Senaste artiklar
Musiktest: Vad hette Jimi Hendrix första LP och vem tyckte att allt handlade om basen?
Svenska Yles Musiktest! Testa dina pop/rockkunskaper och briljera för dig själv eller tävla med kompisen och se vem som får flest poäng!
Musiktest: Vem öppnade Live Aid-galan och vem sjöng att allt handlar om basen?
Svenska Yles musiktest!
Lisa sjunger om det fria ordet
Två utmanare in på Vegatoppen
Kim om att vara kär.
ESC är snart här men Conchita åkte ut.
Måns på väg mot toppen
Måns favorit till seger.
Norska artister på veckans spellista
Det är återigen måndag och det innebär hela 6 nya låtar som du får njuta av på X3M:s radiovågor.
Krokodilälskaren Meghan Trainor
Meghan Trainor är en zoo-fantast och avslöjar att hon älskar dinosaurier (på film) och krokodiler. Krokodilen hon mötte i Sverige fick namnet Tommy, efter vår egen Supernova-Tommy. Kolla in hennes Instagram för bevis!
Starka brudar på veckans låtlista
Det är bingo i brudar den här veckan, glatt och trallvänligt blir det också när Taylor Swift och Jessie J får komma till tals. Tove Los nya låt är lugnt vacker och Meghan Taylor tycker att vi ska älska oss själva. Lyssna på de nya låtarna här!
Furu ny etta på Vegatoppen
Det det blev några stora överraskningar på Vegatoppen den här veckan. Frida Andersson som för en vecka gjorde ett bejublat uppträdande med BKO föll ut och in kom First Aid Kit.