Senaste artiklar
Pargas IF inleder säsongen i tvåan med många nya spelare – tränare Stefan Strömborg ställer in siktet på ny division
Piffens herrar spelar sin första match i tvåan på lördag.
Lionel Messi firade med hattrick för Argentina – gjorde sitt hundrade mål i landslaget
Stjärnanfallaren Lionel Messi har nått ännu en milstolpe.
Bara förra veckan lyckades argentinaren med karriärens 800:e mål under Argentinas match mot Panama. Under tisdagen var det i stället dags för det 100:e målet i den blåvita landslagströjan.
Messi sprängde gränsen på 100 mål då de färska världsmästarna segrade över den lilla önationen Curacao med 7–0 på hemmaplan.
Hattricket blev det sjunde för Messi i landslaget.
– Messi går inte att beskriva med ord. Han är bäst i världen och visar sin nivå i varje match. Varje gång han rör vid bollen ger han ett leende på läpparna, säger lagkamraten Nicolas Gonzalez.
Cristiano Ronaldo är den spelare på herrsidan som gjort flest landslagsmål genom tiderna med ett saldo på 122 fullträffar.
Hradeckys självmål blev avgörande – Leverkusen förlorade mot Monaco i Europa League
Slutspelet i Europa League har börjat.
Bayer Leverkusen, med finländaren Lukas Hradecky i målet, åkte på en 2–3-förlust mot Monaco.
Hradecky hade otur i matchen eftersom han råkade göra ett självmål i matchens nionde minut. Monacos Breel Emobolo gick axel mot axel med målvakten och som följd tappade den finske målvakten balansen och råkade släppa in bollen i eget mål.
Leverkusen kunde knappa in och ta ledningen, men till slut reducerade Monaco och gick om hemmalaget med ett segermål i den första tilläggsminuten.
Den andra omgången spelas 23 februari. Segraren i dubbelmötet avancerar till åttondelsfinalen i Europa League.
Kamara sjätte finländske eurocupfinalist i herrfotboll – Glasgow Rangers möter Frankfurt i Sevilla
Petri Pasanen var den senaste.
Direkt: Storm i båda lagen – Holland och Österrike avslutar EM-torsdagen
Toppintressant möte i Finlands grupp.
Ändring i EM-truppen i sista stund – Sauli Väisänen har skadat sig
Nicholas Hämäläinen tar Väisänens plats.
Teemu Pukki snart tillbaka, Tim Sparv kämpar mot klockan – Markku Kanerva informerade om läget i truppen inför matchen mot Sverige
EM-truppen presenteras på tisdag.
IS: Shefki Kuqi återupptar spelarkarriären
Kuqi har börjat träna med LoPa som spelar i trean.
IL: Fredrik Lassas återvänder till HIFK
Den Borgåbördiga fotbollsspelaren har spelat i Tyskland.
TPS fotbollsherrar kan spela i ettan
Styrelsen beslutade att man spelar säsongen som planerat.
Ung lovande mittfältare till Ekenäs IF
Edgar Paul från Elfenbenskusten är klubbens nya spelare.
Backe betonar försvaret – men får klara sig utan febersjuk Moisander
Lagkaptenen borta i Backes första riktiga match med Finland.
Backes mannar inspirerade inför elddopet: ”Vi får svar på vilken nivå vi är”
Sparv: Alla spelare har fått extra energi av tränarbytet.