Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Ett hundratal kriminella organisationer verksamma i Finland

Polisen har identifierat omkring hundra kriminella organisationer i Finland och de har uppskattningsvis tusen medlemmar. Det här framgår av en utredning som Polisyrkeshögskolan gjort.

Största delen de kända brottsorganisationerna är motorcykelgäng, deras lokalavdelningar och stödgrupper. Men de står bara för en liten del av den organiserade brottsligheten.

I Finland verkar enligt utredningen ett stort antal invecklade nätverk och projektliknande sammanslutningar som inte använder sig av synliga beteckningar.

Dessutom avslöjas allt fler miljöbrott och brott inom livsmedelshanteringen.

Källa: STT, Polisyrkeshögskolan

Människor i studenthalare viftar med sina studentmössor.

Lugn valborg för polisen – lika många utryckningar som en vanlig helg

Inga allvarliga våldsbrott sysselsatte polisen.

Pepparspray

Misshandlade poliserna Elokapinaaktivisterna i Kajsaniemi och begick tjänstebrott? I dag börjar tingsrättsbehandlingen

Idag inleds en rättegång i Helsingfors tingsrätt som behandlar polisens förfarande vid klimataktiviströrelsen Elokapinas demonstration i Helsingfors i oktober 2020.

Polisen använde gasspray mot demonstranterna i Kajsaniemiparken när de vägrade avlägsna sig från bilvägen. Nu åtalas sju poliser bland annat för brott mot tjänsteplikt och tre av dem även för misshandel.

Samtliga poliser nekar till brott.

Målsägande i fallet är 16 demonstranter från Elokapina som misstänkts ha blivit utsatta för misshandel vid händelsen.

Lägenhetshus med utsprängda fönster

Kraftig explosion i centrala Stockholm: ”Det var dramatiskt där de första minuterna”

En kraftig explosion har inträffat vid en restaurang i centrala Stockholm. Sprängladdningen detonerade vid 03.30, natten mot tisdag.

Poliisin piiritystilanne Juupajoella 15.1.2023.

Misstänkt man gripen efter stort polispådrag i Juupajoki

Polisen förhandlade med den misstänkta i timmar.

Också i Uleåborg misstänks en anställd av Avarn för misshandel

En person som arbetar för bolaget Avarn Security misstänks för misshandel som har ägt rum i Uleåborg i december 2021.

Tidningen Kaleva var först med att rapportera om saken. Enligt tidningen skedde det misstänkta brottet på järnvägsstationen i Uleåborg.

Polisinrättningen i Uleåborg blev klar med förundersökningen i december i fjol och ärendet ligger nu på åklagarens bord för åtalsprövning.

Den senaste veckan har många fall av misshandel inom säkerhetsområdet uppdagats. Östra Nylands polisinrättning undersöker sammanlagt 24 fall av misshandel som är kopplade till Avarn Security.

Källa: Yle Uutiset

Vartijoita ja nuorisoa Tikkurilan rautatieasemalla.

Vd för säkerhetsbolag om misstankarna mot våldsamma ordningsvakter: ”Otrevligt, det är ju vi som ska stå för säkerheten”

Enligt polisen har sex ordningsvakter misshandlat och förnedrat folk på järnvägsstationer, och sen filmat övergreppen. Niclas Sacklén, vd för säkerhetsbolaget Avarn fördömer våldet.

Polisen förutspår att julhelgen blir arbetsam

De två senaste jularna har varit exceptionellt lugna på grund av coronarestriktionerna, men i år förutspår Polisen i Sydvästra Finland att jultiden blir arbetsam för dem.

Polisen förbereder sig på hemlarm och på störningsuppdrag på offentliga platser. Speciellt stadskärnorna väntas bli livligare än de senaste åren.

– Traditionellt sett sysselsätter olika störningssituationer, våld och hot om våld polisen under julen. Tyvärr är missbruk av rusmedel en del av julen för ett olyckligt antal människor, och det återspeglas också i polisens arbete, skriver överkommissarie Stephan Sundqvist i ett pressmeddelande.

Jultrafiken väntas vara livligast dagen före julafton och annandag jul. Vägarna kan vara hala i delar av Sydvästra Finland och polisen påminner chaufförer att ha lämplig situationshastighet och ett tillräckligt säkerhetsavstånd.

Polisen kommer också närvara och trygga säkerheten då julfreden utlyses i Åbo på lördag.

Seriebild för serien Som alla andra

De här fem serierna ger dig en spännande inblick i den finlandssvenska vardagen

Hur är det att vänta sitt första barn? Vilka rättigheter tvingas personer med funktionsvariationer kämpa för? Vilken press finns i dagens samhälle? Och hur ser det här ut i Svenskfinland? Kolla in de här serierna för att få en inblick.

Rånare i Svartå butiken.

Polisen begär tips om man som misstänks för rånförsöket i Svartå

En cirka 185 centimeter lång man är misstänkt.

Poliisin puhalluskoe

Polisens övervakning avslöjade 124 rattfyllerifall

64 efterlysta personer påträffades under övervakningen.

Polisuniform

Rapport om Helsingforspolisens kartläggning av romerna hålls hemlig

Polisen ska ha idkat långvarig övervakning av romerna.

demonstration mot coronarestriktioner

Polisen redo att skingra coronademonstranter i Helsingfors i dag

"Vi övervakar säkerheten och den allmänna ordningen".

Demonstration mot poliser. London 3.4.2021

Bråk mellan poliser och demonstranter i centrala London

Protester mot ny lag som ökar polisens rättigheter.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida