Hoppa till huvudinnehåll

Här är alla som ställer upp i kommunalvalet i Österbotten

Österbottniska kommunvapen i statens ämbetshus på Brändö i Vasa.
Kommunalvalet går av stapeln den 13 juni. Österbottniska kommunvapen i statens ämbetshus på Brändö i Vasa. Bild: Yle/Joni Kyheröinen Österbotten,kommuner,kommuner i österbotten

Nu är kandidatlistorna inför kommunalvalet klara. Partierna lämnade in sina listor redan i mars men de har haft tid på sig till den 4 maj att komplettera listorna. Här hittar du alla kandidater!

Många har har fört kampanj sedan i mars men senast nu kör valkampanjen igång på allvar.

Valet avgörs den 13 juni. Valet skulle egentligen ha gått av stapeln den 18 april men flyttades fram på grund av coronapandemin

Pedersöre

SFP
Adler Lilian, närvårdare, lokalvårdare
Björk Niclas, inredningssnickare, teamledare
Björklund Tommy, HR-chef
Bonde Petter, köpman
Borgmästars Yvonne, pedagogie magister
Carlstedt Anders, köttförädlare, slaktare, obunden på SFP:s lista
Dahlin Christian, ingenjör, pensionerad lektor
Ekman Stephan, ingenjör, personalchef
Enqvist Ann-Christine, ämneslärare, fil.mag
Eriksson Roger, pensionär, lektor emeritus
Forsblom Greger, jordbrukare
Grön Paulina, speciallärare, företagare
Hjulfors Bernhard, egenföretagare
Holmäng Johanna, barnmorska
Häger Glenn, företagare
Häggman Roger, jordbrukare
Häll Tarja, ekonomiadministratör
Högland Ida, byggarbetare
Ingerström Andreas, jordbrukare, agrolog
Isakas Peter, lantbruksarbetsledare
Jansson Mikaela, pedagogie magister
Kentala Lisa, specialsakkunnig inom kosthåll
Lasén Joakim, studerande
Lillqvist Anja, bespisningschef, t.f kosthålls- och städchef
Lindqvist Eva, närvårdare
Lönnbäck Riitta, pensionerad överskötare, magister i hälsovetenskap
Löv Jonas, företagare, jordbrukare
Muukkonen Marina, studentmerkonom
Myrevik-Eklund Nina, hälsovårdare
Nikolli Elgerta, kock
Norrbacka Henrik, företagare
Nylund Jakob, teologie studerande
Nyman Franz, privatföretagare
Portin Anders, programutvecklingsingenjör
Roslund-Nordling Camilla, socionom (YH), rådgivare
Sandbacka Markus, företagare
Sandström Olav, egenföretagare, vikarierande lärare
Sandvik Barbro, lärare
Sjöskog Lina, närvårdare, studerande i hälsovetenskaper
Sjöskog Niclas, jordbrukare
Snellman Patrik, byggmästare
Snårbacka-Gunell Mari, närvårdare
Sten Christine, musikpedagog
Stenmark Tore, bonde, pensionär
Svarvar Andreas, verkställande direktör
Vik-Hästbacka Carita, politices magister, pensionär
Östergård Jan-Olof, chaufför

KD
Backlund Christian, rektor, klasslärare
Backlund Roger, lagerförman
Björkskog Eva, sjukskötare
Björkskog Nils-Erik, chaufför
Borgmästars Monica, diakoniarbetare
Brännbacka Linda, lärare
Byggmästar Martin, akutvårdare
Eklund Mika, lagerarbetare
Enell Mikael, jord- och skogsbrukare
Fagerholm Mona, sjukskötare
Finne Benita, lärare, pensionär
Forsell Pia, kvalitetschef, lokalvårdare
Granholm Erica, närvårdare
Granholm Matilda, barnträdgårdslärare
Grankulla Anja, företagshälsovårdare, företagare
Gäddnäs Anna, egenföretagare
Hjulfors Adam, studerande
Häggman Göran, företagare
Joskitt Helena, församlingssekreterare, jordbrukare
Kung Tony, student
Käld Markus, business unit manager
Lantto Esa, logistiikkatyöntekijä
Lantto Lotta, studerande
Lasén Mikael, jordbrukare
Lassfolk Herman, studerande
Lindfors Ralf, pensionär, vedförsäljare
Nybacka Matias, projektingenjör
Nylund Marjo, matematiikan opettaja, FM
Nyman Johannes, ekonom, försäljare
Pettersson David, chaufför
Pettersson Jakob, studerande
Pettersson Roger, inköps- och produktutvecklingschef
Snellman Bernt, transportledare
Snellman Camilla, sjukskötare
Snellman Jan-Anders, svetsare
Snellman Johanna, närvårdare, ergoterapeut
Stenman Jonny, järnvägsmontör
Södö Siv, kock, studerande
Thors Anders, företagare, VVS-ingenjör
Verkasalo Jonna, närvårdare
Vähäkangas Mathias, köttstyckare
Östman Ronny, arbetsplatschef, byggnadsingenjör

SDP (i valförbund med gröna)
Björklund Elisabeth, pensionär
Finne Jonas, metallarbetare
Hägglund Maila, pensionär
Härmälä Elin, ekonom
Kock Viktor, politices magister, verksamhetsledare
Källman Carl-Johan, fordonsmekaniker
Laihorinne Elin, studerande
Norrena Mikael, service- och underhållstekniker
Ormiskangas Jari, hitsari
Paluse Heidi, venerakentaja, puuseppä
Parttimaa Teijo, NDT-tarkastaja
Uusivirta Eijo, muovityöntekijä

Gröna (i valförbund med SDP)
Snellman Thomas, landsbygdsutvecklare

Kronoby

Sannfinländarna
Albäck Peter
Björkroth Victor
Lindh Kirsi
Raikula Michael

Kristdemokraterna
Akindayo Daniel
Enfors Vidar
Fredriksson-Lidsle Eva
Greco Mona
Saarukka Karin
Strandvall Göran
Wargh Robert

SFP
Björklund Ann-Marie
Björklund Haga Hanna
Bodbacka Christina
Bodbacka Tina
Broända Anton
Broända Helena
Dahlvik Sören
Finnila-Lindvall Veronica
Forsbacka Niclas
Granholm Ann-Marie
Hagnäs Marika
Hongell Susanne
Lindgren Hans-Erik
Näse Adam
Ranta Anne-Mie
Sandstedt Per-Emil
Sandström Hans
Skullbacka Bengt-Johan
Svartsjö Peter
Tokou Maria
Widjeskog Marcus
Wistbacka Inger
Åminne Malin
Öst Harry

PRO KRONOBY
Ahlskog Mats
Ahstrand Monica
Björklund Eva-Lott
Dalvik Sixten
Enroth Carl-Johan
Filppula Seppo
Furu Michaela
Hagström Elisabeth
Herranen Teuvo
Huhta Henrik
Huistinoja Mari
Hästbacka Anne-Maria
Karvinen Esko
Kortell Niklas
Lindh Mats
Ljungberg Anders
Myllymäki Tapani
Sjölund Mirja
Skuthälla Robin
Slotte Harald
Sunabacka Sten
Söderbacka Carita
Wassborr Ossian
Åstrand Ulla-Maria

Närpes

SDP
Bäck Vivian, personlig vårdare
Demirovic Edin, närvårdare
Kaars Mats-Johan, lagerarbetare
Kronlund Roger, pensionär
Mattlar-Niemi Linda, barnledare, kosthållsföreståndare, obunden på SDP:s lista
Ruths Peter, byggjobbare
Rönnholm Pia, närvårdare
Sjökvist Peter, kvalitetsganskare

De Gröna
Kanerva Topi, ohjelmistoasiantuntija
Nykänen Jonna, kulturproducent
Suurla Sirkka, bildningsdirektör
Syrén Jan, pensionär

KD
Lassus Peter, pensionär
Salo Håkan, ungdomsarbetsledare, företagare
Tutu Yousif, studerande, obunden på De Grönas lista

SFP
Antfolk Jennifer, studerande
Arnautović Emina, integrationssakkunnig/projektledare
Basić Amra, närvårdare, tolk
Borg Johanna, sjukskötare
Bylund Christina. arbetsledare
Čehobašić Amer, tradenom
Dahlbo Daniel, försäljare
Ehlers Laura, agrolog
Eklund-Back Eivor, pensionär
Forsén Oskar, statskunskapsstuderande
Gjäls Göran, bonde, pensionär
Granlund Gun, pensionerad lärare
Guldén Mårten, produktionschef, jordbrukare
Hällström Jimmy, bokförare, företagare
Högback Kenneth, elmontör, jordbrukare
Jerkku Sven, färglagerchef, företagare
Lalić Nejra, socionom
Le Huyen Ly, socionomstuderande
Lindqvist Hans-Erik, forstmästare, pensionär
Nguyen Nhu Anh, närvårdare
Norrback Anders, riksdagsledamot, företagare
Norrback Daniel, sjukskötare
Norrbo Anahit, förskolelärare
Nyqvist-Mannsén Marianne, pensionerad lärare
Pellfolk Linda, lantbruksföretagare, pol.mag.
Perjus Tommy, brandman
Simons Stig, f.d. jordbrukare
Sjöstrand Natalia, studerande, arbetar inom vården
Sjöström Roberth, ingenjör/diploming.studerande
Smith Johanna, växthusföretagare
Sten Johan, ICT-tekniker
Sten Nicole, studerande
Stenberg Britta, pensionär, primärskötare
Storsved Yngve, lantmäteritekniker
Strand Linnea, företagare, ekonomiemagister
Strandberg Sebastian, ingenjör
Ström Harriet, socialarbetare
Svedjebäck Karl-Gustav, stationsmästare, jordbrukare
Svedman Elin, kulturproducentstuderande
Viklund Mats-Erik, grönsaksodlare
Vikstrand Magnus, företagare
Vikstrand Victoria, verksamhetsledare 4H, företagare
Wenman Anders, pensionär
Wilson Roy, pensionär
Åbacka Susanna, fysioterapeut
Åberg Lasse, försäljningsdirektör
Österberg Bengt, pensionär

Kristinestad

Sannfinländarna

Harikko Kaarlo, eläkeläinen, Tj
Hautala-Harikko Maarit, varhaiskasvatuksen opettaja
Kallio-Uljens Elina, lähihoitaja
Ojaniemi Yvonne, yrittäjä, eläkeläinen
Ruotsalainen Jimi, eläkeläinen
Salmela Jari, ravintolatyöntekijä
Sirkka Miia, kuljettaja

KD
Eklöf Harriet, sjukskötare, pensionär
Helkiö Markku, metsänhoitaja, isännöitsijä
Helkiö Tanja, hammashoitaja
Isuls Päivi, sairaanhoitaja, toiminnanjohtaja
Kulonpää Antero, FM, rehtori
Metsäranta Juhani, nuorisotyönohjaaja, eläkeläinen
Rentola Tapani, eläkeläinen, yrittäjä
Viik-Ingvesgård Anita, FM, ekonomi- och förvaltningssekreterare

Vänsterförbundet
Sallinen Paavo, biologian maisteri
Thomasfolk Jukka, kiinteistönhoitaja, sivutoiminen yrittäjä

Centern
Jolkkonen-Porander Nina, FM, kanttori
Mattila Milla, agrologi
Päivärinta Jenny, maatalouslomittaja, siivoja
Rantala Paavo, eläkeläinen
Rosenback Kenneth, vaktmästare, fastighetsskötare
Salo-Tuisku Marianne, dieettikokki, emäntä

SDP
Heinänen Anja, eläkeläinen
Kaleva Natalia, opettaja, kuvataiteilija
Kallio Arto, autonkuljettaja
Koivula Vesa, yrittäjä
Varamäki Timjami, taiteen mestari, museotyöntekijä

Samlingspartiet
Alatalo Harri, utvecklingschef
Bårdsnes Jessica, nuorisotyöntekijä, yksilöohjaaja
Eränen Pekka, eläkeläinen, maisteri
Haapanen Tommi, KTM
Laine Eino, opiskelija
Nummela Tarja, talouspäällikkö
Patoranta-Wiik Pia, fysioterapeutti AMK
Perjus Mikael, aluemyyntipäällikkö
Pihlajaniemi Petri, yrittäjä
Roos Kerstin, eläkeläinen, hoiva-ala
Rönnlund Sami, agentti, manageri
Ådjers Henrik, yrittäjä

SFP
Antfolk Henrik, landsbygdsföretagare
Attié Fabien, projektledare
Berglund Bengt, företagare
Buss Bo-Christian, pensionär
Englund Tommy, försäljare
Forslund Tomas, VD / företagare
Grannas Peter, rektor
Holmlund Michael, företagare
Hoxell Mikael, potatisodlare
Hällbacka Magnus, brandförman
Ingves Mats, pensionär / jordbrukare
Ingvesgård Hans, kommunalråd
Knipström Thomas, sjukskötarstuderande
Knuts Gun, pensionär
Kärr Kaj, lantbruksföretagare
Lillmangs Eva, brand developer
Lindberg Marja, universitetslärare, PD
Lähteenmäki Stina, läkare
Patoranta Ida-Helena, studerande
Ragnäs Patrick, ombudsman
Rönnlund Christer, pensionär
Storhannus Carina, lektor
Söderlund Thomas, lärare, landsbygdsföretagare
Taipale Kent, pensionär
Wahlgren Veronica, sjukskötare

Malax

Samlingspartiet
Dannbom Ursula, pensionär
Hakala Aino-Maria, taloushallinnon asiantuntija

Sannfinländarna
Korpi Marko, kuorma-auton kuljettaja
Sivula Johanna, ravintolatyöntekijä
Söderena Joonas, yrittäjä

SFP
Appel Mikael, polis, kommunikationschef
Back Emilia, tradenom
Back Kim, skogsbruksingenjör
Bengs-Lattunen Carola, försäljningsassistent
Bergqvist Johan, jord- och skogsbrukare
Bjurs Elin, controller
Björkholm Bernt, ekon.mag.
Brolund Lili-Ann, pensionerad sjukskötare
Bäck-Sjökvist Iris, pensionerad lärare
Ekman Silvia, ped.mag / studierådgivare, vicerektor
Hemming Heidi, närvårdare
Knip Håkan, kommunalråd, pensionär
Koski Sami, jordbrukare, maskinentreprenör, obunden på SFP:s lista
Lindh Pär-Gustav, pensionär
Norrgård Filip, elmontör, landsbygdsföretagare
Ollikainen Mikko, riksdagsledamot
Podbicanin Meatrisa, familjedagvårdare, behörig barnskötare
Rajala Pentti, pensionär
Rönnqvist Jonas, verksamhetsledare
Snickars Wilma, studerande
Strandberg Hanna, dipl.ing./manager performance analysis
Ståhl Ann-Helene, storköksföreståndare
Svahn Tage, ingenjör, företagare
Syrén Rolf, jord- och skogsbrukare
Söderholm Minna, bokförare / kanslist
Tallgren Jan, ingenjör, projektchef
Urwäder Peter, IT-ansvarig
West Markus, journalist
West Mia, sjukskötare, hälsovårdare
Åbonde Carl-Olof, lektor

KD
Tast Leif, ped.mag., speciallärare

SDP
Ahlholm Annette, kyrkvaktmästare
Aspegren-Törnroos Anna-Lena, vårdare
Berts, Johan, kock
Bogren Christer, pensionär
Brevik Nina, ansvarig sjukskötare
Enholm Britt-Mari, närvårdare
Herrgård Anne, barnskötare, närvårdare
Ilmarinen Kari, eläkeläinen
Koski Teemu, obunden, ungdomsinstruktör, ingenjörsstuderande
Ljungkvist Tommy, fabriksarbetare
Martin-Storbacka Lea, inköpssekreterare
Niemelä Jari, obunden, IKT-pedagog, lektor
Nordman Maria, närvårdare
Nygård, Dennis, fastighetsskötare
Nyroos Alexandra, hälsovårdare
Nyroos Alf, brandförman
Nyroos Kaisa, närståendevårdare
Nyroos Margot, JHL:s sakkunnig för regional verksamhet
Omanovic Senad, datanom, båtbyggare
Påfs Kent, båtbyggare
Runonen, Ralf, verkställande direktör
Sipic Elmedin, fastighetsskötare
Storfors Daniel, närvårdare
Stormblad Bertil, förstavårdare
Strandberg Richard, pensionär
Söderholm Britt-Mari, barnskötare
Söderholm Johnny, ytbehandlare
Uotinen Tommi, företagare
Vahlros, Ann-Marie, biolog
Vardo, Emina, ekonomie kandidat, studerande
Vest Jan, svetsare
Vahlros Ann-Marie, biolog
Åkerman, Kim, metallarbetare

De Gröna
Tuominen Juulia, kommunikationsexpert

Kaskö

Samlingspartiet
Cappel Anni, myyjä
Hiltula Mari, palvelukodin johtaja
Hovi Ilkka, toimitusjohtaja, merikapteeni
Piira Lars, eläkeläinen
Rantakoski Kai, yrittäjä
Rantakoski Pertti, eläkeläinen
Suominen Helena, lähihoitaja, eläkeläinen

Sannfinländarna
Chryssanthou Jyrki, toimitusjohtaja
Hanka Arja, leipomotyöntekijä, tradenomi
Kaunonen Joona, lukiolainen
Keller Mika, ahtaaja
Lehtonen Ari, rimoituslaitoksen hoitaja
Lähdesluoma Lasse, kaivinkoneenkuljettaja
Petäys Seppo, eläkeläinen
Salo Jukka, ammattimies
Salo Pia, ruokapalveluesimies
Seppälä Erja, kokki
Sjöblom Kari, ahtaaja
Tarkka Jarmo, eläkeläinen, yrittäjä
Ylikoski Kai, asentaja

SDP
Fröjd Heidi, eläkeläinen
Holm Juhani, eläkeläinen
Honkonen Tero, instrumenttiasentaja
Häggblom Kari, turismföretagare
Lammi Hannele, eläkeläinen, laatu ja ympäristöteknikko, obunden på SDP:s lista
Markkanen Meri, tidsskrivare, obunden på SDP:s lista
Mäkinen Katja, yrittäjä, insurance agent
Mäntysaari Sakari, eläkeläinen
Omerovic Aljo, muurari, obunden på SDP:s lista
Salo Jani, tekninen asiantuntija
Tuisku Annikki, lähihoitaja, eläkeläinen, obunden på SDP:s lista

SFP
Björklund Solveig, apotekare
Bondén Miriam, äldre konstapel
Bärnlund Johan, arbetsledare
Engvall Rose-Marie, pensionär
Högstrand Mirja, pensionär, obunden på SFP:s lista
Kronlund Anders, pensionär
Lapveteläinen Sonja, pensionär
Lehtonen Daniel, lagerarbetare/timmerman, obunden på SFP:s lista
Lundenius Jan-Anders, pensionär
Mangs Carl-Gustav, pensionär
Petterson Enzo, studerande
Reynoso Evelyn, företagare/massör
Sjöblom Marjo, närvårdare/pensionär
Sundberg Robert, företagare

Vänsterförbundet
Gådefors Rolf, pensionär
Tunttunen Anneli, eläkeläinen

De Gröna
Kukkonen Fanni, HuK, vs varhaiskasvatuksen opettaja
Vuorinen Aino, FM, kirjastovirkailija

Korsholm

Centern
Lantto Martti, tuotantojohtaja

Samlingspartiet
Jaskari Minna-Maarit, KTT
Östman Bjarne, häradsdomare

SFP
Ahlberg Marlene, ekon.mag., företagare
Asplund Monica, EM, kanslisekreterare
Back Peter, lägergårdsföreståndare
Beijar Gun, agrolog
Beijar Stig, företagare
Berg Tomas, projektchef, arbetsledare
Björkman Patrik, företagare, bryggare
Broman Samuel, företagare, jurist
Burman Alf, pensionär
Bäck Tomas, företagare, ingenjör
Dahl Emma, ekonomie magister, project controller
Ekblad Tomas, project manager
Enlund Lukas, studerande
Fagerholm Ingvar, ämneslärare i biologi och geografi
Finne Rosmarie, trädgårdsmästare, företagare
Forth-Snellman Åsa-Britt, avdelningsskötare
Fredman Mikael, f.d. koncernchef, företagare
Gammelgård Lena, konditionsskötare, företagare
Grandér Ida, PeM, speciallärare inom småbarnspedagogik
Granholm Elof, pensionär, företagare
Hildén Ulf, maintenance supervisor
Håkans Johan, försäljare
Ingo Christoffer, landsbygdsföretagare, ekonomirådgivare
Jansson Kristoffer, communications & brand manager
Kanerva Patrik, företagare
Lahti Jussi, pensionär
Liimatainen Sakarias, företagare, marknadsförare
Lillas Alice, ekon.mag, f.d. rektor
Lillhannus Åsa, lärare, ekonom
Lithén Carola, ped.mag.
Lithén Per-Henrik, klasslärare
Lithén Yngve, pedagogie magister, högstadie- och gymnasielärare i musik
Mara Tobias, jordbrukare
Nedergård Kenth, verksamhetsledare, EM
Nybacka Mia, private banker
Nygård Nicklas, företagare
Nyström Niclas. försäljningschef
Pada Patrik, företagare
Rodas Margareta, sjukskötare, jordbrukare
Rosenlöf Charlotta, filosofie kandidat, försäljare
Rönnblom Markus, rektor, lärare i historia och samhällslära
Sahlsten Peter, pensionär
Salin Ulla-Maj, pensionär
Smeds Johanna, närvårdare
Sund Rolf, beredskapschef
Sundman Anita, koordinator
Söderberg Nina, project controller
Thölix Peter, jordbrukare
Toivio Pia-Maria, sales agent
Wasberg Alexandra, politices magister
Weckström Kerstin, musik magister, ämneslärare i musik
Westerlund Isak, klasslärare
Åkers Leif, ingenjör, pensionär
Österåker Roy, företagare

SDP
Hiivanainen Anne-Mari, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja
Karjalainen Sini, järjestötoimitisja, sosionomi
Koskimäki Heikki, eläkeläinen
Ljungqvist Ove, företagare
Lähdesniemi Marko, pääluottamusmies, arvokuljettaja
Niskanen Harri, verksamhetsledare, författare
Sand Leif, maalari, eläkeläinen
Suomi Martti, eläkkeensaaja, kokki
Åkers Rebecca, ekonomisekreterare, studerande

KD
Bäckman Magnus, varvsarbetare, yrkeschaufför
Kallenberg Niklas, lektor
Öst Björn, psykolog, psykoterapeut
Karell Arvid, studerande
Koskinen Tomas, klasslärare
Järveläinen Henrik, lektor
Wollstén-Håkans Anette, försäljare, egenföretagare

Vänsterförbundet
Andersson Lars-Johan, ingenjör
Håkans Stefan, pol.kand.
Lundberg Margareta, pensionerad lektor i språk
Rantaniemi Ari, kunnossapitotyöntekijä
Österblad Ika, grafiker biolog

De Gröna
Harju Markku, villieläinhoitaja
Hemming Jonathan, byggnadsansvarig

Sannfinländarna
Westerholm Micael, yrittäjä
Sariola Susanna, keittiöapulainen
Sundelin Kimmo, järjestelmä asiantuntija
Aro Heidi, siistijä
Lammi Jussi, mekaanikko
Östersund Marléne, merkonomi
Ek Ulf-Peter, asentaja
Rantatupa Erkki, eläkeläinen
Korpela Erkki, eläkeläinen
Murtoniemi Matti, vartija
Hakala Matti, yrittäjä

MSK
Ahlskog Martin, opettaja
Aksberg Henri, lähihoitaja
Björninen Karina, lehtori, sairaanhoitaja
Hyytinen Jaakko, rak.ins., eläkeläinen
Isoaho Tuomo, tekninen johtaja
Kinnunen Jorma, ryhmäpäällikkö
Leponen Tuula, hoitaja
Makkonen Jani, asentaja
Mykhailenko Oksana, varasto-logistiikkapäällikkö
Rantamäki Jani, talonrakentaja
Saarela Tarja, kassanhoitaja, myyjä
Suomela Juho, opiskelija
Suoranta Simo, data-analyytikko
Tetorkina Olena, iltapäivätoiminnan ohjaaja, fysiikan opettaja
Trygg-Kaipiainen Jane, fil.maist., tietokirjailija
Vuorinen Jari, tekninen myyjä

Karleby

Centern
Anttila Markus, myymäläpäällikkö
Forsell Marko, KTT, johtaja TKI
Hankaniemi Tapani, eläkeläinen
Hautamäki Jarkko, insinööri
Hekkala Markku, kanttori, agrologi
Herlevi Reino, kalustonhoitaja, yrittäjä
Hietaharju Anne, koulusihteeri
Hiltunen Raimo, lastinkäsittelijä
Hjelm Reetta, TtM, eläkeläinen
Hohental Jani, paloesimies, projektityöntekijä
Huovinen Jarmo, palveluohjaaja
Hägglund Kim, metallimies
Hämäläinen Jarmo, rehtori evp., pedagoginen projektiasiantuntija
Hänninen Erkki, toiminnanjohtaja, eläkeläinen
Ihanus Elina, sosiaaliohjaaja
Innanen Sari, lehtori, KTL
Jukkola Ismo, eläkeläinen, maallikkopuhuja
Jussila Anne, maatalousyrittäjä
Jylhä Harri, eläkeläinen
Jylhä Veli-Matti, yrittäjä
Jäntti Ilkka, rehtori, luokanopettaja
Järvelä Riikka, liiketalouden opiskelija, äiti
Kalliokoski Kari, opettaja, lehtori
Kauppila Jorma, yrittäjä
Kiviniemi Sanna, maaseutuyrittäjä
Kokkoniemi Juuso, konemestari
Kosonen Jaakko, osastonhoitaja
Kuismin Erkki, piiripäällikkö, yrittäjä
Kåla Jaana, tradenomi
Lapinoja Päivi, pappi, sosiaalityöntekijä
Leivo Marjaana, KT, yliopistonopettaja
Lindholm Susanna, vastaava työntekijä
Mäkelä Jukka, sairaalainsinööri
Mäkelä Sara, opiskelija
Märsy Jaakko, opiskelija
Möttönen Kaisa, palvelukehittäjä
Neupane Jharna, sairaanhoitaja
Nevasaari Sirpa, toiminnanjohtaja
Nissilä Teuvo, rikoskomisario
Nygård Mauri, Fil.lis., ent. maakuntaliiton johtaja
Ojala Jyrki, luokanopettaja
Pajunpää Tapio, maatalousyrittäjä, agrologi AMK
Paloranta Johanna, KTK
Palosaari Anneli, eläkeläinen
Parpala Sakari, maanviljelijä
Pekkarinen Sari, tuotantojohtaja, yrittäjä
Peltola Riikka, diakonissa, sairaanhoitaja
Pensaari Paula, YTK, pienyrittäjä
Pietilä Oliver, opiskelija
Rahkola Riitta, yrittäjä
Rajaniemi Timo, opettaja, pääluottamusmies
Saari Esa, ylikonstaapeli
Sandholm Kristiina, ohjaaja
Savela Tanja, talousasiantuntija
Siirilä Reetta, hoivakodin johtaja, geronomi AMK
Sinikallio Marjo, sairaanhoitaja
Tikkanen Jari, agrologi
Toivonen Elina, vammaisavustaja, sosionomi
Tunkkari Katariina, psykoterapeutti, sairaanhoitaja
Typpö Paula, KM, luokanopettaja
Valli Eemeli, opiskelija
Veteläinen Satu, artesaani, työvalmentaja
Ylitalo Alpo, yrittäjä
Yli-Länttä Sompong, yrittäjä

Sannfinländarna
Broms Ida, opiskelija, kotiäiti
Haapaniemi Asko, maatalouslomittaja
Hakala Kimmo, työnjohtaja
Hautamäki Jorma, elementtiasentaja, eläkeläinen
Harju Sointu, lasten ja nuorten erityisohjaaja
Heinua Susanna, lähihoitaja, opiskelija yhteisöpedagogi AMK
Humalajoki Jarmo, lehtori
Hägglund Sofia, lähihoitaja
Jokela Marko, kaivinkoneenkuljettaja
Joukosalmi Tero, autonkuljettaja
Kalliokoski Joni, puhdistustyöntekijä, maanviljelysteknikko
Kalliokoski Matti, trukkikuljettaja
Kastrén Janne, kuljettaja
Kemppainen Irma, kiinteistönvälittäjä, LKV
Keränen Niko, suunnittelija
Keränen Ulpu, poliisivankilan vartija
Kinnunen Olli-Pekka, kuorma-autonkuljettaja
Kivelä Tomi, vanhempi rajavartija
Kleemola Jari, merkonomi
Knuuti Jouni, veturinkuljettaja
Koivukoski Janika, tradenomi, yrittäjä
Koivukoski Matti, yrittäjä
Koivukoski Esko, kuvataiteilija, eläkeläinen
Korpijärvi Kari, yrittäjä, LVI-asentaja
Koskela Minna, ostaja
Koskela Teemu, stabilointikoneen kuljettaja
Känsäkangas Jukka, työnjohtaja
Känsälä Jussi, varastomies, yrittäjä
Lahnalampi Jarmo, sähköasentaja
Lassila Lauri, yrittäjä
Lassila Timo, eläkeläinen
Lepojärvi Seppo, eläkeläinen
Luoto Riitta, yrittäjä, eläkeläinen
Maunula Antti, tarhatyöntekijä, metsätalousyrittäjä
Naukkarinen Juha, eläkeläinen, yrittäjä
Nygård Boris, henkilöstöjohtaja, eläkeläinen
Ojala Tuomo, myyjä puolueen piirisihteeri
Palosaari Tarja, tradenomi AMK
Panula Pasi, eläkeläinen, LuK
Peltokangas Mauri, kansanedustaja
Peltoniemi Maria, yrittäjä
Pihlajamaa Urpo, eläkeläinen, rakennusmestari
Puolimatka Pekka, eläkeläinen, työnvalvoja
Rehula Tuomas, ahtaustyönjohtaja
Rekilä Hannu, rakennusmestari
Rekilä Riitta, mielenterveyshoitaja, eläkeläinen
Rimpilä Henrik, talousasiantuntija, KTM
Roiko Antti, työnjohtaja, ensihoitaja
Ruokoja Juha, operaattori, laivasähköasentaja
Salmi Marko, yrittäjä, hitsari
Salmi Mika, turvallisuuskouluttaja
Salmijärvi Jouko, sähköasentaja, eläkeläinen
Sidorikhin Ivan, kalustopäällikkö
Siirilä Mika, yrittäjä
Sillanpää Timo, palomies, yrittäjä
Sirviö Juha-Pekka, mekaanikko, eläkeläinen
Suomela Aleksi, varhaisjakaja
Suominen Juho-Pekka, kokoonpanotyöntekijä
Tiala Harri, maarakennuskoneenkuljettaja
Tuorila Janne, automaatioinsinööri
Virtanen Kari, yrittäjä
Virtanen Mika, aluepäällikkö, insinööri
Väisänen Reijo, eläkeläinen, insinööri
Ylikorpi Mika, sovellusasiantuntija, kasvatusalan asiantuntija

KD
Ahlskog Hanna-Lea, pol.mag, företagare
Al-Khafaji Anna, lähihoitaja, koulunkäynninavustaja
Andersson Jani, tilitoimistoyrittäjä
Björkgård Göran, turvallisuusasiantuntija, rakennusmestari
Byskata Leo, diplomi-insinööri
Enlund-Piirto Annika, lärare, studerar till pol.mag
Fiskaali Heimo, agronomi, yrittäjä
Harju Gun-Britt, vakuutusvirkailija
Hynninen Vesa, opiskelija
Kaakinen Katja-Maaria, terveydenhoitaja
Kaustinen Anna, terveydenhoitaja (AMK), HTM
Kippo Hannu, päätoimittaja/toimitusjohtaja, eläkkeellä
Kottari Vuokko, eläkeläinen, yrittäjä
Lindqvist Aino, tuotekäsittelijä, eläkeläinen
Luoma-aho Tuomas, projektiostaja
Myllykangas Päivi, opettaja, yrittäjä
Mäkelä Sanni, perhe- ja psykoterapeutti VET
Mäki-Leppilampi Aki, omaishoitaja, kirkon nuorisotyönohjaaja
Noon Lazarus, rajaton ruoka-apu organisatör
Norppa Raija, perushoitaja
Orjala Juhani, maanviljelijä, eläkeläinen
Paananen Jukka, lähetysjohtaja, metsätalousinsinööri
Peltola Timo, yrittäjä
Penttilä Anne, pensionerad
Porkola Maria, omaishoitaja, henkilökohtainen avustaja
Raittila Eetu, suntio
Ritovuori Marjut, siivooja
Ruotsalainen Reijo, yrittäjä, evankelista
Saari Matti, suntio
Salo Mauri, yrittäjä
Sarkkinen-Vuorinen Sanna, YTM, johtava koulukuraattori
Svenfelt Björn, förman
Svenfelt Malena, vårdledig, närvårdare
Thein Kyaw moe, sähkö/automaatioasentaja, peltiseppä
Tienhaara Satu, päihdetyöntekijä, sairaanhoitajaopiskelija
Tjäru Marcus, diplomingenjör
Valavaara Anne, kartoittaja, kiinteistörekesterinhoitaja
Viherjuuri Tuomo, kanttori, muiikkipedagogi
Vuollo Eemeli, kokki, kodinhuoltaja

SDP
Autio Juhani, ahtaaja
Autio Tiina, lastenohjaaja/perhehoitaja
Batman Mehmet, opiskelija
Broberg- Santala Linda, sairaanhoitaja, toiminnanjohtaja
Elo Johanna, apulaisrehtori, luokanopettaja
Ervasti Kari, yrittäjä, eläkeläinen
Haapasari Emma, pääluottamusmies, myyjä
Hakunti Outi, toimialapäällikkö, obunden på SDP:s lista
Harju-Karhula Tarja,koulunuorisotyöntekijä, työnohjaaja
Hautakangas Elsa, barista, vuoropäällikkö obunden på SDP:s lista
Hohental Kristiina, päätoiminen työsuojeluvaltuutettu, obunden på SDP:s lista
Horila Tiia, sairaanhoitaja, yrittäjä
Hämäläinen Tomi,tutkija
Ihamäki Tero, leipuri-konditori
Ilmarinen Magdalena “Kicka”, fysioterapeutti, obunden på SDP:s lista
Ilola Janne, palveluohjaaja, lähihoitaja
Isotalus Tiina, kaupunkipolitiikan asiantuntija, HTM
Jumppanen Jani, pääluottamusmies
Kallvikbacka Markku, eläkeläinen, kameeri, obunden på SDP:s lista
Kant Esa, koneasentaja, eläkeläinen
Karjalainen Marko, pääluottamusmies, LVI-asentaja
Karvonen Jari, ohjelmoija
Kautto Marko, liiketoiminnan kehittäjä
Kiiskilä Eeva-Liisa, opettaja, rauhankasvattja, obunden på SDP:s lista
Koljonen Risto, ylitarkastaja, diplomi-insinööri
Korhonen Pekka, vahtimestari, merkonomi
Lahti Mauri, voimalaitoksen käyttäjä, eläkeläinen
Marttila Anna, luokanopettaja, erityisluokanopettaja
Mård Esa, järjestelmäasiantuntija
Ojala Sara, lähihoitaja
Ollikainen Ulla, päiväkodin johtaja, eläkeläinen
Orava Markko, maalarimestari, ammatillinen opettaja
Orjala Sirpa, myyjä
Owoyele Samson, opiskelija, elintarviketyöntekijä, obunden på SDP:s lista
Pajunpää Suvi, esimies
Palosaari Roosa, linja-autonkuljettaja
Partanen Petri, huoltomies, opiskelija
Pikkarainen-Haapasaari Jaana, muutoskordinaattori, HTM
Pikkarainen Janne, service specialist
Pitkänen Antti, luokanopettaja, obunden på SDP:s lista
Ranta-Ojala Kari, eläkeläinen, obunden på SDP:s lista
Raudaskoski Simo, prosessinhoitaja
Ruisaho Sakari, osastonhoitaja
Räisälä Vesa-Matti, hitsaaja, koneasentaja
Rönnkvist Dennis, operaattori
Salmenaho Riikka, prosessinhoitaja, henkilökohtainen avustaja
Salmi Marjo, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja
Sillanpää Ari, automaatioasentaja
Similä Tiina, apulaisosastonhoitaja
Sjöberg Sonja, ohjaaja, henkilökohtainen avustaja
Sundström Jesper, postimies, pääluottamuusmies
Tammilehto Jiri, projektipäällikkö
Teerikangas Emilia, lehtori (AMK), pappi (TM, AmO)
Teerikangas Kristiina, yrittäjä, yhteiskuntatieteiden kandidaatti
Termonen Eija, raviontolatyöntekijä
Turunen Tomi, näyttelijä, valtiotieteiden yo
Tynkkynen Esko, yleistyöntekijä, obunden på SDP:s lista
Ukskoski Seppo, eläkeläinen
Urpilainen Pirjo, erityisluokanopettaja, eläkeläinen
Urpilainen Ville, liiketoimintajohtaja, KTM, HTM
Virkkala Touko, tutkija, dipl.ins.
Vuorela Emilia, työtön, nuoriso-ohjaaja
Vähämäki Sari-Kaarina, FM, asianhallinnan asiantuntija, obunden på SDP:s lista
Väisänen Sofia, ylioppilas

Samlingspartiet
Ahlstrand Mikael, palvelupäällikkö
Ahtinen Susanna, myyntipäällikkö
Anttiroiko Markus, myyntiedustaja, asiakasvastaava
Aunio Sampo, ahtaaja
Autio Veli, taksiyrittäjä
Björkskog Max, försäljare, pensionär
Friis Patrik, tuotteen omistaja
Haimakainen Pentti, ylikonstaapeli, eläkeläinen
Hannonen-Haapaniemi Anne-Marie, eläkeläinen
Hautamäki Pasi, yritysrahoituspäällikkö
Heinola Jonas, ekonom, försäljningschef
Hukari Veijo, kauppatieteiden maisteri
Hämäläinen Niina, KTM, hankesihteeri
Joensuu Jaakko-Matti, yrittäjä
Jokela Janne, lammasfarmari
Joki Joonas, myyjä, opiskelija
Jukkola Janne, yrittäjä
Juuti Ville, tuotepäällikkö
Kauppi Pekka, lehtori
Kauppinen Maarit, kampaaja
Kivilehto Kauko, yrittäjä, eläkeläinen
Klemola Eero, yrittäjä, eläkeläinen
Korvela Tapio, yrittäjä
Koskinen Tero, yrittäjä
Kuusela Matti, sisätautien erikoislääkari
Liedes Lotta, ylioppilas
Liimatainen Juha, yrittäjä
Lokasaari Emma, asiakkuuspäällikkö
Myllymäki Hannu, eläkeläinen
Niemelä Teemu, tradenomi
Norppa Arto, yrittäjä
Nurmi Pekka, yrittäjä
Nurmi-Lehto Anna, toimitusjohtaja
Paananen Henry, lehtori, FM
Palokas Harri, kiinteistönvälittäjä
Papp Ulla, LitM, yrittäjä
Passoja Merja, museoassistentti
Puronaho Juha-Matti, autonkuljettaja, sopimuspalomies
Puurula Juha, poliisi
Raatikainen Tapio, pelaaja-agentti
Rajaniemi Emma, servicerådgivare
Ritamäki Juha, rakennusinsinööri
Salmi Juha, prosessinhoitaja
Saviranta Petri, kehitysinsinööri
Sesay Morina Hawa, merkonomi, opiskelija
Suonperä Sirpa, HTK, eläkeläinen
Viitala Timo, yrittäjä
Välikangas Eeva, kehitysjohtaja, KTM, TaM
Väärämäki Tero, myyntipäällikkö
Ylikarjula Jukka, hallinto- ja talouspäällikkö

Vänsterförbundet
Alawadi Eevi, nuoriso-ohjaaja
Basalak Cuma, kokki, yrittäjä
Honkakoski Juha, stuvare
Karhu Virpi, vastaava sosiaaliohjaaja, työnohjaaja
Keiski Irma, kokki, eläkeläinen
Kolppanen Juhani, eläkeläinen
Korvela Pertti, eläkeläinen
Kotila Teemu, vahtimestari, työvalmentaja,
Leinonen Pia, scenkonstpedagog
Meriläinen Anton, liikeapulainen, työtön
Niemi Kauko, liittoasiakkuuspäällikkö
Pakka Tiina, myyjä
Pietilä Roy, projektkoordinator
Puumala Jaana, lähihoitaja
Salmu Leena, sosionomi
Savonius Christian, sakkunnig för regional verksamhet
Simpanen Sami, sosionomi
Tikkakoski Esa, sairaanhoitajaopiskelija
Turpeinen Timo, ahtaaja
Vuorinen Veikko, insinööri, ka-kuljettaja

Gröna
Aho Miia-Riina, studerande
Autio Joni, yrittäjä, projektityöntekijä, Kirsi Biskop, KM, opiskelija
Cygnel Hanna, läkare
Egge Faisa, terveydenhoitaja, yrittäjä
Forsell-Tast Milla Marika, företagare
Hannila Helena, tutkija, eläkkeellä
Hannila Reijo, lihanleikkaaja, eläkkeellä
Hirvinen Tomi, yrittäjä, valokuvaaja
Huynh Châu, ohjelmistoinsinööri
Joutsen-Bergbacka Tanja, päivystävä sairaanhoitaja (lämä), terveydenhoitaja
Jukkola Tuomas, lähihoitaja
Kallio Eveliina, puheterapeutti, HuK
Kauhanen Caro-Viljami, muusikko, musiikkipedagogiopiskelija
Kivipuro Salla, sairaanhoitaja
Koskinen Kukka-Maaria, kuvataideopettaja, kuvataiteilija
Laakso Jaana, business bachelor, tradenomi
Laakso Johanna, työvalmentaja
Luosa Matti, luonto-ohjaaja
Mourujärvi Reetta, oppilaitospappi, psykoterapeutti
Niemi Iida, sosionomiopiskelija
Nyman Anders, översättare, författare
Roukkio-Taipale Minna, LVI-suunnitteilja, prosessiinsinööri AMK
Sahlgren Laura, sosionomi AMK, koulukuraattori
Tynkkinen Teija, yrittäjä, insinööri ylempi AMK
Uuskartano Ari-Pekka, operaattori
Virrankoski Toni, myyntineuvottelija

SFP
Anderson Stefan, läkare
Brandt Mats, agrolog, jordbrukare
Bäck Nancy, lektor
Carlsson David, ungdomsledare
Elfving Jennie, ekonomie doktor, utbildningschef
Haldin Peter, arbetsledare, företagare
Honga Joakim, ingenjör
Jakobsson Leif, pensionär
Lukkarinen Margita, pensionär
Mattila Ina, sekreterare
Matturi-Slotte Marja, gymnastiklärare
Molander Jan, vaktmästare, IT-expert
Myllykangas Carola, lärare
Nisula Markus, fil.mag, miljöpedagog
Nyberg Anders, pensionär
Nyman Jan-Ove, agronom, verksamhetsledare
Silvander Mats, företagare
Snellman Hans, överkommissarie
Sorvisto Lisbeth, företagare
Ström Lisa, daghemsföreståndare
Sällinen Markus, företagare, storfiskare
Timonen Marlén, skattesekreterare
Warg Kent, merkonom, laminerare
Wikman Camilla, ekonomie magister, marknadsföringsdirektör
Zitting Hannele, marknadsföringschef, pensionär

Vörå

SDP
Asplund Tatjana
Eriksson Mats, receptionist
Friman Robert
Holmblad Ann-Louise, serviceledare
Sarin Kim
Vuorinen Jukka, yrittäjä

Samlingspartiet
Laaja Kaj

Sannfinländarna
Östman Lotta

SFP
Antus Jens, teknisk försäljare
Backlund Terèse, magister i socialpolitik, socionom YH
Backman Göran, ped.mag, rektor
Backull Ann-Britt, sjukskötare, hälsovårdare
Bengts Fredrik, enhetsansvarig
Bergman Ove, arbetsledare
Bertills Anna, företagare
Bystedt Rainer, jordbruksföretagare
Ek Patrik, maskiningenjör
Eklund Karl, pensionär
Engström Kjell, företagare
Gammelgård Jonny, bagare-konditor, fabriksarbetare
Gunnar Viola, pensionär
Hannus Sigfrid, brandmästare
Heikkilä Johan, elingenjör
Heir Kjell, förvaltnings- och personaldirektör
Hirviniemi Jenna, studerande
Holmström Uno, pensionär
Ihamäki Elina, företagare
Jåfs Rune, elektriker
Krooks Anna-Lena, barnmorska, företagare
Kullas Micaela, köksbiträde
Lang Christian, elingenjör
Lindqvist Madelene, agronom AFM
Mattus Rasmus, studerande
Nikkari-Östman Leena, företagare
Norrgård Peter, företagare
Ohlis Karita, företagare
Ohlis Victor, verksamhetsutvecklare
Sippus Leif, företagare
Småros Fredrik, jordbrukare, industriarbetare
Staffas Joni, agrolog (YH)
Ström Heidi, studerande
Ståhlberg Ben-Johan, pälsfarmare
Sunabacka Julia, merkonom, kundrådgivare
Westerlund Göran, ekonom, pensionär

Jakobstad

Centern (Saml + C + Liberalpartiet)
Houtsonen Sami, kengitysseppä
Konttila Juha, apteekkari
Koskinen Sami, insinööri
Lukkarila Jari, projektipäälikkö
Tyni Mariakaisa, obunden, järjestelmäasiantuntija
Seijari Tapani, LVI-asentaja

SFP
Asplund Daniel, miljö- och kvalitetschef
Back Alexandra, politices magister, kundrådgivare
Björn-Lindell Denise, journalist, pensionär
Blomqvist Pontus, ekonom
Boström Peter, VD
Brännbacka-Brunell Brita, utbildningschef
Brännkärr-Friberg Nina, masters in engineering, grundare Project liv r.f
Eklund Bodil, kontorist
Ekman Viktor, entreprenör, företagare
Englund Conny, företagare, arbetslivskoordinator
Fagernäs Sixten, byggmästare, pensionär
Grankulla-Häggblom Monica, lärare
Haldin Annica, lektor, sjukskötare
Hemal Hizzatul Alam, studerande
Henriksson Anna-Maja, justitieminister, riksdagsledamot
Holmgård Kenneth, ekonomie magister, HR manager
Jansson Isabella, studerande
Jungell Ida-Marie, centrumutvecklare, gymnastiktränare
Karlström Nils, pensionär
Kjellman Marika, verksamhetsledare
Koivukangas Antti, pol.mag., kommunikationsplanerare
Lillqvist Henrik, företagare
Lindén Kiti, ekonomie magister
Lunabba Maria, häradsskrivare
Lundström-Björk Kristina, pensionär, fil.mag
Löfholm Cecilia, livsmedelsarbetare
Matinlassi Heidi, projektledare
Mossa Walid, tolk, samhällskommunikatör
Najafi Fatameh, studerande
Nyberg Erik, flygledare
Nyman Kaj, polis
Rönn Sixten, pensionär
Saka Aykut, produktionsarbetare
Sandelin Jan-Peter, väktare, merkonom
Sandlin Anders, studerande, företagare
Sjölund Owe, DI, äldre sakkunnig
Stenberg Linn, studerande
Storbacka Oscar, studerande
Storholm Stefan, VD
Strömberg Irene, företagskundansvarig, corporate banker
Suojoki Marcus, DI, MBA
Tonberg Christer, pensionär
Wik Henrik, geolog
Yli-Pelkola Kim, sjukskötare, biträdande avdelningsskötare
Åminne Cecilia, lärare

Gröna
Kronholm Anders, entreprenör
Palovuori Hanna, opettaja, yrittäjä
Teerikangas Anni, laulunopettaja, musiikkipedagogi

SDP
Ahamed Neskar, företagare
Ahlstrand Helena, vårdare
Allén Kent, chaufför
Björklund Lasse, pensionär
Druveus Yvonne, enhetschef
Gustafsson Nicklas, underhållsingenjör
Hellen Ulla, eläk. oikeusapusihteeri
Hietala Mika, fastighetsskötare, obunden på SDP:s lista
Holmstedt Simon, verkställande direktör
Huumarsalo Kenneth, nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja
Karhula Ritva, eläkeläinen, toimittaja, obunden på SDP:s lista
Koskela Jaakko, metallityöntekijä, ammatti.os hallituksen jäsen
Koskela Kari, pelastusjohtaja, emeritus
Kronqvist Bengt, pensionär
Laihorinne Elin, gymnasiestuderande
Leivo-Holmqvist Terhi, asiantuntija
Melarti Thomas, paperityöntekijä
Nikula Astrid, publicist, mångssyslare
Nygård Maria, lärare
Nyman Åsa, pensionär
Rantala Mervi, graafinen suunnittelija, eläkeläinen
Sandvik Helena, asiantuntija, obunden på SDP:s lista
Sjölund Richard, pens. rektor
Stenvik Annika, utvecklingsplanerare
Storbjörk Ann-Sofi, sjukskötare, kurskoordinator
Storbjörk Jacob, riksdagsassistent
Storrank Pia, sjukpensionär, kock
Suvanto Vesa, paperityöläinen
Viinikka Kari, planskötare, företagare
Vikman Hans, myyjä, kokemusasiantuntija
Vikman Magnus, fastighetsskötare
Wikblad Frank, projektarbetare

Samlingspartiet (Saml + C + Liberalpartiet)
Heinonen Esko, insinööri
Heinonen Ilmari, eläkeläinen
Häggman Mikael, talouspäällikkö
Varila Antero, eläkeläinen

Liberalpartiet (Saml + C + Liberalpartiet)
Mäkipelto Olli, toimitusjohtaja
Kurtti Joonas, FM, geologi

KD
Back Rune, företagare
Back Satu, vestonomi, AMK
Backman Jonas, lots, sjökapten
Björskog Jan, sjukskötarstuderande
Boqvist Ann-Helen, närvårdare
Byggmästar Anders, kund- och kvalitetschef
Byggningsbacka Johan, postiljon, skogsbruksingenjör
Gripenberg André, handledare
Hellstrand Kristiina, rektor
Hellstrand Kurt, teol.mag, präst
Hellström Patrik, föreståndare, pastor
Huhtamäki Daniel, integrationshandledare
Karf Tomas, företagare
Kirsilä Anita
Lehtola Rami, markkinointi- ja viestintäsuunnittelija
Nyholm Majvor, trädgårdsmästare, hortonom
Nyman Benita, sjukskötare
Pandey Diana, kyrkomusiker
Rantanen Pirkko, opettaja-rehtori, eläkkeellä
Sediqi Miragha, skomakare
Snellman Linus, student
Snellman Mikael, QEHS-chef
Sundfors Nanna, sjukskötare
Söderbacka Diana, förvaltningsdirektör
Tunér Daniel, socionom, YH, vårdare
Vesternäs Malena, t.f. diakoniarbetare

Vänsterförbundet
Ahonen Esa, eläkeläinen
Hanhineva Jukka, eläkeläinen/kalastaja
Holmqvist Karl-Johan, primärskötare
Isokoski Sauli, myyjä
Ittonen Jarmo, elmontör
Itälehto Timo, lihaanleikkaaja
Kaltiala Harri, kiinteistönhoitaja
Kivistö Heli, palveluneuvoja
Korkeamäki Mauri, eläkeläinen
Löfholm Teija, metallityöntekijä
Piippolainen Vuookko, tukinlajittelija/sahatyöläinen
Syri Tuomo, työkaluviilaaja/eläkeläinen
Sundqvist Lisen, fil.mag.
Ågren Siv, anstaltsvårdare

Sannfinländarna
Ahopelto Raine Henrik, henkilökohtainen avustaja
Dahlbacka Matti Einari, eläkeläinen
Kirsilä Ari Armas, kassatyöntekijä
Laurila Sami Jaakko Tapani, yrittäjä
Puoskari Martti Eero Antero, insinööri eläkeläinen

Pro Jakobstad
Sipinen Helinä lääkäri, eläkeläinen
Luomala Eero eläkeläinen
Palojärvi Tuomo paperityöntekijä
Luomala Minna yrittäjä
Hiltunen Risto kuljettaja
Kautiainen Camilla sairaanhoitaja, sjukskötare
Lehtonen Jasmin myyntikoordinaattori
Pehkonen Riitta lastenhoitaja
Rautamäki Saku metallityöntekijä
Salmu Erkki myyntijohtaja, eläkeläinen
Salmu Marita lääkäri, eläkeläinen

Kristallipuolue
Leppikangas Mikko, opiskelija, freelance muusikko

Nykarleby

Sannfinländarna
Malinen Jorma, rättsnotarie, överkonstapel
Myllymäki Johnny, fabriksarbetare
Huynh Jersey, maskinskötare, produktionsteknik
Hästbacka Sussi, husbyggare
Hästbacka Annika, butiksarbetare
Leppävuori Aki, raaka-ainevalmistaja

SDP
Backman Heidi, logistikkoordinator
Caldén Anna, socionom
Englund Inger, kanslist
Grönroos Majvor, klasslärare, psd.mag.
Holmberg Marika, förstavårdare
Häger Gustaf, privatföretagare
Järvinen Camilla, närvårdare
Sjöberg Stefan, pensionär, pol.mag.
Sjöskog Lena, HR specialist
Tallgren Johanna, ersättningsrådgivare

KD
Andersson Bo, pensionär
Backman Tua, egenföretagare, ped.mag.
Gäddnäs Elin, tradenomstuderande
Svenfelt Emilia, barnledare
Söderlund Ingegerd, hälsovårdare, pensionär
Wikström Karl-Erik, pensionär

SFP
Backlund Fredrik, jordbrukare/brandman
Bergström Greger, lantmäteriingenjör
Bjarnadóttir Unnur, skolgångsbiträde
Björkman Roy, församlingsmästare
Blomqvist Robert, maskinkonstruktör
Braskén Håkan, kunddirektör
Eklund Karita. taxichaufför, PM
Eriksson Robin, närvårdare
Fors Anders, lärare, sysselsättningskoordinator
Forsbacka Sabina, kundrelationschef, yrkeslärare
Frostdahl Steven, informationschef
Frostdahl-Blomqvist Siw, serviceförman hemvården
Hagman Richard, jordbrukare
Hedman Sofia, psykolog
Hellsten Jean, studerande
Häger Carita, jordbrukare
Jansson Bengt, Fil.Mag
Karf Johannes, studerande
Kruhliak Yuliia, närvårdare
Lindgrén Marléne, ledande skötare, pensionär
Lindvall Mikael, handledare
Lindén Kenneth, jordbrukare
Löija Aurora, studerande
Nyholm Steve, maskiningenjör, ekobonde
Nylund Kenneth, avdelningschef, fil.mag
Möller Elin, försäljare
Peltorinne-Cederström Pauliina, liiketalouden tradenomi
Phan An Tuan, maskinservice
Pott Henrik, jordbrukare
Rahmoun Rasha, kanslist
Saari Ted, general manager
Smeds Johanna, hälsovårdare
Strang Frej, projekttekniker/konstruktör
Sundholm André, teknisk försäljare
Vesterqvist Gunilla, primärskötare/närvårdare
Wik Tobias, företagare
Wiklund Jessica, båtbyggare/vårdbiträde
Övergaard Anna, lärarvikarie/magisterstuderande

Vasa

Vänsterförbundet
Bäckman Dan, tjänsteman
Dahlvik Ava, studerande
Friberg Thomas, sjukpensionär
Fågelbärj Henrik, merkonom
Heikkilä Paula, eläkeläinen
Heinonen Ensio, yrittäjä, företagare
Izadi Nasim, yrittäjä
Jaatinen Jukka, yrittäjä
Katajamäki Jorma, rakennusmies
Koivisto Raija yrittäjä, opettaja
Kotalampi Antti, vesihuoltomestari
Laitala Kari, myyntipäällikkö (eläkkeellä)
Lemmetti-Vieri Anna, näyttelijä
Lind Saana, projektipäällikkö
Moisio Harri, YTM maisteri, nuorisokodin johtaja
Moisio Päivi, sosionomi, YAMK, eläkeläinen
Mustonen Heikki, pääluottamusmies
Mäenpää Arne, levyseppä, eläkeläinen
Nygren Veijo, eläkeläinen
Nätkinniemi Marja, restonomi, opiskelija
Pörsti Pekka, logistiikkatyöntekijä
Raudaskoski Matti, muesomestari
Sainio Sirpa, toimittaja, YTM
Sjöman Satu, närvårdare
Toppar Andreas, hyllansvarig
Vallin Harri, nuorisokodin ohjaaja

Sannfinländarna
Anttonen Matti, DI, toiminnanjohtaja
Eerola Ilmo, yrittäjä
Forsbacka Kari, työnjohtaja, eläkeläinen
Hakomäki Pirita, lapsi- ja perhetyöntekijä
Hauta-aho Jukka, muovityöntekijä
Heikkinen Emma, lähihoitajaopiskelija
Helin Risto, yrittäjä
Hokkanen Marko, hätäkeskuspäivystäjä
Holm Alf, eläkeläinen
Hämäläinen Ville, yrittäjä, insinööri
Jussila Seppo, eläkeläinen
Järvinen Juhani, asentaja
Kangas Virpi, yrittäjä, eläkeläinen
Karhunen Marko, energia- ja informaatiotekniikan DI opiskelija, logistiikkainsinööri
Karppi Lauri, sähkötekniikan DI, kaupunginvaltuutettu
Karppi Päivi, kätilö, terveydenhoitaja
Kauppi Kirsi, opintosihteeri
Kolehmainen Aarne, erikoislääkäri, yrittäjä
Kontteli Asko, metallimies, työsuojeluvaltuutettu
Koski Tero, opettaja, ympäristötekniikan insinööri
Kotola Jaakko, isännöitsijä
Kádár György, filosofian tohtori, musiikinopettaja
Köykkä Kimmo, ravintolapäällikkö
Lahti Marko, tekninen asiantuntija, myyjä
Laine Heidi, asiakaspalvelija
Laine Kari, haastemiesten esimies
Laurila Klaus, linja-autonkuljettaja
Lundell Krister, talotekniikan asiantuntija
Manner Kristian, rakennustekninen asiantuntija
Mantere Timo, yliopiston lehtori, dosentti
Mestari Jan, yhdistelmäajoneuvon kuljettaja/opiskelija
Mielonen Eino, insinööri
Mäenpää Raimo, yrittäjä
Mäkinen Niina, laitoshuoltaja
Mäkynen Jukka, kansanedustaja
Niemi Rauno, hitsaaja
Nivukoski Anne, hätäkeskuspäivystääjä, tradenomi YAMK
Ollila Mauri, yrittäjä, eläkeläinen
Pakka Mikko, yrittäjä
Paulasaari Ossi, asentaja, eläkeläinen
Peltonen Jussi, kokki, työtön
Rantala Juha, toimittaja
Rintamäki Anne, poliisi, yrittäjä
Rintamäki Risto, yo-merkonomi, eläkeläinen
Roine Maarit-Catherine, lähihoitaja,seurakunnan alueneuvoston jäsen
Saarela Kari, sähköasentaja
Saarela Pasi, charter-kuljettaja, autonasentaja
Santala Harry, koneistaja
Seilonen Kai, kiinteistöhoitaja
Seulanto Rami, datanomi
Sipiläinen Jesse, lähihoitaja
Sorvari Matti, IT-asiantuntija, lähihoitaja
Staaf Tony, kuljettaja
Sulkakoski Tero, maintenance specialist
Syrjäläinen Teemu, opiskelija
Takala Ismo, koneistaja
Tuhkanen Eero, liikuntakasvatuksen kandidaatti, eläkeläinen
Tuomala Jani, insinööri, automaatio huoltoinsinööri
Turpeinen Raimo, muusikko, laitoshoitaja
Turpela Perttu, myyjä
Turunen Hannu (sit.), pastori, eläkeläinen
Vahtera Matti, insinööri, kaupunginvaltuutettu
Välimäki Timo, komisario
Yli-Korpela Aki, fysioterapeutti, yrittäjä
Yli-Kuivila Janne, kokki
Ö Mikael, huoltoteknikko

SDP
Airaksinen-Rajala Oili, myyntineuvottelija, pääluottamusmies
Ala-Heikkilä Sari, lähihoitaja, päätoiminen työsuojeluvaltuutettu
Alasalmi Maija, kauppatieteiden maisteri
Andrejeff Pirjo, hallintosihteeri, eläkeläinen
Berg Kim, riksdagsledamot
Blom Karita, pensionär
Blundin Åke, pensionär
Dahlskog Filip, företagare inom byggnadsbranschen
Doqaj Arton, laitoshuoltaja, lähihoitaja
Englund Nils-Johan, ombudsman
Granholm Jasmin, timlärare i huvudsyssla
Habibi Zarabad Abdulkarim, tulkki
Hakala Seppo, rakennusinsinööri
Hakomäki Katri-Heleena, vastaava ohjaaja
Halenius Jessica, opiskelija
Halonen Sanna, sosionomi AMK, sosiaaliohjaaja
Helala Aira, palveluvastaava, pääluottamusmies
Hellman Per, ekon.mag.
Hirvi-Nevala Virva, palvelusiihteri, merkonomi
Hyvönen Harri, projektipäällikkö
Ikola Kirsti, talousjohtaja, eläkeläinen
Jousmäki Ida, yrittäjä
Juslin Akseli, diplomi-insinööri, tanssinopettaja, obunden på SDP:s lista
Jäntti Kurt, eläkeläinen
Kaivonen Katja, aluepäällikkö, regionchef
Keränen Heikki, eläkeläinen
Kivimäki Jorma, eläkeläinen
Kivioja Tuija, sosionomi (YAMK), pääluottamusmies
Kiviranta Marjatta, eläkeläinen, hoitaja
Kleemola Kai, eläkeläinen
Koljonen Seppo, eläkeläinen
Korpi Seppo, eläkeläinen
Koski Antti, ekon. magister
Kurki Ari, eläkeläinen
Kuusilehto Marko, työtön
Lehtimäki Erkki, eläkeläinen
Limam Yasmina, ylioppilas
Lindqvist Jonna, personlig assistent
Lindström Tiina, tavaratalopäällikkö
Makkonen Esa, tarkastaja
Mantere Otto, automyyjä
Miettinen Arja, kuntosaliohjaaja, hoitaja
Moghadampour Ghodrat, filosofian tohtori, yliopettaja, obunden på SDP:s lista
Muotio Isa, speciallärare inom småbarnspedagogik
Mäkkylä Aleksi, materiaalisuunnittelija, obunden på SDP:s lista
Mäkynen Matias, riksdagsledamot
Olesen Henri, studerande
Ollila Matti, jatkopalkkalainen
Perälä Pekka, hallintonotaari
Pihlajamäki Ulla, regionservicerådgivare
Rantala Jorma, henkilökohtainen avustaja
Ruostetoja Tapio, koestaja
Ruutiainen Tanja, palveluvastaava, päätyösuojeluvaltuutettu
Sadiki Hamid, lähetti
Salmivuori Marja, aluepäällikkö
Saukko Päivikki, pääluottamusmies
Shimer Mohamed, tekniikan ylioppilas
Similä Anne, opettaja, opiskelija
Sinimäki-Mikola Riitta, koulutussuunnittelija
Sirén Liisa, eläkeläinen, suurtalousesimies
Taipalus Keijo, eläkeläinen, obunden på SDP:s lista
Teca Antonio, asiakaspalvelija
Teppo Erkki, eläkeläinen
Tolppanen Maria, eläkeläinen, kh:n puheenjohtaja
Vainio Seija, pääluottamusmies/perhepäivähoitaja
Viitanen Janika, aulapalvelija
Viljamaa Mari, projektipäällikkö
Vuoto Pia, product engineer
Wikström Jonatan, studerande
Yli-Heikkuri Piia, aluetoimitsija

KD
Axell May-Gret, FM, lärare
Dietz Katri, erikoissairaanhoitaja, tulkki
Hokkanen Heimo, faktori
Hokkanen Pirjo, YO-merkonomi, toimistosihteeri
Kaunismäki Pihla, specialistläkare i företagshälsovård
Kaunismäki Tomi, diplomi-insinööri, kauppatieteiden maisteri
Kauranen Reko, kirjanpitäjä, eläkeläinen
Keltto Elisa, sosiaaliohjaaja, eläkeläinen
Koski Ari, hallintoiteteiden maisteri
Okorie Angel, sairaanhoitaja, kokki
Plomp Mikael, opiskelija
Perälä Riikka, kotiäiti, dramainstruktör
Perälä Ritva, yrittäjä, eläkeläinen
Salo Jarmo, VTM, vararehtori
Streng Kristoffer, kantor, båtbyggare
Söderudd Isa-Maria, filosofie magister
Vallius Tellervo, keraamikko, merkonomi
Vesternäs Lina, närvårdare, sjukskötare
Viljamaa Salme, omaishoitaja, eläkkeellä
Vähäkangas Henrik, rehtori, ped.mag.

Centern
Aurala Marja, agrologi (AMK), maatalousyrittäjä
Huovari Pentti, dipl.ins., eläkeläinen
Ikonen Toivo, eläkeläinen
Jaskari Tero, kevytyrittäjä
Keskinen Pasi, muuntaja-asentaja, työsuojeluvaltuutettu
Khalifa Stephanos, pastori
Koivisto, Aleksi, HTM, aluekehtiysasiantuntija
Koski Kirsti, eläkeläinen
Mänty Salme, lehtori
Niskanen Jouni, HTT, lkv
Ojala Niina, kääntäjä
Pirttilahti Elisa, opiskelija, verosihteeri
Rautakoski Juhani, suntio, eläkeläinen
Rintamäki Merja, lähihoitaja
Ristolainen Arto, MuM, kanttori
Sarajärvi Pentti, konduktööri
Tuomisto Tauno KTM, talousjohtaja
Viertola Paula, MMK, eläkeläinen
Vuorinen Marjo, kemian laborantti, lähihoitaja
Ylinen Kalevi, lehtori, opinto-ohjaaja

Piratpartiet
Holopainen Helena, lähihoitaja
Kyttä Timo, development expert
Pulkkis Ari-Pekka, insinööri, tradenomi
Schlöbcke Thomas, ekonomi, eläkeläinen

De Gröna
Alhonnoro Lotta, kaupunigvaltuutettu, kauppatieteiden tohtori
Autio Olli, kasv.maisteri, rehtori
Ehrström Emine, SVM, tjänsteman
Hiipakka Paula, KTM, insinööri
Huhtanen Antti, studerande
Kokko Pia, filosofian maisteri, yrittäjä
Kooistra Bram, kokki
Laurila Iida, forskningsassistent
Lepistö Kaarlo, KTM, pensionär
Lepisto Marion, lastentarhanopettaja, eläkeläinen
Loukiainen Jussi, företagare
Lukkarila Sanni, varhaiskasvatusopettaja
Närvä Tuula, specialplanerare
Osala Tapio, ekonomi
Oyeyiola Francis, insinööri
Perälä Marko, lähihoitaja, kultturin sekatyöläinen
Pukkila Sari, koulukäynninohjaaja
Ratsuk Mayya, työnopastaja
Saita Maria, opiskelija
Salovaara Harri, universitetslärare
Simon Tobias, insinööri, magister i samhällsvetenskaper
Tervonen Anssi, luokanopettaja
Tuomaala Matti, diplomi-insinööri, ympäristökasvattaja
Tuomikoski Juha, utbildare
Yehia Omar, sähköinsinööri, ohjaaja

Samlingspartiet
Ahopelto Johanna, toimitusjohtaja, kauppatieteiden ja filosofian tohtori
Alanko Zarta Sharon, myyntineuvottelija
Dahlbo Juha, lehtori
Davidov Tanja-Maria, myyntijohtaja
Filppa Atte, projektipäällikkö
Hakoniemi Petra, KTK, opiskelija
Hannula Veli-Pekka, yrittäjä
Heinonen Marko, myyntijohtaja
Isomaa Ville, oik.t.yo, account manager
Jurkka Jari, toimittaja, eläkeläinen
Juvela Anssi, musiikkipedagogi, opiskelija
Järlström Maria, KTT, dosentti, yliopiston rehtori
Kalliola Petteri, yrittäjä
Kanervo Miko, okeustieteen yo
Kesti Jonas, företagare, sjukskötare
Ketola Arto, työnjohtaja, ins.
Koivistoinen Tuomas, opiskelija
Koivula Frans, opiskelija
Koivunen Matti, inspection manager
Konttas Risto, isännöitsijä
Korpela Sami, toimitusjohtaja, kansainvälisen kaupan opiskelija
Koskela Jaakko, opiskelija
Koski Susanna, HTM, yrittäjä
Kujanpää Raija, lakimies, OTK
Lahti Rita, johtava ylihoitaja (el.), tutkija
Laikka Esa, ekonomi
Laine Leo, opiskelija
Lehtonurmi Joni, insinööri
Leino Jukka, toiminnanjohtaja
Lilja Jouni, KTM, YTM
Linnarinne Harry, dekaani
Luoma Kai, rehtori
Matkoski Eerik, insinööri
Maradiaga Matute Ashley, opiskelija
Munkki Marianne, DI. KTM
Muttonen-Mattila Eija arkkitehti, rakennustarkastaja emerita
Mäki Tommi, toimitusjohtaja, yrittäjä
Mäkinen Pekka, isännöitsijä, Rkm
Mäntynen Mikke, opiskelija
Mäntysaari Petri, professori
Mökkönen Samuli, marketpäällikkö
Nieminen Maarit, ajanvaraaja
Nieminen Mikko, opiskelija
Pasanen Pauliina, erityisluokanopettaja
Peltola Pirjo Riitta, taloussiheteeri, tradenomi
Puisto Aatu, opiskelija
Pääjärvi-Myllyaho Riitta, liikunnan, ja terveystiedon lehtori
Raatikainen Ilkka, tekniikan tohtori, yrittäjä
Rajala Katja, HTM, yrittäjä
Rantanen Vesa, turvallisuuspäällikkö
Remahl Peter, asiakaspäällikkö
Rinta-Joupi Kirsi-Maria, filosofian maisteri, restonomi
Rintamäki Ari, yrittäjä
Rinta-Valkama Antti, osastonhoitaja
Risberg Pentti, hallituksen puheenjohtaaja
Roimela Pasi, freelancer-toimittaja
Saarikoski Lotta, koulutuspäällikkö
Saarikoski Sari, yritysneuvoja
Salomäki Joose, viestintäkoordinaattori
Sankelo Hermanni, opiskelija
Silfvast Marcus, ylipäivystäjä
Södervik Enna opiskelija
Tuiskula Alma-Helena, pastori, TM
Tulimaa Leena, liikunnan ja terveystiedon lehtori
Tzetkov Florentin, yrittäjä
Uusi-Kokko Elli, opiskelija
Uusitalo Antti, yrittäjä
Valli Robin, markkinointipäällikkö, opiskelija
Vesapuisto Maarit, DI, KTM, lehtori
Viinamäki Anne-Marie, rehtori, kasvatustieteen maisteri
Viitanen Markku, insinööri
Vuorenmaa Veli, rakennusinsinööri, eläkeläinen
Zarta-Laitinen Lucia, opiskelija

SFP
Ahlnäs Anna-Lena, klinisk avancerad sjukskötare
Ahlroos Peter pedagog
Anih Anthony sjukskötare, forskare
Antell-West Ann-Christine, apoteksanställd, ekonomistud.
Asplund Stefan, entreprenör, innovatör
Back Julia, studerande
Beukelman Didrik, kockstuderande
Blom Tom, tryckare (yrkesfiskare)
Blomfeldt Ragnvald, area sales manager
Bonn Jan, verkställande direktör
Boucht-Lindeman Helena, ekon. mag., företagare
Buss Marianne, pens. överskötare
Bäck Mira, studerande
Doktar Chatarina, verksamhetsledare
Ehnström Patrik, läkare
Ehrström Nina, kurator, pol.mag. i utvecklingspsykologi
Ekman Johan, IT-ingenjör
Ekollo Johb, elektroniksystemingenjör
Englund Anders, psykolog
Forsblom Christoffer, sekreterare, pedagogie magister
Frantz Hans, pol.lic.
Granfors Ulla, rektor emerita, FM
Grönblom Robert, diplomingenjör, pensionär
Hansen Jens, företagare, timlärare
Hasselblatt Linnea, kundservicesansvarig, socialförsäkring
Hautala Rasmus, cirkulär ekonomi expert
Henriksson Elisabeth, företagare, certifierad mental tränare
Holmäng-Jaskari Johanna, överinspektör, ekonomie magister
Högström Sandra, sjukskötare
Inborr Dan, diplomingenjör
Ingves Gunlög, förmånsbehandlare
Jungerstam Dick, byggmästare, fastighetschef
Kauppinen Johanna, vicehäradshövding
Kloo Barbro, pensionär, fd. omsorgschef
Koskela Calle, studerande
Koski Marko, business advisor, obunden på SFP:s lista
Kukkonen Maria, löneräknare
Köhler Bruno, pensionär
Lehtonen Johanna, team leader
Linman Madelene, studerande/företagare
Mahdi Ramieza, projektkoordinator
Mejia Martinéz André, studerande
Möuts Jan-Erik, regional warranty manager
Nilsson-Väre Marit, lektor
Nivukoski Alexandra, tradenom, kundansvarig
Norrgrann Bjarne, företagare, pensionär
Norrgård Martin, servicechef, pol.mag.
Peltomäki Nina, lärare
Puharinen-Finne Tiina, arbetslivstränare, studerande
Reinikainen Pertti, pensionär, ing.
Rodén Sonja, projekt- och kommunikationsstrateg
Rosenblad Lars, företagare, kommunikationsexpert
Saarikko Sofia, jurist, obunden på SFP:s lista
Salovaara-Kero Anne, direktör
Schauman Björn, pensionär, studerande
Selänniemi Tina, PeM, företagare, obunden på SFP:s lista
Siermala Marianne, pensionerad avdelningsskötare
Sirén-Aura Monica, adm.föreståndare
Skytte Mathias, ekonom, projektledare
Smeds Kaj, pensionär, ingenjör
Snickars Magdalena, universitetslärare
Somppi Sari, regiondirektör, kriminolog
Stolpe Josefin, Technobotnia koordinator (vårdledighet)
Storgård Maria, sjukskötare
Strand Joakim, stadsfullmäktigeordförande, riksdagsledamot
Ström Aija, enhetschef
Strömsholm Eva-Maria, sjukskötare, klasslärare
Svartsjö Heidi, enhetschef
Syring Roy, ingenjör, företagare
Villanen Frans, studerande
Wilson Johannes, fil.kand internationella relationer,, pol.mag stud.
Åbacka Naomi, studerande, student
Åkerman Kim, arbetsledare, byggnadsarbetare
Ångerman Johan, byggnadsarkitekt

Kristallipuolue
Olki Samuli, kaupan myyjä

Liike Nyt
Palo Anni, osastovastaava, pääluottamusmies

Larsmo

SDP
Bajic, Elma socionomstuderande
Bobacka, Sten byggmästare, företagare
Bredbacka, Bernhard pensionerad brandman
Edén, Heidi klasslärare
Kotanen, Pia ledande socialarbetare
Kronqvist, Andreas serviceman, ingenjör
Käldström, Lina socialarbetare
Liljekvist, Tommy stuvare
Lind, Lena-Maria båtbyggare
Riska, Jonas fastighetsansvarig, elansvarig
Vikström, Glenn terrängplanerare
Wikström, Hannele försäljare

KD
Ahlö Heidi lösningsfokuserad terapeut, speciallärare
Axell Ulf pensionär, ungdomsarbetsledare
Ayoub Dima tandläkare
Björkskog Erik arbetsledare
Björkskog Johanna cancersjukskötare
Björkström Jonas arbetsledare
Byggmästar Ina ped.kand. , förskollärare
Byggmästar Stefan företagare, verkstadsmekaniker
Bång Barbro fil.lic., merkonom
Eklund Martina florist
Englund-Svenlin Madeleine politcies magister
Enkvist Ben företagare
Enlund Thomas Försäljnings-/utvecklingschef
Enqvist Ingegerd magister i hälsovetenskap, sjukskötare
Granholm Görel skolgångsbiträde, närvårdare
Grankulla Alf skiftesledare
Grankulla Ann-Sofie verksamhetsledare
Grankulla Bertil företagare, VD
Hjulfors Andreas rektor
Häggblom Robin husbyggare
Keränen Tuomas avtalsbrandman, chaufför
Käld Robert företagare
Langås-Björkskog Marita sjukskötare
Lassila Sebastian ekonom
Löfs-Grankulla Pernilla florist, doula
Mård Herman församlingspedagog/teologiestuderande
Olsen Magnus VVS montör
Pettersson Martin lagerarbetare, teamleader
Safronovs Karlis transportledare
Sundelin Robin metallarbetare
Sundqvist Johannes inköpare
Sundström Janne service tekniker
Svenfelt Joakim båtbyggare
Svenlin Fred studerande
Thylin Pernilla förman, kock
Törnqvist Bernice merkonom
Töyrä Lennart pensionär
Östman Peter riksdagsledamot, kansanedustaja

Centern
Ingram, Minna ERP application manager

Samlingspartiet
Kangas, Victor kirjanpitäjä, bokförare

Sannfinländarna
Luikku, Tuomo yrittäjä, eläkeläinen

SFP
Barkar, Katarina projektkoordinator, lärare
Björkskog, Anna bokförare
Blomqvist, Johnny arbetsledare
Boberg, Ida vårdledig
Fagerhed, Jan-Anders dipl.ingenjör, teknisk utvecklingschef
Haglund, Jan-Ole driftsmontör, avtalsbrandman
Kozic' , Hajrudin fastighetsskötare
Käldström, Rune företagare, elmontör
Lindell Niklas fysioterapeut
Nynäs, Johnny ventilationsmontör
Nynäs, Karita agrolog, ekoinspektör
Peltola, Andreas projektledare, ingenjör
Påvall, Jessica fysioterapeut
Ray, Jan lantbrukstekniker, försäljare
Sandström, Anette primärskötare
Sundqvist, Mats-Helge ingenjör
Sundqvist, Saga barnskötare
Svarvar, Ella studerande
Svenfelt, Leif pensionär
Svenlin, Markus förman, arbetsledare
Stenman, Carl-Wilhelm lärare
Sämskar, Marlene pensionerad skolsekreterare
Östman, Anders jordbrukare

Korsnäs

SDP
Bäckman Tommy, obunden på SDP:s lista, företagare
Hannus Janina, företagare
Holmblad Leif, obunden på SDP:s lista, pensionär
Westmalm Pontus, studerande
Österbro Stina, företagare
Östman Kraiwit, yrkeschaufför, byggare

SFP
Bernas Sven-Erik, pensionär
Bjurbäck Jens, företagare, jordbrukare
Björkqvist Niclas, yrkeschaufför
Franzén Johnny, systemutvecklare
Hodzic Mirza, egenföretagare
Holm-Rosbäck Johan, specialfordonsförare
Holmblad Lars Erik, företagare, pensionär
Holmqvist Katarina, sjukskötare
Holtlund Ann-Charlotte, trädgårdsmästare
Häggdahl Camilla, byggnadsingenjör
Häggdahl Mikael, pälsdjursproducent
Juthborg Johanna, enhetsledare
Kronqvist Anna-Lena, DE
Lindström Dan, pensionär
Mannfolk Lars Erik, pensionär, skogsbrukare
Michelsson René, kock, busschaufför
Mitts-Björkblom Sofia, pol.mag., timlärare
Nguyen Que, grönsakspackare
Nordmyr Mikael K.A., butiksanställd, företagare
Ramstedt Thomas, företagare
Ribacka Camilla 47 FD, lektor
Rosendahl Dan-Anders, ingenjör
Sebbas Kim, företagare
Wester Håkan, pensionär, pälsdjursfarmare
Wester-Bergman Katarina, kanslist
Åkersten Amanda, studerande
Östling Tina, närvårdare

Läs också