Senaste artiklar
Fotbollslegendaren Pelé vilar nu på världens högsta gravplats
Dog i cancer den 29 december.
Pelés begravning präglades av Fifa-basen Infantinos selfie vid kistan
Brasilianska fotbollslegendaren Pelé begravdes på tisdagen på hans hemort Santos.
Pelés kista fördes i en procession genom staden till en privat minnesstund. Man passerade också huset där Pelés 100-åriga mamma bor.
Innan processionen var Pelé framlagd i ett dygns tid på hans tidigare klubb FC Santos hemmastadion, där enligt uppgift 230 000 personer lämnade farväl till honom.
Gianni Infantino, ordförande för det internationella fotbollsförbundet Fifa, väckte uppmärksamhet genom att ta en selfie vid den öppna kistan på måndagen.
– Pelés lagkamrater bad om en gruppselfie. Men de visste inte hur man tar en sådan. Jag ville vara hjälpsam, tog telefonen av en av dem och tog en gemensam bild på oss alla åt honom, förklarade Gianni Infantino sig på tisdagen på Instagram.
Pelé avled förra torsdagen som följd av en långvarig sjukdom. Han blev 82 år gammal.
Pelé har ofta nämnts som den bästa fotbollsspelaren genom tiderna, och han är den enda som är trefaldig världsmästare i grenen.
Kina hindrar Hongkong från att uppmärksamma årsdagen för massakern på Himmelska fridens torg – arrangörer av minnesstunden grips
7 000 poliser ska se till att inte årsdagen uppmärksammas.
Flera personer gripna efter stor minnesstund för mördade Sarah Everard i London
Minnesstunden var inte godkänd av polisen.
Sjukhuspräst om sorgen efter ett missfall: ”Det spelar ingen roll om livet du sörjer varit långt, eller kort”
Sorgen är offentlig, säger sjukhusprästen Rose-Maj Friman.
George Floyds minne hedrades i Minneapolis – minnesceremonin den första av tre
Floyds familj och vänner deltog i dagens minnesstund.
Offren för bombdåden i Bagdad hedrades i Helsingfors – video
En minnesstund ordnades vid Järnvägstorget på torsdag.