Hoppa till huvudinnehåll

Yle Sporten

Så når du redaktionen

Yle Sportens finns fysiskt i Böle i Helsingfors, men redaktionen är väl representerad även i Åbo och Österbotten. Besöksadressen i Böle är Radiogatan 5.


Johan Portin

Sportchef
johan.portin@yle.fi


Christoffer Herberts

Nyhetsproducent
christoffer.herberts@yle.fi


Redaktionen

Anki Karhu

Producent, Sportmagasinet
anki.karhu@yle.fi


Magnus Eklöv

Redaktör
magnus.eklov@yle.fi


Marianne Nyman

Redaktör
marianne.nyman@yle.fi


Janne Isaksson

Redaktör, Åboland
janne.isaksson@yle.fi


Christian "Chriso" Vuojärvi

Redaktör
christian.vuojarvi@yle.fi


Janne Karinkanta

Redaktör
janne.karinkanta@yle.fi


Antti Koivukangas

Redaktör, Österbotten
antti.koivukangas@yle.fi


Mikael Oivo

Redaktör
mikael.oivo@yle.fi


Följ oss på sociala medier