Hoppa till huvudinnehåll

Innehåll från Kontakta Yle Åboland

Huvudinnehåll

Kontakta oss

Centralredaktionen i Åbo: Universitetsgatan 19 A, 2 vån., 20101 ÅBO

Kimitoön: Amanda Vikman (amanda.vikman@yle.fi) 044 239 6305, Pargas: Carmela Johansson (carmela.johansson@yle.fi) 044 421 4957

Redaktionen är intresserad av dina uppgifter och bilder - Tipsa Yle Åboland här!

SMS till Yle Åboland

Skriv vegaabo i början av meddelandet och skicka det till nummer 16261, tjänsten kostar 0,40 €/meddelande.

Ring in!

Till nyhetsdesken 02 271 7855
Till direktsändning i studion 02 271 7833

E-post

Redaktionen i Åbo: aboland@yle.fi
Direkt till personalen: fornamn.efternamn@yle.fi

Sociala medier

Facebook: Yle Åboland
Twitter: @yle_aboland
Instagram: yleaboland
WhatsApp: 044 522 30 30

Personal på Yle Åboland

Jesper Alm

nyhetschef, redaktör och programvärd
040 710 0917
jesper.alm@yle.fi

Nina Bergman

medieassistent
02 271 7859, 040 823 2302
nina.bergman@yle.fi

Nora Engström

redaktör och nyhetsvärd
040 190 9237
nora.engstrom@yle.fi

Ulrika Fagerström

chef för nyheter och aktualiteter i Åboland
040 593 8070
ulrika.fagerstrom@yle.fi

David Fagerudd

programvärd och redaktör
david.fagerudd@yle.fi

Man med brunt hår, bruna glasögon ler mot kameran

Carl Fahllund

redaktör och programvärd
044 421 6533
carl.fahllund@yle.fi

Lina Frisk

programvärd och redaktör
044 421 1740
lina.frisk@yle.fi

Stefan Granholm

filmare och ljudtekniker
040 1479 536
stefan.granholm@yle.fi

Nilla Hansson

redaktör och programvärd
040 710 0770
nilla.hansson@yle.fi

Linus Hoffman

redaktör och nyhetsvärd
0400 529 809
linus.hoffman@yle.fi

Annika Holmbom

producent för Närbild (fr.o.m. 3.2.2020), redaktör och programvärd
040 190 9238
annika.holmbom@yle.fi

Kvinna framför blommor.

Carmela Johansson

redaktör i Pargas (moderskapsledig)
044 421 4957
carmela.johansson@yle.fi

Maria Lammassaari

frilansredaktör
maria.lammassaari@yle.fi

Jari Leino

ljudtekniker
040 595 1054
jari.leino@yle.fi

En kvinna med en grå halsduk

Maj Lundström

nyhetsvärd och redaktör
maj.lundstrom@yle.fi

Niclas Lundqvist

nyhetschef
040 125 1596
niclas.lundqvist@yle.fi

Arash Matin

bildredaktör och ljudtekniker
arash.matin@yle.fi

Maria Nylund

nyhetschef
040 710 4995
maria.nylund@yle.fi

Pontus Nyqvist

reporter och nyhetsvärd
044 421 4795
pontus.nyqvist@yle.fi

Maud Stolpe

redaktör för Närbild
040 860 3856
maud.stolpe@yle.fi

Lotta Sundström

redaktör i Pargas och programvärd (tjänsteledig)
040 484 0994
lotta.sundstrom@yle.fi

Marie Söderman

redaktör
040 779 7047
marie.soderman@yle.fi

Amanda Vikman

Redaktör på Kimitoön
044 239 6305
amanda.vikman@yle.fi

Andy Ödman

producent, Vega Dag
040 523 2830
andreas.odman@yle.fi
Twitter: @andy_odman
Instagram: Andy Ödman

Ville Hupa

Svenska Yles korrespondent i USA (from. augusti 2019), debattledare, programvärd och redaktör
040 190 9236
ville.hupa@yle.fi