Senaste artiklar
Toppresultat i singelmixedstafett – Minkkinen förde Finland i mål som fyra
Tuomas Harjula och Suvi Minkkinen gjorde en stark insats då singelmixedstafetten avgjordes i Pokljuka. Duon klarade sig undan straffrundor och med åtta reservskott blev det en fjärde plats.
Minkkinen gick ut på det sista varvet med en lucka på tretton sekunder till jagande Lisa Teresa Hauser från Österrike – och finländskan höll undan.
Minkkinen hade ett stort leende på läpparna då hon skar mållinjen med ett toppresultat. Förra säsongen var Finland som bäst på elfte plats i singelmixedstafett.
– Det här är ett resultat som man definitivt ska vara nöjda med. En lysande insats av Harjula och Minkkinen, säger Yle Sportens kommentator Magnus Eklöv.
Norge med Vetle Sjåstad Christiansen och Ingrid Landmark Tandrevold vann stafetten med 41 sekunder före Frankrike.
Yle Sporten sänder: Jaktstart i Pokljuka – Bø går ut i solklar ledning
Norrmannen måste bomma friskt för att tappa segern.
Direkt: Herrarnas masstart avslutar skidskyttetävlingarna i Pokljuka – vem blir VM-kung?
Vem gör Tiril Ekchoff sällskap på tronen?
Direkt: Herrarnas tur att åka stafett i skidskytte-VM – räkna med dramatik och överraskande vändningar
De finländska herrarna jagar en topplacering.
Direkt: Skidskytte-VM en besvikelse för de norska herrarna – når de upp till sin normala nivå i herrarnas distanslopp?
Revanschsugna norrmän ute efter framgång.
På tv i dag: Distanslopp för damer - Eckhoff har chans att knipa ett tredje individuellt guld
Sista chansen för finländarna till topplopp.
Direkt: Damsprinten en öppen tävling – ett dussin segerkandidater krigar om VM-guldet
Mari Eder har chans till topplaceringar.
På tv i dag: Första individuella loppet i skidskytte-VM – herrsprinten kan bli en helnorsk uppvisning
Normännen har vunnit säsongens alla sprintlopp.
Direkt: Mixedstafett inleder skidskytte-VM i Pokljuka – Norge klar förhandsfavorit
Finland går för en plats bland de tio främsta.
I tio år såg Kaisa Mäkäräinen till att Finland hade medaljchans – i Pokljuka är en finländsk VM-medalj möjlig men högst osannolik
En finländsk VM-medalj skulle vara årets skräll.
”Vilken katastrof” – mardrömsinsats på skjutvallen förstörde Finlands chanser i mixstafetten
Kaisa Mäkäräinen var snabbast av alla på sin etapp.
På tv i dag: Upp till bevis för Mäkäräinen – bevis på VM-form önskas
Mäkäräinen behöver lyckas i skyttet.
Experten prisar världscupdebutantens snabbhet, Jenny Fellman drömmer själv om VM på hemmaplan: "Skulle vara hur coolt som helst
Åländska Jenny Fellman har bott fem år i Östersund.
Finland varvat av Frankrike – fick inte slutföra stafetten
Frankrike etta i herrstafetten i skidskytte i Pokljuka.
Skyttet fortsätter halta – Mäkäräinen missade pallen i Pokljuka
En straffrunda förstörde segerchansen i sprinten.
Fourcade tillbaka på tronen – vann sprinten i Pokljuka
Fransmannen tog sin tredje seger på fyra tävlingar.
Världscupen i skidskytte - två tävlingsveckoslut före jul
Skidskyttet lockar finländarna till TV-apparaterna.
Skidskyttarna tävlar vidare i Pokljuka
Världscupen i skidskytte fortsätter med full fart efter OS-uppehållet. Nästa anhalt för Kaisa Mäkäräinen och resten av åkarna är slovenska Pokljuka där de första tävlingarna avgörs torsdagen den 6 mars.