Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Luleå svenska mästare efter tre raka segrar – Hiirikoski följde matchen från läktaren

Luleå är svenska mästare i ishockey. Luleå vann den tredje finalen över Brynäs med 3–0 och säkrade guldet med 3–0 i matcher.

Petra Nieminen gjorde öppningsmålet tidigt i matchen, medan Jenna Pirttijärvi på slutet slog in de två sista målen i tom bur.

Övriga finländska spelare i Luleå är Noora Tulus, Viivi Vainikka, Ronja Savolainen och Jenni Hiirikoski.

Hiirikoski fick motståndarens skridsko på halsen i söndagens match och följde nu satt på läktaren i hemmahallen efter att ha opererats,

– Jag är tacksam för allt stöd jag fått världen över. Det har varit känslosamt. Situationen hade kunnat sluta väldigt illa, men jag är glad över att kunna vara här idag, sa Hiirikoski till SVT inför matchen.

Guldet var det femte raka för Luleå. Laget förlorade enbart två matcher under säsongen.

I Brynäs silverlag ingick finländarna Matilda Nilsson och Rosa Lindstedt.

Damlejonen höll nollan igen – slog Tjeckien med uddamålet

Samtidigt som Finland floppade rejält i fjolårets VM så passade Tjeckien på att nappa bronspengen.

I kvällens EHT-match lyckades Damlejonen slå bronslandet. Ett mål räckte till seger i den tyska turneringen.

Jenni Hiirikoski stod för matchens enda fullträff, och i kassen höll Emilia Kyrkkö nollan för andra kvällen på raken.

Tidigare i veckan har Finland slagit Schweiz med 8–2 och Tyskland med 3–0. Damlejonen avslutat turneringsveckan mot Sverige på söndag.

Damlejonen körde över Sverige – sju spelare delade på målskyttet

Ett målkalas i andra perioden bidrog till Finland vann över värdnationen Sverige med 7–2 i damernas EHT-turnering i ishockey i Ängelholm. Finland stod för sex fullträffar i den andra perioden. Sverige hade tagit ledningen med 1–0 strax innan första pausvilan.

I den sista perioden gjorde båda lagen varsitt mål.

Samtliga finländska mål gjordes av olika spelare. Ordningen för målskyttarna var Julia Liikala, Viivi Vainikka, Petra Nieminen, Elisa Holopainen, Ronja Savolainen, Jenna Pirttijärvi och Jenni Hiirikoski. Poängbäst i laget var Vainikka som också passade till två mål.

Finland har vunnit samtliga tre matcher i turneringen. I sin avslutande match ställs Finland mot Tyskland, som förlorat alla sina matcher.

Damlejonen firar mål.

Lejonanalysen: Bronsfavoriternas återkomst – ett slutkört ROC blev en munsbit

"Förlust mot Japan i kvarten ska inte finnas på kartan."

Finlands ishockeydamer jublar

Proppen ur med besked för Damlejonen – nu väntar Japan i kvartsfinal med medaljvägen öppen

Allt föll på plats och Finland körde över ROC med klara 5–0.

Ronja Savolainen i semifinalen mot Kanada i VM-turneringen i Esbo.

"Luleå känns mer hemma för mig än vad Finland gör" – landslagsbacken stannar i Sverige

Ronja Savolainen har förlängt med Luleå Hockey MSSK.

Noora Räty tvingas kapitulera mot Kanada.

På tv i kväll: Finland möter Tjeckien i kvartsfinal – kan bli en riktig nagelbitare

Finland-Tjeckien i kvartsfinal på TV2 och Arenan kl. 19.30.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida