Senaste artiklar
Livlig diskussion på arabiska om inresa via Ryssland till Finland
Uppgifter om finska beslut sprids inom loppet av minuter.
Handel med visum vid polska konsulat i Afrika och Asien – Polens styrande parti inblandat i korruptionsskandal
Partiet är känt för sin invandringsfientliga politik.
Inrikesminister Rantanen kommenterar det kommande medborgarskapstestet: "Vi ska inte vara det enda landet i Norden med slappa regler"
Regeringen Orpo planerar skärpta villkor för medborgarskap.
Ökad gränskontroll under veckan för president Bidens besök – sjöbevakningsmästare: ”Ovanlig situation”
Besök av USA:s president kräver en hel del arrangemang.
Skärpta reserestriktioner för ryska medborgare träder i kraft
I dag träder de nya reserestriktionerna i kraft för ryska medborgare som reser till Finland och via Finland till andra länder i Schengenområdet.
De skärpta reglerna berör bland annat resande i arbetet, vilket fortsättningsvis bara är tillåtet till Finland.
Studerande som reser till Finland från Ryssland får i fortsättningen bara delta i studier som leder till examen eller studier som en del av examen.
Ryska medborgare som äger fastigheter i Finland måste nu motivera varför de ska tillbringa tid i Finland.
Finland vill skärpa reserestriktionerna för ryssar
Bland annat fastighetsägare och arbetsresenärer drabbas.
Skärpt gränsbevakning vid de inre gränserna
Gränsbevakningen skärps till på grund av USA:s president Joe Bidens besök i Finland nästa vecka.
De som passerar den inre gränsen ska förbereda sig på gränskontroller, skriver Gränsbevakningsväsendet på sin hemsida.
Den tillfälliga gränskontrollen gäller de inre gränserna, alltså gränserna mellan Schengen-länderna. Bevakningen börjar i dag och avslutas om en vecka.
President Sauli Niinistö är värd för Bidens besök och för toppmötet mellan de nordiska ländernas och USA:s ledare i Helsingfors på torsdag.
Källor: STT, Gränsbevakningsväsendet
Kroatien tog i bruk euron och hör nu också till Schengenområdet
Euroområdet fick vid årsskiftet sitt tjugonde medlemsland då Kroatien officiellt tog i bruk euron. Kroatien har hört till EU sedan 2013.
Samtidigt anslöt sig Kroatien, med snäppet under fyra miljoner invånare, till Schengenområdet med fri rörlighet.
Den kroatiska centralbanken uppger att euroanslutningen gynnar direkt såväl medborgare som företag då valutarisken minskar och landet blir tryggare som investeringsobjekt.
Omkring 70 procent av alla besökare i Kroatien kommer från euroområdet så förändringarna väntas gynna den viktiga turismnäringen.
Källa: STT
Kroatien får ansluta sig till Schengen – men Bulgarien och Rumänien fick tummen ner
Österrike lade in ett veto mot de två länderna.
Kroatien blir ny Schengenmedlem men Bulgarien och Rumänien får vänta
Kroatien får grönt ljus för att ansluta sig till Schengenområdet. Det beslöt EU:s inrikesministrar vid sitt möte i Bryssel. Däremot blir Bulgarien och Rumänien ännu inte en del av världens största gränsfria område.
Det krävdes ett enhälligt beslut för att utvidga Schengenzonen, och Österrike hade på förhand meddelat att man motsätter sig både Bulgariens och Rumäniens anslutning. Den österrikiska regeringen menar att Schengensystemet inte fungerar då Österrike hittills i år har fått ta emot 75 000 asylsökande, delvis via de två länderna.
Kroatien kommer däremot att kunna omfattas av den fria rörligheten inom unionen och fyra EFTA-länder från årsskiftet.
Tyskland och Frankrike anser att Bulgarien, Kroatien, Rumänien kan ingå i Schengenområdet – Österrike motsätter sig det
Tyskland anser att Bulgarien, Kroatien och Rumänien kan ansluta sig till det kontrollfria Schengenområdet, säger inrikesminister Nancy Faeser.
Alla EU-länder är inte ense i den här frågan. Österrike motsätter sig en utvidgning av den visumfria zonen till dessa tre länder.
– Jag kan inte förstå Österrikes ståndpunkt i detta avseende, sa Faeser på en pressträff inför ett möte med EU-kollegor.
Också Frankrikes inrikesminister Gerald Darmanin sa på torsdagen att Frankrike ger sitt stöd till Kroatien, Rumänien och Bulgarien.
Källa: Reuters
Turistresor från Ryssland ska stoppas – Finland skärper visumreglerna för ryssar inom de närmaste dagarna
Enligt utrikesminister Haavisto är tidtabellen ännu oklar.
Finland kan begränsa ryska turistresor i landet med motivet att det försvagar våra internationella relationer
Ministerierna förbereder restriktioner just nu.
Finland vill att alla EU-länder följer gemensamma regler kring ryska medborgares visum – föreslår också att turistvisum ska omfattas av sanktioner
En gemensam linje är viktig, anser Finland.
Visumförbud för ryska turister i motvind inom EU – större enighet om att göra visumprocessen krångligare
Finlands och de baltiska ländernas linje verkar inte få gehör då EU:s utrikesministrar ska diskutera ryska medborgares rätt till visum. Istället för att stoppa ryska turistvisum vill många EU-länder hellre försvåra visumprocessen.
Över hälften av finländarna vill stoppa visum för ryska turister – män, höginkomsttagare och äldre mest positiva till förbud
Yles enkät: SFP:s väljare mer kritiska till visumstopp.
Expert till Yle: Att begränsa visum till ryssar skulle inte märkas i Finland på kort sikt
10 gånger fler visum nekas nu.
Nu gäller nya inreseregler i Finland: Arbetsresor från EU- och Schengenländer är tillåtna och turister som uppfyller vissa krav får resa hit igen
Turister som haft covid-19 det senaste halvåret är välkomna.
Det blir lättare att komma till Finland från EU- och Schengenländer
Regeringen fattade beslut om friare resande.
President Trump häver inreseförbud från Schengenländerna - men Bidenadministrationen tänker inte tillåta inresa
Negativt coronatest krävs från och med den 26 januari.
Flygstopp till tre länder, gränskontrollerna fortsätter i flera veckor till – regeringen: Epidemin rasar hårdare utanför gränserna
Kontrollerna fortsätter till den 9 februari.
Gränskontrollerna fortsätter till nästa år – ny smittskyddslag gavs till riksdagen
Också privata lokaler ska kunna tvingas stänga.
Regeringen förhandlar igen om coronarestriktioner – inga beslut väntas i dag
Bekantar sig också med olika epidemiscenarier.
Yles uppgifter: Finland fortsätter gränskontrollen vid EU:s inre gränser
Formellt beslut om gränskontrollerna väntas på torsdag.
Analys: Till gränsen men inte längre - för migranterna riskerar EU:s nya asylpolitik att bli en svängdörr
Den blir en armbrytning om EU:s nya migrationsförslag.
Nya gränsbestämmelser gör livet lättare i Torneå och Haparanda: "I dag öppnades dörren lite grann"
Striktare för en del, men lättare för gränsbor i norr.
Det här innebär de nya reserestriktionerna - 5 punkter för dig som är resenär
Nya reserestriktioner träder i kraft måndag 24.8.
Finland öppnar för resor till och från 28 länder och restaurangerna får hålla öppet dygnet runt – se vad som gäller från och med måndag
Restriktionerna lättar den 13 juli.
EU öppnar sina yttre gränser för 14 länder från och med i morgon - USA, Ryssland och Brasilien inte med på listan på grund av det svåra smittläget
Enskilda länder kan fortfarande ha striktare regler.
Ohisalo: Turistresor till Ryssland lär nog dröja ett tag ännu
Först ska Schengen-områdets inre gränser öppnas.
När kan vi resa på semester till Grekland igen? När öppnar Finland upp för tyska turister? Regeringen förhandlar om att lätta på reserestriktionerna
Rekommendationerna för alla över 70 hävs troligen också.
Inrikesminister Ohisalo försäkrar att det nordiska samarbetet lever och mår bra, olika coronariktlinjer till trots
Regeringen dryftar gränsen till Sverige om två veckor.
Inrikesminister Ohisalo: Finland börjar häva reserestriktioner från mitten av juni
EU:s inrikesministrar diskuterade gränsfrågor i dag.
Estland slopar karantän för finländare och flera andra – svenskar och danskar måste fortfarande isolera sig vid ankomst
Personer från Norge och Island bör inte heller isolera sig.
Så här ska den europeiska semestersäsongen räddas - vi sammanfattar innehållet i de färska EU-reglerna för resande i fem punkter
Målet är att öppna för resande gradvis i Europa.
På torsdag öppnas gränserna som inte kunde stängas – experter svarade på frågor i Svenska Yles chatt
Gränsbevakningen svarade på frågor.
Trafiken vid gränserna begränsas till mitten av juni - men det blir lättare att träffa släkten och göra arbetsresor inom Schengen redan 14 maj
Uppluckring för arbetsresor också utanför Schengen
Vad innebär de uppluckrade reserestriktionerna? Inrikesministeriets kanslichef förklarar: ”Tanken är inte att man ska bjuda in alla utländska kusiner”
Från och med den 14 maj är en del resor tillåtna.
Vad får jag göra? Vart får jag gå? Vi listar hur och när regeringen lättar på coronarestriktionerna
Vi listar vilka restriktioner som hävs.
Restauranger öppnar gradvis, sammankomster med 50 personer tillåts – regeringen höll presskonferens med många öppningar
Distansundervisning rekommenderas ännu för andra stadiet.
EU inför inreseförbud för icke-medborgare i minst 30 dagar - strandade EU-medborgare ska få hjälp med att ta sig hem
EU-ledarna fattade beslutet vid videokonferens på tisdagen.
Nu har nästan alla Europas skolor stängt och allt fler länder stänger gränserna - se läget på kartan
Covid-19 stänger skolor och gränser, här är de på kartan.
President Niinistö om coronasituationen: "Det kan vara lockande att bara tänka på sig själv och sina närstående, men vi behöver alla varandra"
Betonade gemensamt ansvar i intervju om coronasituationen.
Har ekonomin drabbats av okontrollerad påverkan - fenomenet "svarta svanen"? Inte minst flygbolagen tar stryk
Portföljförvaltare talar om fenomenet "The Black Swan".
Börskurserna rasar efter besked om flygförbud till USA - särskild drabbade är flygbolagen
Analytiker: Är de Trumps sätt att hämnas på EU?
Trump förbjuder resor från Schengenområdet på grund av coronaviruset - förbudet gäller inte frakt och handel
Förbudet träder i kraft vid midnatt på fredag.
Det blir lättare för finländare att resa till S:t Petersburg - visumpraxisen för ryska turister som vill till Finland blir däremot striktare
Finland inför samma visumpraxis andra EU-länder.
Estlands goda ekonomi splittrar tvillingstäderna Valga och Valka: "Vi vill samarbeta men pengarna rör sig inte över gränsen till Lettland"
Intresset för gränsstäderna är litet i Tallinn och Riga.
Gränsbevakningen misstänker: Borgå Akilles har skaffat olagliga stämplar åt de ryska bandyspelarna
Förundersökningen om felaktiga Schengenstämplar är klar.