Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Ett gult hus med rött tak på Gumnäs festplats i Pojo.

Ockupationen i Pojo är över

Plattform och Raseborg har olika syn på vad som händer nu.

Den gamla skolbyggnaden har sålts för 170 000 euro.

Uusimaa: Ebbo får ett bycentrum

Gamla skolan ska inhysa bostäder, café och livsmedelsbutik.

Bygdegården i Hommansby

Byakvällar igen aktuella i Lovisa

Det är dags igen för byakvällarna i Lovisa. Tanken är att byborna ska komma för att diskutera vad som är bra och vad man kunde förbättra.

Mikael Moberg, styrelsemedlem, Sonja Eklund, ordföranden, Henrik Wickström, vice ordföranden, i Täkter byaråd i Ingå.

Välmående byaråd i Ingås Täkter firar på lördag

På lördag (6.9) är det dags för Täkterdagen som är mycket viktig för hela byn. Som förenande kraft verkar Täkter byaråd som huserar i det gamla stationshuset som föreningen hyr sedan år 2011.

Rödsö skola.

Karleby gör sig av med skolor och rådgivningar

Många av Karleby stads fastigheter är i dåligt skick. Nu vill staden sälja eller riva 150 av dem, bland annat skolbyggnader, rådgivningar och byagårdar.

Byagårdskarlen Leif Still använder vedklyvaren i Pitkäpää medan hunden Cindy vill spela fotboll

'Byagårdskarlar behövs i framtiden"

I Pitkäpää i Pernå finns en aktiv byaförening som i juni i fjol anställde en egen byagårdskarl. Han heter Leif Still.