Senaste artiklar
Tusentals italienare samlades framför katedralen i Milano – ett sista farväl till Berlusconi
Silvio Berlusconis begravning förrättades i katedralen.
Kommentar: Pengar, fotboll och tv banade väg för Berlusconis politiska kändisskap – nu är det oklart vad som händer med hans parti
Berlusconi är Forza Italia och partiet är Berlusconi.
Italien har utlyst onsdag som nationell sorgdag
Italien har utlyst onsdag som en nationell sorgdag på grund av att landets tidigare premiärminister Silvio Berlusconis har dött. Det uppger en talesperson för regeringen för nyhetsbyrån AFP.
Alla italienska och europeiska flaggor på offentliga byggnader sänks till halv stång från och med måndag runtom i landet.
Berlusconi dog vid 86 års ålder på ett sjukhus i Milano på måndagen. Han får en statsbegravning i katedralen i Milano på onsdag.
Ett geni, en fadersfigur och personen som förändrade italiensk fotboll – så här minns fotbollsprofiler Silvio Berlusconi
Berlusconi tog Milan från ruinens brant till maktfaktor.
Berlusconi på video från sjukrummet: Jag är redo att återgå till jobbet
Italiens tidigare premiärminister Silvio Berlusconi skickade på lördagen ett videomeddelande från sitt sjukhusrum till sitt parti Forza. Det var hans första framträdande sedan han lades in på sjukhus för en månad sedan.
Iklädd en blå skjorta och kostym och kraftigt smink, satt den 86-åriga miljardären Berlusconi vid ett skrivbord omgärdad av italienska och europeiska flaggor och en Forza Italia-banderoll.
– Jag slutade aldrig, inte ens de senaste veckorna att jobba. Jag jobbade på partiets nya struktur och jag är redo att återgå till arbetet med er och kämpa tillsammans för frihet, sa han.
I den 20 minuter långa videon ingick mängder av applåder från publiken.
Berlusconi togs in på sjukhus den 5 april och fick intensivvård i nästan två veckor. Han har behandlats för en lunginfektion kopplad till kronisk leukemi.
Källor: Reuters, AP, AFP
Berlusconi behöver inte längre intensivvård
Italiens förra premiärminister Silvio Berlusconi har flyttats från intensivvårdsavdelningen men kommer att förbli inlagd på sjukhus, skrev Corriere della Sera på söndagen.
Den 86-åriga Berlusconi har fått intensivvård sedan den 5 april. Han har leukemi och lider av en lunginfektion, men visar tecken på bättring, säger hans läkare.
Den trefaldiga premiärministern, miljardären och mediemagnaten har dominerat det italienska offentliga livet i decennier. Berlusconi är för närvarande senator och hans högerparti Forza Italia ingår i premiärminister Giorgia Melonis koalitionsregering, även om han sällan framträder offentligt.
Berlusconi har varit inlagd på sjukhus i olika etapper under de senaste åren.
Källa: AFP
Silvio Berlusconis läkare: ”Fog för försiktig optimism”
Italiens förre premiärminister Silvio Berlusconi uppges må aningen bättre igen. 86-årige Berlusconi togs in på sjukhus i Milano i onsdags där han till en början fick intensivvård.
Han vårdas fortfarande på sjukhus för leukemi och lunginflammation. I dag meddelade hans läkare att hans tillstånd stadigt och stegvis har förbättrats under de senaste två dygnen.
Behandlingen ger förväntat resultat och det finns fog för försiktig optimism, säger läkarna. I går sa dock läkarna att man ännu inte kan uppfylla patientens önskan om att åka hem.
Mediemagnaten och miljardären Berlusconi var Italiens premiärminister i tre omgångar mellan 1994 och 2011.
Källa: AP, Reuters
Medieuppgifter: Berlusconi har leukemi
Den tidigare premiärministern har haft hälsoproblem.
Silvio Berlusconi intagen på intensivvårdsavdelning
Italiens tidigare premiärminister Silvio Berlusconi får intensivvård på ett sjukhus i Milano.
Berlusconi har lidit av hälsoproblem flera gånger under de senaste åren. Enligt italienska nyhetskällor befinner sig Berlusconi nu på en intensivavdelning för hjärtsjukdomar.
Den 86-årige miljardären och mediemagnaten Berlusconi har fyra gånger varit premiärminister Italien.
Källor: Reuters, AFP
Mera charm än schism? Italiens nya premiärminister Giorgia Meloni dämpar sin EU-kritik och väljer Bryssel som sitt första utlandsbesök
Viktiga EU-pengar står högt på agendan.
Italienarna har valt en ytterhögerregering – favorittippade Giorgia Meloni vann med god marginal
Italien får sin första kvinnliga premiärminister.
Trots årtionden av skandaler är Silvio Berlusconi på väg tillbaka in i den italienska politikens rampljus
Berlusconi antas få tung post efter parlamentsvalet på söndag. Men högeralliansen hans parti är med i har svåra tider att vänta och sammanhållningen kommer att prövas hårt.
Italiensk valkampanj i sommarhettan verkar leda högern tillbaka till makten
Partierna kämpar om semestrande italienares uppmärksamhet.
Italiens nästa president – Berlusconi, Draghi eller "en kvinna"
Civilsamhället efterlyser en kvinna på posten.
Analys: Den italienska regeringskrisen öppnar dörren för Berlusconi
Den tidigare premiärministern drog sitt parti ur regeringen.
Berlusconi fick lämna sjukhuset efter lyckad behandling mot covid-19
Han testade positivt för coronaviruset den 2 september.
Italiens tidigare premiärminister Silvio Berlusconi har testat positivt för covid-19
83-åriga Berlusconi befinner sig i isolation i sitt hem.
I metropolen Milano slår många dövörat till åt Matteo Salvinis lockrop: ”Populisterna tror att de har enkla svar på extremt svåra problem”
Traditionella partier har svårt att stå emot populisterna.
Kvinna som skrev bok om Berlusconis fester dog - radioaktiva ämnen hittades i hennes kropp
Myndigheterna lade beslag på bokmanus.
AC Milan ser ut att få spela Europa League trots allt – skiljedomstolen kallar Uefas straff ”oproportionerligt”
Ekonomiska oklarheter ledde till nu hävt stenhårt straff.
Italien: Berlusconi stöder högerpopulisten Salvini som premiärminister
Officiella regeringssonderingar först i slutet av mars.
UPI:s Tiilikainen: Dödläge hotar efter valresultatet i Italien – som kan bli en verklig mardröm för EU
Italienska populister och högern framåt i parlamentsvalet.
Valprognoserna pekar på befarat kaos i Italien - populister och ytterhögern starkt framåt
Femstjärnerörelsen, främlingsfientliga Lega stora vinnare.
Italien röstar i ett ovisst val - "Långa regeringsförhandlingar är att vänta"
De första resultaten väntas på måndag morgon.
Silvio Berlusconi - politikern med fler liv än katten
Berlusconi är tillbaka och kan vinna valet på söndag.
Migrationen dominerar den italienska valrörelsen- "Främlingsfientlighet har blivit det nya normala"
Italien går till val på söndag.
Invandrare blev beskjutna i småstaden Macerata - attacken blev ett slagträ i Italiens politiska debatt
Staden har också upplevt en stor manifestation mot våldet.
Förlegad kvinnobild och sexistiskt näthat – men italienskorna ger tillbaka
Italien bland de länder där det förekommer mest näthat.
Italiens parlament upplöstes - parlamentsval hålls den 4 mars
Invandringsfrågor blir ett viktigt valtema.
Berlusconi gör comeback i Italien - högern vann på Sicilien inför parlamentsvalet om fyra månader
Vänstern splittrad medan högern enas under Berlusconi.
EU:s medicinmyndighet söker nytt hem – 20 EU-länder för en tuff kamp som får Eurovisionen att blekna
EU:s medicinmyndighet ska flytta till följd av brexit.
Berlusconi stiger åt sidan – AC Milan sålt till kinesiskt konsortium
Klubben värderas till 740 miljoner euro.
EU-parlamentet fick ny talman – de konservativa fäste sitt grepp om EU
Antonio Tajani blir ny talman för EU-parlamenten.
Silvio Berlusconi lovar göra comeback i Italien
Italiens förra premiärminister har gett en intervju.
Putin och Berlusconi indragna i vinbråk
Ukraina förbereder åtal mot vingårdschef.
Berlusconi fick tre års fängelse för korruption
Fick också tjänsteförbud i fem år.
Berlusconi frias i bunga bunga-mål
Italiens högsta domstol har friat tidigare premiärministern Silvio Berlusconi i det uppmärksammade prostitutionsmålet "Ruby". Högsta domstolen bekräftar därmed hovrättens friande dom från i fjol.
Rysk-ukrainsk frukost i Milano
Rysslands president Vladimir Putin och Ukrainas president Petro Porosjenko höll på fredagen ett frukostmöte i Milano om krisen i Ukraina. Mötet verkar inte ha lett till några konkreta resultat, men både Putin och värden för mötet, Italiens premiärminister Matteo Renzi, beskrev mötet som "positivt".
Berlusconi friad från sexköpsdom
Den förre italienska premiärministern Silvio Berlusconi har friats från åtal i ett fall där han påstods ha köpt sex av en minderårig.
Berlusconi inledde samhällstjänst
Italiens före detta premiärminister Silvio Berlusconi inledde idag sin första dag i samhällstjänst. Han dömdes till samhällstjänst för skattebrott. En dag i veckan ska han hjälpa patienter vid ett vårdhem för patienter som lider av Alzheimers sjukdom.
Domen mot Berlusconi kvarstår
Italiens Högsta domstol vidhåller domen mot förre premiärministern Silvio Berlusconi som har förbjudits från alla politisk verksamhet i två år.
Polisen vägrar ge Berlusconis pass
Italiens förre premiärminister Silvio Berlusconi vill resa till Belgien, men polisen vägrar ge hans pass tillbaka, rapporterar nyhetsbyrån Reuters. Berlusconis pass konfiskerades då han dömdes för skattefusk i somras
Senaten avsatte Berlusconi
Den italienska senaten röstade för att utesluta tidigare premiärminister Silvio Berlusconi ur parlamentet. Orsaken är att han i augusti blev dömd för skattefusk.
Berlusconis öde avgörs i kväll
Den italienska senaten röstar i kväll om huruvida den tidigare premiärminister Silvio Berlusconi ska få sitta kvar i senaten eller inte. Mycket tyder på att han de facto blir av med sin plats.
Berlusconi åter inför rätta
Italiens förra premiärminister Silvio Berlusconi ställs åter inför rätta. Den här gången åtalas Berlusconi för att ha mutat en senator.
Berlusconi ställer upp i EU-val i Estland?
Italiens förre premiärminister, skandalomsusade Silvio Berlusconi överväger att ställa upp i EU-valet i Estland. Det påstår italienska medier som dessutom menar att Berlusconi skulle ha goda chanser att få sin Bryssel-biljett från Estland.