Hoppa till huvudinnehåll

Manchester Citys ligatitel klappad och klar – efter Uniteds förlust mot Leicester: "Kommer alltid att minnas den här säsongen"

Ole Gunnar Solskjär kramar om Pep Guardiola.
Ole Gunnar Solskjærs (till vänster) Man United förlorade mot Leicester – vilket betyder att Pep Guardiolas Manchester City är mästare (arkivbild). Ole Gunnar Solskjär kramar om Pep Guardiola. Bild: imago images/Sportimage/ All Over Press Pep Guardiola,Ole Gunnar Solskjær,Premier League

Manchester City blev på tisdagskvällen Premier League-mästare i kavaj. Klubbens sjunde ligatitel blev klar efter att Manchester United förlorat hemma mot Leicester.

Klara tabellettan City hade chansen att säkra ligatiteln redan förra helgen, men förlusten mot kommande Champions League-finalmotståndaren Chelsea betydde att festen var uppskjuten.

Men ett par dagar senare är klubbens sjunde titel klar. Detta efter att lokalrivalen och tabelltvåan Man United förlorat med 1–2 hemma mot Leicester.

Luke Thomas gav Leicester ledningen efter tio minuter, men det rätt så reservbetonade hemmalagets Mason Greenwood kvitterade fem minuter senare. Mittbacken Çağlar Söyüncü nickade in segermålet i den 66:e minuten.

I och med resultatet är City tio poäng före United med tre omgångar kvar. Ligatiteln är den tredje på fyra år för Pep Guardiolas mannar.

– Det här var den tuffaste av dem. Vi kommer alltid att minnas den här säsongen för sättet vi vann på. Jag är så stolt över att få vara tränare för den här truppen, kommenderade City-tränaren Guardiola enligt BBC.

Leicester tog i sin tur ett stort steg mot spel i Champions League nästa säsong. Laget ligger på tredje plats, med åtta poängs marginal till femman West Ham, som spelat en match mindre. De fyra bästa lagen får CL-platser för nästa säsong.

Resultat:

Manchester United–Leicester 1–2 (1–1)
10' Luke Thomas 0–1
15' Mason Greenwood 1–1
66. Çağlar Söyüncü 1–2

Southampton–Crystal Palace 22.15