Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Ingången till Bayers läkemedelsfabrik i Åbo, vid ingången finns en skylt med texten Bayer D1.

Läkemedelsföretaget Bayer betalade mest samfundsskatt i Åbo 2020

Se lista över största samfundsskattebetalarna i din kommun.

Sedlar av valören 500 euro

Oenigt om sänkt skatt för höginkomsttagare

Regeringspartiet Centern motsätter sig förslaget.

Jean-Claude Juncker i Bryssel den 15 december 2016.

Juncker utpekas i läckta dokument - blockerade skattesamarbete

Bland annat The Guardian har läst diplomatdokumenten.

Skattebyrån i Borgå.

Orpo vill vänta med nya skattelättnader

Finansministern vill först utreda, sedan fatta beslut.

Indiska studerande och Googles logotyp i New Delhi den 17 december 2015.

Skärpt beskattning av multinationella jättar

Företagsskatt ska betalas i varje enskild land.

Clash of clans

Supercell största skattebetalaren

Supercell, Bayer Oy, Upm-Kymmene betalar mest samfundsskatt.

Katainen: Beslut fattas inte genom omröstning

Statsminister Jyrki Katianen säger att regeringen inte beslutar om den ekonomiska politiken genom muntlig omröstning. Katainen kommenterar de olika åsikterna om den ekonomiska politiken inom regeringen i ett pressmeddelande.

Esbo blöder inte fastän Nokia säljs

Esbo är knappt alls beroende av Nokia, när man ser på skatteintäkterna. Det innebär att staden inte torde påverkas negativt av affären mellan Microsoft och Nokia.

Sixten Korkman

Korkman kritiserar skatteberedningen

Professor Sixten Korkman kritiserar regeringen för oöverlagd beredning av skatten på aktieutdelning.

Ett tvåeurosmynt på snedden.

Expert: Ny dividendskattemodell medför progressivitet

Jur.dr. Pauli K. Mattila konstaterar att regeringens nya modell för beskattning av dividender leder till en klart större progression jämfört med läget i dag. Enligt Mattila är regeringens beslut betydelsefullt. Beskattningen skärps betydligt - framför allt för börsbolag och stora bolag.

Rambudgeten preciseras, företagsskatten utreds på nytt

Beskyllningarna för vinklad och friserad information om rambudgeten försökte regeringen i dag korrigera med ett informationspaket på 53 sidor. Där lägger man i detalj ut texten om vad som egentligen beslöts i förhandlingarna om ramarna för statsbudgeten för de nästa fyra åren.

Statens ämbetshus i Karleby

Skattekontor stängs i Karleby

Under de närmaste åren stänger Skatteförvaltningen 20 kontor i landet. Det enda kontor som påverkas i Österbotten är det som sköter företagsbeskattningen i Karleby. Enheten stänger under 2013.