Senaste artiklar
Regnet drog in över hett Melbourne – Ruusuvuoris match avbröts och spelas klart i morgon
Vädrets makter satte käppar i hjulen för Emil Ruusuvuori och Max Purcell i Australian Opens första omgång. På grund av regn skjuts avgörandet i matchen fram till onsdagen.
Ruusuvuori ledde med 2–1 i set och det fjärde setet är framme vid 6–6. Finländaren är alltså klar för andra rundan i herrsingeln om han tar hem fjärde setets tiebreak.
Segraren i Ruusuvuori–Purcell ställs mot världssexan Andrej Rublev i nästa omgång. Ryssen besegrade Dominic Thiem i dag.
Den andra dagen i Australian Open präglades av vädret. Först avbröts allt spel på de mindre banorna på grund av hetta under flera timmar.
Ruusuvuoris match spelades på bana sju och den hann inte börja när det var för hett. Under kvällen drog sedan regnväder in över Melbourne.
Heliövaara och Glasspool förlorade på walkover – Glasspool var inte i spelskick
Harri Heliövaara tillsammans med sin brittiske dubbelpartner Lloyd Glasspool förlorade på walkover i semifinalen i tennisens ATP250 -turnering i Adelaide.
Heliövaara och Glasspool skulle ha spelat mot El Salvadors Marcello Arevalo och Nederländernas Jean-Julien Rojer, som nu avancerar till finalen i turneringen.
Heliövaara informerade tennisförbundet om att Glasspool inte var i spelskick, och att man som säkerhetsåtgärd beslöt att ge upp matchen.
Heliövaara och Glasspool var fjärdeseedade i turneringen. Paret siktar härnäst på framgång i Australian Open i Melbourne.
Starka formen inför Australian Open intakt: Heliövaara och Glasspool klara för semifinal i genrepet
Med tennisårets första höjdpunkt Australian Open bakom hörnet visar Harri Heliövaara och hans dubbelpartner Lloyd Glasspool utmärkt form.
Paret är klart för semifinal i ATP-turneringen Adelaide. I dagens kvartsfinal fick fransmannen Nicolas Mahut och tysken Tim Pütz se sig besegrade.
I det avgörande setet vann Heliövaara och Glasspool med 10–5.
I semifinalen väntar Marcelo Arevalo och Jean-Julien Rojer. De två är andraseedade i turneringen.
Förra veckan vann Heliövaara/Glasspool säsongens första dubbelturnering.
Lottningen i Australian Opens herrsingel gjord – Ruusuvuori möter lågt rankad australier
Tennisårets första grand slam Australian Open startar på måndag. Finlands hopp i singelturneringarna stavas Emil Ruusuvuori, och hans motståndare i den första omgången är nu bekräftad.
Det blir match mot hemmaspelaren Max Purcell, rankad 204:e i världen. Ruusuvuori är 46:e på rankningen.
I en eventuell andra omgången blir det tufft motstånd för finländaren. Ryske världssexan Andrej Rublev eller tidigare US Open-mästaren Dominic Thiem väntar.
På Ruusuvuoris halva av lottningen finns Casper Ruud, Novak Djokovic och Alexander Zverev som tre tunga namn. På andra halvan spelar regerande mästaren Rafael Nadal.
I herrarnas dubbelturnering kommer Harri Heliövaara att spela tillsammans med Lloyd Glasspool.
Harri Heliövaara och Lloyd Glasspool avancerade i Adelaide
Harri Heliövaara har tillsammans med sin brittiske dubbelpartner Lloyd Glasspool avancerat till tredje omgången i tennisens ATP250-turnering i Adelaide.
Heliövaara och Glasspool som inledde turneringen i den andra omgången vann över paret Mackenzie McDonald och Marcelo Melo med siffrorna 7–6 (7–3), 6–3.
Matchen var över på en timme och nio minuter. Heliövaara/Glasspool var bättre framför allt i servereturer. Heliövaara och Glasspool är fjärdeseedade i turneringen.
Heliövaara och Glasspool har inlett tennisåret fint. Förra veckan vann paret en annan ATP-turnering i Adelaide, och segern lyfte Heliövaara till nionde plats på världsrankningen för dubbelspelare.
I nästa omgång ställs Heliövaara och Glasspool mot paret Nicolas Mahut/Tim Pütz.
Ruusuvuori utslagen för andra gången under det pågående året
Tennisspelaren Emil Ruusuvuori blev utslagen i första omgången av en ATP-turnering i australiska Adelaide. Ruusuvuori förlorade mot Sveriges Mikael Ymer med 4–6, 6–4, 3–6 efter en jämn kamp som varade i nästan två och en halv timme.
På världsrankningen är Ruusuvuori på 46:e plats och Ymer på 77:e plats. Spelarna har mött varandra totalt fyra gånger, och bägge av dem har två segrar från dessa duster.
Ruusuvuori har haft en knagglig start på det nya kalenderåret. Före förlusten i Adelaide blev Ruusuvuori utslagen i första omgången av en ATP-turnering i Indien. Då blev han överlistad av franska Benjamin Bonzi.
Nästa utmaning för Ruusuvuori är årets första grand slam-turnering Australian Open som inleds nästa vecka.
Darrig säsongstart av Emil Ruusuvuori på ATP-touren
Vår tennisetta Emil Ruusuvuori förlorade sin första match för säsongen då han åkte ut ur ATP250-turneringen i Pune i Indien. Ruusuvuori förlorade i den andra omgången mot Frankrikes Benjamin Bonzi med 6–1, 7–6.
Ruusuvuori kom till andra omgången utan att behöva spela.
Ruusuvuori är för tillfället på en högre världsrankning än någonsin tidigare med sin 40:e placering. Bonzi ligger 60:e i världsrankingen.
Förra året avancerade Ruusuvuori i turneringen i Pune hela vägen till finalen. Det är fortfarande den enda finalmatch som Ruusuvuori nått under sin karriär på ATP-touren.
Heliövaara och Glasspool startade säsongen med seger
Harri Heliövaara och Lloyd Glasspool fick en utmärkt start på tennissäsongen i Australien. Duon startade dubbelturneringen i Adelaide med seger i två raka set mot Alexander Erler och Lucas Miedler.
Heliövaara och Glasspool vann första set med 6–3 och säkrade segern i tiebreaket i det andra setet.
I nästa omgången möter de vinnaren i matchen Nicolas Barrientos/Ariel Behar–Robin Haase/Matwe Middelkoop.
Veckans turnering är en del av Heliövaaras uppladdning inför årets första grand slam-turnering Australian Open.
Beskedet efter skadeproblemen – Roger Federers enastående karriär över: "De senaste 24 åren har varit ett otroligt äventyr"
Spelar sina sista matcher nästa vecka.
Emil Ruusuvuori besegrade Stan Wawrinka: "En läcker seger, jag har följt honom sedan barnsben och sett honom vinna tre grand slam-titlar"
I nästa omgång ställs finländaren mot världstian.
Åtta matchbollar räckte inte – Heliövaara och Glasspool gick på tung finalförlust: "Ett av de värsta nederlagen i karriären"
Förstaseedade Bolelli och Fognini vände och vann i Kroatien.
Rekordnotering för Ruusuvuori på världsrankingen – av finländarna är det endast Nieminen som varit högre upp
43:e plats på färska listan.
Djokovic till final i Wimbledon – ställs mot Kyrgios i final
Djokovic visade rutin i semifinalen.
Rafael Nadal tvingas dra sig ur semifinalen i Wimbledon
Skada hindrar Nadal från att fortsätta i Wimbledon.
Emil Ruusuvuori förlorade på Mallorca – besegrad av belarusier för femte gången i rad
Genrepet inför Wimbledon gick inte som planerat.
Ruusuvuori utslagen i Queen's Club efter två raka set – erfarna Čilić fixade semifinalbiljett på finländarens bekostnad
Klättrar i rankingen trots förlusten.
Heliövaara och Glasspool klara för semifinal i London – slog världsettorna för andra gången under säsongen
Duon jagar sin andra turneringsseger.
Emil Ruusuvuori till kvartsfinal i den klassiska grästurneringen Queen's Club – slog ut hemmaspelare i två raka set
Ruusuvuori slog ut britten Jack Draper.
Emil Ruusuvuori till andra omgången i Londons ATP-turnering
Ruusuvuori slog Halysin med 2–1 i set.
Nattliga thrillern på franska gruset – Nadal bättre än Djokovic i legendmötet, men matchtiden gillas inte: "Tv-bolagen betalar mycket pengar"
Är ute efter 14:e grand slam-titeln i Paris.
Där kom den: Emil Ruusuvuori vann för första gången i karriären i Paris – slog fransman i femsetare
Avancerar efter riktig långkörare på nästan fyra timmar.
Carlos Alcaraz gick från klarhet till klarhet i ATP-turneringen i Madrid – besegrade världsettan, världstrean och världsfyran
Den 19-årige spanjoren sexa på världsrankinglistan.
Inga problem för Emil Ruusuvuori i Barcelona – ställs mot andraseedad norrman på torsdag
Finländaren besegrade Aleksandr Bublik med 2–0 i set.
Bekräftat att Ryssland och Belarus portas från Wimbledon – Kreml rasar: "Oacceptabelt"
Spelare från Ryssland har deltagit under neutral flagg.
Raseriutbrott av världsstjärnan Alexander Zverev efter förlusten mot Harri Heliövaara och Lloyd Glasspool – gjorde hotfull attack med racketen mot domaren efter matchen
Alexander Zverev tappade fattningen totalt.
Tioåriga blåvita titeltorkan fortsätter – Emil Ruusuvuori åkte på finalförlust i Indien
Stiger 16 platser på rankningen.
Emil Ruusuvuori förlorade i Australian Open – slogs ut i thriller av kanadensisk världsstjärna
Ruusuvuori föll i lång femsetare.
Lottningen gjord i Australian Open – toppseedad Novak Djokovic ställs mot sin landsman
Tuff lottning för Emil Ruusuvuori.
Emil Ruusuvuori klar för semifinal i Melbourne – Rafael Nadal sista hindret på finalvägen
Finlands tennisäss gör sin fjärde ATP-semifinal.
Emil Ruusuvuori har fått en smakstart på året – klar för kvartsfinal i Melbourne
Har vunnit två matcher i säsongens första ATP-turnering.
Skärpta toalettregler i ATP-tennisen – nästa år väntar tidspress för pausande spelare
Vill få bort "taktiska toalettbesök".
Emil Ruusuvuori skadad – tvingas ge återbud till hemmaturneringen
Magmuskelbristning stoppar Ruusuvuori.
Debuten i Stockholm Open pågick i tre timmar – Emil Ruusuvuori förlorade lång thriller
Räddade två matchbollar men förlorade efter tiebreak.
Emil Ruusuvuori förlorare i ”brutal match” – slogs ut efter nästan tre timmars holmgång
Även Heliövaara utslagen i dubbelturneringen.
Emil Ruusuvuori besegrade förstaseedade Aslan Karatsev – möter bekant motstånd i kvartsfinal
Finländarens segersiffror skrevs 2–0.
Motståndaren kastade in handduken efter ett set – Emil Ruusuvuori till andra omgången där förstaseedad ryss väntar
Matchen var över efter 31 minuter.
Emil Ruusuvuori till andra omgången i US Open: "En bra match, men jag kan spela bättre"
Finländaren besegrade polacken Kamil Majchrzak med 3–1.
"Det var på alla sätt en dåligt match av mig": Ruusuvuoris semifinalförbannelse fortsätter – föll med fula siffror på ATP-touren
Åkte ut i Winston-Salem med 2–6, 1–6.
Ruusuvuoris fina framfart fortsätter: Gör upp om första finalplatsen på ATP-touren efter seger över tidigare världssjua
Vann över Richards Gasquet i två raka set i USA.
Emil Ruusuvuori i prima form i USA – möter erfaren fransman som finländaren besegrat tidigare
Ruusuvuori är bland de 16 bästa i Winston-Salem.
Ytterligare en stjärna nobbar Tokyos OS-tennis – skada stoppar Federer: "Enormt besviken"
Lång lista på tennisstjärnor som inte reser till OS.
Är det här Roger Federers avsked till Wimbledon? Hubert Hurkacz stod för knall i London – bjöd tennisikonen på historisk setförlust
Polska skrällen: "Det var en dröm som blev verklighet".
OS-platsen såg ut att bli allt mer aktuell – Emil Ruusuvuori väljer att inte resa till Tokyo
Finländsk tennis främsta spelare står över OS.
Stopp för Emil Ruusuvuoris succé i Miami – finländska stjärnskottet föll klart mot ännu större tennislöfte
19-årige italienaren Jannik Sinner vann med 6–3, 6–2.
Emil Ruusuvuori vidare efter thriller – nu väntar överkomligt motstånd i åttondelen och en eventuell kvartsfinal i Miami Open
Emil Ruusuvuori slog Mikael Ymer med 2–1 i set.
Jätteskräll av Emil Ruusuvuori i Mastersturneringen – slog världssjuan trots klar förlust i första set: "Jag vet inte ens själv hur jag lyckades vända"
Tennisspelaren Emil Ruusuvuori kan nu gå långt i Miami.
Jätteskräll av Harri Heliövaara i Marseille – blev dubbelvinnare i blott tredje ATP-turneringen: "Helt tomt i huvudet"
Oseedade finsk-brittiska paret gick hela vägen.
Emil Ruusuvuori utslagen i Marseille − föll mot klart sämre rankad spelare
Matthew Ebden slog Ruusuvuori i två raka set.
Emil Ruusuvuori och Henri Kontinen utslagna i Australian Open – Ruusuvuori besviken: "Tråkigt att jag inte förvaltade möjligheterna, 2–0 hade varit något helt annat än 1–1"
Det spelas grand slam-tennis i Australien.