Senaste artiklar
Isländska fotbollsstjärnan fick gå till rätten för att få lön under moderskapsledigheten – Linda Sällström är inte överraskad: ”Men blir ju besviken ändå”
Sara Björk Gunnarsdottir fick rätt av Fifa och fick sin lön.
Ruisrock publicerar 20 nya artister för sommarens festival
Det finns flera nya namn bland artisterna som uppträder på festivalen Ruisrock på Runsala i Åbo i sommar. Bland annat amerikanska Machine Gun Kelly och brittiska rapparen slowthai kommer att stå på festivalscenen.
Bland de inhemska artisterna finns bekanta namn som Apulanta, BEHM och Vesala, men också nykomlingar som Sexmane, Cledos, Costi och Åborapparen jambo. Också UMK-deltagaren KUUMAA uppträder.
En lista på alla artister som publicerats hittills hittar du här. Arrangörerna publicerar flera artistnamn under vintern. Ruisrock ordnas den 7 till 9 juli.
Lina Lehtovaara blir tredje finländska domare i ett fotbolls-VM: "Nästa målsättning är att döma finalen"
Turneringen spelas i Australien och Nya Zeeland i sommar.
Ari Lahti kandiderar till posten som viceordförande i Fifa
Bollförbundets ordförande Ari Lahti siktar på en toppost inom internationella fotbollsförbundet Fifa. Han kommer att ställa upp i viceordförande-valet på Uefas kvot.
– För att kunna påverka framtiden för fotbollen både i Europa och globalt måste vi stå i samtalets centrum och leda det. Vi har färska minnen från VM som nyligen avslutades och diskussionerna som fördes.
– Jag tror att jag som medlem i Fifas styrelse har de bästa möjligheterna att främja förändring och stärka fotbollens etiska värderingar, säger Lahti i ett pressmeddelande.
Sándor Csányi från Ungern är Lahtis konkurrent i valet som arrangeras i början av april. Mandatperioden för en viceordförande är fyra år.
Fifas styrelse har 37 ledamöter och består av ordförande, åtta viceordföranden och 28 medlemmar. De nordiska länderna har för närvarade ingen representant i Fifas styrelse.
Pelés begravning präglades av Fifa-basen Infantinos selfie vid kistan
Brasilianska fotbollslegendaren Pelé begravdes på tisdagen på hans hemort Santos.
Pelés kista fördes i en procession genom staden till en privat minnesstund. Man passerade också huset där Pelés 100-åriga mamma bor.
Innan processionen var Pelé framlagd i ett dygns tid på hans tidigare klubb FC Santos hemmastadion, där enligt uppgift 230 000 personer lämnade farväl till honom.
Gianni Infantino, ordförande för det internationella fotbollsförbundet Fifa, väckte uppmärksamhet genom att ta en selfie vid den öppna kistan på måndagen.
– Pelés lagkamrater bad om en gruppselfie. Men de visste inte hur man tar en sådan. Jag ville vara hjälpsam, tog telefonen av en av dem och tog en gemensam bild på oss alla åt honom, förklarade Gianni Infantino sig på tisdagen på Instagram.
Pelé avled förra torsdagen som följd av en långvarig sjukdom. Han blev 82 år gammal.
Pelé har ofta nämnts som den bästa fotbollsspelaren genom tiderna, och han är den enda som är trefaldig världsmästare i grenen.
Fifas förslag för att hedra avlidne Pelé – vill att alla länder ska namnge arena efter Brasiliens legendar
Förra veckan fick fotbollsvärlden ett sorgebesked då brasilianske legendaren Pelé dog. Han ska begravas under tisdagen.
Fifas ordförande Gianni Infantino är i Brasilien för att hedra Pelé. Han skickar en önskan till hela världen.
– Vi kommer att be alla länder i världen att namnge en arena efter Pelé, säger Infantino enligt AFP.
Just nu är Pelés kista på innerplanen vid Santos hemmaarena. Pelé spelade största delen av sin karriär i den brasilianska klubben och vann under sin tid som spelare tre VM-guld.
Ryssland ansöker inte om medlemskap till AFC - tills vidare
Det ryska fotbollsförbundet meddelade på fredagen att de tills vidare inte har för avsikt att ansöka om medlemskap till det asiatiska fotbollsförbundet AFC. Ryssland är avstängt från Uefa:s och FIFA:s tävlingsarrangemang på grund av anfallskriget i Ukraina.
På grund av avstängningen hade det ryska idrottsförbundet övervägt möjligheten att ansluta sig till det asiatiska fotbollsförbundet så att landet kunde få spela internationella matcher.
Ryssland deltar inte i kvalet till fotbolls-EM som börjar i mars
STT Urheilu
Hur kunde kändisåskådare som ”Salt Bae” få fira med VM-pokalen efter finalen? Fifa utreder, Infantino kritiseras: ”Hade inte ens hänt under Blatters tid”
Video visar hur Messi tröttnade på kändiskocken.
Besökte kritiserade värdlandet två gånger – det här gjorde fotbollsbasen Ari Lahti under sina VM-resor i Qatar: ”Arrangemangen fungerade fint”
Bollförbundets ordförande berättar om besöken.
Uppgifter: Infantino vill ha VM vart tredje år
Vinter-VM i Qatar var en succé. Det slog Fifapresidenten Gianni Infantino fast i samband med den gångna finalhelgen.
Enligt Daily Mail tyckte ordföranden att en turnering mitt under europeisk vinter var ett fungerande koncept.
Tidningen uppger att Infantinos långsiktika ambition är att börja ordna VM vart tredje år. Under VM-fria år ska kontinenterna kunna ordna sina mästerskap, samtidigt som det också finns planer för ett mer omfattande klubblags-VM.
Den förändrade VM-rytmen kunde vara möjlig efter mästerskapet 2030.
Kolumn: Tidernas bästa VM? Död och elände är förträngt då Infantino räknar sedelbuntarna
Knäckfrågan blir vad vi minns från VM.
Migrantarbetarnas misär fortsätter när stjärnorna lämnar Qatar – Fifa lovar ingen kompensation
Vad händer med migrantarbetarna när strålkastarna slocknat?
Bollförbundet jobbar på nya riktlinjer för nickningar – flera länder förbjuder nickningar för juniorer för att skydda hjärnan
Pargasbördiga landslagsspelaren Julia Tunturi har drabbats av tre hjärnskakningar under sin fotbollskarriär. Hon tycker att man borde tala mycket mer om hjärnskador, hur man kan förebygga dem och hur man kan stödja spelare som drabbas.
Ytterligare en journalist rapporteras ha dött i Qatar – brodern till döda amerikanen talar ut: ”Han blev hotad till livet”
Qatarisk fotojournalist dog på lördagen.
”Visste inte om vi skulle sitta fängslade i fyra timmar eller fyra dygn” – efter skräcktimmarna i fjol vägrar Halvor Ekeland åka tillbaka till Qatar
Uppgiven på Fifas agerande i frågan: ”Har stöttat Qatar”.
Backman: Qatar klappar takten, Fifa försöker hänga med – och vi släpas efter som hålögda trasdockor
Dagens beslut ett rött kort åt kärleken.
Regnbågsbindel eller inte? Engelska fans delade: ”Jag kommer från förra århundradet”
England viker sig för Fifas krav.
Yle Sporten sänder: Inleds VM med en rivstart? Njaa, snarare turneringens sämsta match – men med mycket på spel
Ett omdebatterat VM startar med en match som få pratar om.
Kolumn: Bojkottar du VM för att din fotbollsvärldsbild är hotad?
Varför just nu? Jag har mina misstankar.
Kolumn: VM-haveriet i Qatar är totalt – men även det mest svartmålade mästerskapet någonsin ger miljontals människor vackra VM-minnen
Det borde vara glädjens dagar – VM är en unik kraft.
Varför ska Ari Lahti njuta av VM-finalen på plats då Norge vägrar? Bollförbundets ordförande försvarar beslutet för Yle Sporten: "Hade vänt ryggen mot Fifa och våra värderingar"
En trio från Bollförbundet har anlänt till Doha.
Med en dag till VM-premiären gick Gianni Infantino till attack mot västvärlden och försvarade Qatar: ”Titta på vad européer har gjort i 3000 år”
”Jag känner mig som qatarier, arab, afrikan, homosexuell.”
Backman: Det stora slaget om ölen är avgjort – Qatars västerländska veckor tar ny vändning
Chockbesked för fansen: ingen öl på arenorna.
Narayan Dhoj såg sin kollega falla ner från femte våningen och dö – bryr sig någon om Qatars migrantarbetare efter VM? ”Fifa har inte gjort ett skit”
En dödsolycka i mängden: Selen var fastspänd, inte repet.
Backman: Orden som förändrade en fotbollsvärld – och skickade Yle Sporten till Qatar: ”Sepp, vad skulle du göra om din president bad om en tjänst?”
Hur mycket är VM värt? Vad sägs om 50 Airbus-plan.
Portin: Varför är vi i Qatar?
”Är vår skyldighet att lyfta fram de mörka sidorna.”
Går det att se på VM i Qatar med gott samvete? Här är argumenten för och emot: ”Tittar du inte gör du det bara för att du själv ska känna dig bättre”
Rasmus Pinomaa våndas: ”Känns det bra? Nej”.
VM i fotboll närmar sig och Yles traditionella tippningstävling är tillbaka – utmana vänner och vinn priser!
Fotbollsexperten håller VM-spänningen vid liv.
Fifa förbjuder danska tröjor – spelarna får inte bära budskap om mänskliga rättigheter
Spelarna skulle bära träningströjor med text på.
Schweiziskt skandalavslöjande: Qatar befarade att VM skulle flyttas på grund av massiva kritiken – anställde tidigare CIA-spioner för att påverka fotbollstopparna
Fifas vädjan till lagen: Fokusera på fotbollen.
”De slog mig varje dag, rakade av mitt hår och tog bilder av brösten” – färsk rapport visar hur hbtqi-personer behandlas i Qatar när VM närmar sig
Human Rights Watch belyser övergrepp i VM-landet.
Friande dom mot Blatter och Platini överklagas
Duon friades i somras från anklagelser om korruption.
Ny offsideteknik tas i bruk i fotbolls-VM i Qatar: "Ett värdefullt stödverktyg för att hjälpa domare"
Semiautomatiserad teknik införs redan i vinter.
Spanien och Portugal vill arrangera fotbolls-VM 2030 – här ordnas de kommande mästerskapen
Turneringen växer om fyra år från 32 till 46 lag.
Totalt 16 nordamerikanska städer delar på värdskapet i fotbolls-VM 2026 – blir första turneringen med ett 48 lags startfält
De flesta matcherna kommer att spelas i USA.
Tre hotell i Qatar vägrar ta emot homosexuella gäster – många andra uppmanar till försiktighet: "Vi dömer inte, men ..."
Fifa tror på förbättring tills VM.
Tusentals gästarbetare har dött vid VM-byggen i Qatar – Fifa-basens replik: "Arbete ger värdighet och stolthet"
Beslutet att förlägga VM i Qatar har väckt massiv kritik.
Fotbolls-EM börjar om 71 dagar – kommer Rysslands damer att få delta?
Konkurrenterna vägrar möta ryssarna.
Danska stjärnan blir ambassadör för VM – förbundet och spelarföreningen kritiska: "Vi måste ta avstånd från det som händer där"
Nadia Nadim ska marknadsföra VM i Qatar.
Nya norska fotbollsbasen gick till attack framför Fifa-pamparna – kom med kraftfulla budskap: "Dags att agera nu"
Fick mothugg direkt: "Det här är inte rätt forum".
Loppet kört för rysk fotboll? Avstängningen från Uefa håller – första beslutet från Cas ger ledtråd om VM-playoff
Ryska damlandslaget lär inte spela EM i sommar.
Ryssland ersätts inte – svenskarna irriterade efter att Polens fotbollsherrar getts fri passage: "Ur ett sportsligt perspektiv är beslutet helt uppåt väggarna"
Det står nu klart hur VM-kvalet fortsätter.
Ukrainas VM-kvalmatch skjuts upp – oklart när de europeiska lagen i fotbolls-VM kan spikas
Tre europeiska VM-biljetter står fortfarande på spel.
Kolumn: Elda upp skiten och börja om – ett orealistiskt önskemål för fotbollen när oligarken Abramovitjs pengar ska försvinna
Chelsea är långt ifrån enda klubben med problematisk ägare.
Fifa tvärvänder ett dygn efter hårda kritiken – Ryssland stängs av från all fotboll, utesluts från VM i Qatar
Skulle ha spelat VM-playoff om mindre än en månad.
Kolumn: Putin har lindat idrottsvärlden runt sitt lillfinger – kommer fotbollen att kapa kontakten med de ryska oljepengarna?
Oljejätten Gazproms pengar till Europafotbollen är massiva.
I framtiden kan halvtidsvilan vara i 25 minuter – fotbollen planerar att gå i Super Bowls fotspår
Vad sägs en om paus på 25 minuter i fotboll?
Fotbollspamparna Blatter och Platini anklagas för bedrägeri – handlar om kontroversiell betalning på två miljoner
Schweiziska myndigheter har undersökt i sex år.