Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Talman Halla-aho vill ha utredning om vilka skäl som duger för att lämna riksdagen

Riksdagens talman Jussi Halla-aho (Sannf) ska främja en utredning om skäl till befrielse från uppdraget som riksdagsledamot, uppger tidningsgruppen Uutissuomalainen.

Enligt Halla-aho har ribban för att bevilja befrielse från uppdraget sänkts så lågt att det finns orsak att fråga sig huruvida det som står i grundlagen om godtagbart skäl saknar betydelse.

Enligt grundlagen kan en riksdagsledamot beviljas befrielse om riksdagen anser att det finns en godtagbar orsak till det.

Frågan blev aktuell då tidigare statsminister Sanna Marin (SDP) bad om befrielse från uppdraget som riksdagsledamot förra veckan. Riksdagen beviljade henne befrielse i tisdags.

Mera: Sanna Marin har goda argument för sin avskedsbegäran, anser professor – bara enstaka kritiska inlägg att vänta i riksdagen

Sanna Marin i mitten av bilden omgiven av oskarpa figurer.
Sanna Marin och Petteri Orpo.

Undersökning: Taktiska röster gav alla tiders Marineffekt medan Orpo sänkte sitt parti

Kolla vilka partiledare som var populärare än sitt parti.

Sanna Marin i mitten av bilden omgiven av oskarpa figurer.

Sannfinländare om Sanna Marins avsked: ”Moralisk konkurs”

Harry Harkimo skulle gärna rösta mot Marins avsked.

Efter nyår finns det inte längre någon djurskyddsombudsman

Regeringen har beslutat att lägga ner tjänsten som djurskyddsombudsman i slutet av 2023.

Myndighetens uppdrag har varit tidsbundet och orsaken till att det inte förlängs är ekonomiska, uppger regeringen.

Det var Jyrki Katainens (Saml) regering som installerade ett djurskyddsombud år 2013. Två år senare pausade Juha Sipiläs (C) regering uppdraget och tjänsten återinrättades av Sanna Marins (SDP) regering år 2020.

Livsmedelsverkets djurskyddsombudsman har till uppgift att främja och förbättra djurens välbefinnande genom uppföljning, initiativ, förslag, utlåtanden och annan påverkan.

Tjänsten innehas för närvarande av Saara Kupsala, doktor i samhällsvetenskaper.

Puheenjohtaja Antti Lindtman piti iltapäivällä linjapuheensa.

SDP:s nya ordförande Antti Lindtman höll linjetal om rasism och radade upp namnen på kvinnorna som tog hand om honom på dagis

Socialdemokraternas partikongress har avslutats. Partiet vill bland annat legalisera eutanasi.

Antti Lindtman och Sanna Marin.

Nu samlas SDP för att välja ordförande – Antti Lindtman klar förhandsfavorit

Sanna Marin håller sitt sista tal som ordförande.

Jutta Urpilainen och Sanna Marin bredvid varandra. Urpilainen är i fokus. De båda klappar.

SDP:s möte: Sanna Marin ber Jutta Urpilainen ställa upp i presidentvalet

Jutta Urpilainen ger besked först i november.

Sanna Marin börjar föreläsa – representeras av samma agentur som paret Obama

Den förra statsministern Sanna Marin ger sig in föreläsarbranschen.

Marin har anslutit sig till den amerikanska byrån Harry Walker Agency, uppger byrån på sin webbplats. Marin har också själv berättat om det på Instagram.

På byråns webbplats framkommer att Marin är specialiserad på geopolitik, strategisk autonomi, klimatförändringen och kvinnligt ledarskap.

Harry Walker Agency är baserad i New York och representerar bland annat Nobelpristagare, skådespelare, idrottare och företagsledare.

På byråns lista över föreläsare finns till exempel USA:s tidigare president Barack Obama och hans fru Michelle Obama.

Helsingin Sanomat var först med nyheten i Finland.

Källor: STT, Yle

Ett collage av bilder på de nya ministrarna, ministeriebyggnader och partifärger.

Möt Finlands nya ministrar

Regeringen Orpo har 19 ministrar från fyra partier.

Statsminister Marin reser till Bryssel

Statsminister Sanna Marin (SDP) reser till Bryssel i dag.

Marin ska ta emot Trailblazer-priset av organisationen Women Political Leaders och hålla ett anförande vid en tillställning i det belgiska parlamentet som ordnas i samband med prisutdelningen.

På statsministerns program i Bryssel står också ett enskilt möte med Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg, uppger statsrådet i ett pressmeddelande.

Sanna Marin utnämns till hedersdoktor i New York

Statsminister Sanna Marin utnämns till hedersdoktor vid New York University i USA i dag.

Ceremonin börjar klockan 18 finsk tid vid Yankeestadion i New York och Marin ska också hålla ett tal under kvällen.

Några av de andra som också promoveras till hedersdoktorer vid universitetet är dansaren Misty Copeland och Nobelprisvinnaren i kemi Carolyn Bertozzi.

Författaren Salman Rushdie får ta emot universitetets hedersmedalj.

Justitiekanslern: Statsminister Marin bröt inte mot lagen under sitt besök i Ukraina

Statsminister Sanna Marin (SDP) överskred inte sina befogenheter när hon diskuterade en eventuell överlåtelse av jaktplan av modellen F-18 Hornet till Ukraina.

Enligt justitiekanslern har Marin i sitt möte med Zelenskyj uttryckligen framfört att hon inte har makt att fatta beslut om saken och att hennes regeringsperiod går mot sitt slut.

Även under presskonferensen under besöket i Ukraina, där hon svarade på en fråga om jaktplanen, påpekade hon att inga beslut har fattats.

Eftersom Marin varken har lovat eller förbundit sig till något anser justitiekanslern att det inte finns skäl att inleda någon rättslig process.

SDP:n Ville Skinnari katsoo kameraan ja hymyilee.

Demokraatti: Ville Skinnari ställer inte upp i SDP:s ordförandeval

Utvecklings- och utrikeshandelsminister Ville Skinnari (SDP) ställer inte upp i kampen om partiordförandeskapet efter den avgående partiledaren Sanna Marin, rapporterar tidningen Demokraatti.

Skinnari arbetar i nuläget som SDP:s vice ordförande. Till tidningen säger han att han ger sitt stöd till gruppordförande Antti Lindtman, som anmält intresse för att ta över ordförandeskapet för partiet.

Utöver Lindtman har också familje- och omsorgsminister Krista Kiuru meddelat att hon ställer upp i ordförandevalet.

Socialdemokraterna väljer ny partiordförande i samband med partimötet i Jyväskylä i september. Nuvarande statsministern Sanna Marin, som lett partiet sedan 2020, meddelade om sin avgång strax efter riksdagsvalet i april.

Källa: STT

Krista Kiuru talar.

Krista Kiuru ger sig in i SDP:s ordföranderace – Timo Harakka låter bli

Kan bli tuff match att ta över ordförandeskapet efter Marin.

MTV: Antti Lindtman klar favorit inför SDP:s ordförandeval

Enligt en enkät som har gjorts för mediebolaget MTV är Antti Lindtman överlägset populärast som SDP:s nästa ordförande.

Enkäten har gjorts bland medlemmar i SDP:s kretsstyrelser, 92 personer svarade och nästan 80 procent av dem säger att de anser att Antti Lindtman är lämpligast för att ta över som ordförande efter Sanna Marin.

SDP ska välja ny ordförande i september.

Hittills är Antti Lindtman den enda som har sagt att han ställer upp i SDP:s ordförandeval. Den näst mest populära är Tytti Tuppurainen som fick ett understöd på 7 procent.

– Jag ser det inte som särskilt troligt, sa Tuppurainen då hon blev frågad om hon kommer att ställa upp i ordförandevalet (på finska).

Utrikesminister Pekka Haavisto framför mikrofoner vid möte i Bryssel

Pekka Haavisto solklar etta i Ilta-Sanomats presidentgallup

Förväntas få 52 procent av rösterna.

Riikka Purra på Sannfinländarnas första gruppmöte

Riikka Purra: Knäckfrågor för Sannfinländarna är invandringen, ekonomin och EU

“Sanna Marin verkar inte längre lika kategorisk i sitt nej.”

Tytti Tuppurainen

Tytti Tuppurainen vill ännu fundera på om hon kandiderar till SDP:s ordförandepost

Kumpula-Natri och Razmyar tackar nej till att kandidera.

Sanna Marin fotograferad under presskonferens, i förgrunden mikrofoner.

Sanna Marin avgår som SDP:s partiordförande

”Det har varit tunga år”, säger Marin.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida