rotterdam 1–2
Ajax–Emmen 4–0
Den  Haag–Feyenoord 3–2

Ajax säkrade sin 35:e holländska ligatitel.

Skotska ligan, övre slutserien:

Rangers–Celtic 4–1
R: Glen Kamara 90 min, en assist

Artikeln uppdaterad med uppgiften om matchflytten klockan 20.21 och med resultat klockan 22.17.

Läs också