Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

En gul gränsskylt i ett vintrigt landskap.

Regeringen stänger fler gränsstationer – endast Raja-Jooseppi längst i norr förblir öppen

Salla, Kuusamo och Vartius gränsövergångar stängs på fredag.

Människorättsprofessorn Martin Scheinin sitter i Daniel Olins tv-studio

Kritik mot regeringens gränsstängning: ”Det finns inga bevis på olagligt inträde i Finland”

Människorättsprofessorn tycker beslutet är folkrättsvidrigt.

Ingå hamn i Joddböle, fotograferad från havet.

Här gäller inte allemansrätten – 800 hektar blir förbjudet område i Ingå

Området är viktigt för infrastrukturen i Finland.

LNG-fartyget Exemplar anländer till hamnen i Ingå den 28 december 2022.

Inrikesministeriet vill inte att obehöriga rör sig runt LNG-terminalen i Ingå

Inrikesministeriet förbereder begränsningar i rörelsefrihet.

Inrikesminister Mari Rantanen: Samarbetet med svenska polisen fungerar utmärkt

Inrikesminister Mari Rantanen (Sannf) är nöjd med polisens tillslag mot den svensk-finländska narkotikaligan som fört in hundratals kilo knark till Finland. Rantanen berömmer också det utmärkta samarbetet med den svenska polisen.

I en kommentar till Yle påminner Rantanen om att polisens budget växer märkbart nästa år, och att en del av de pengarna går till att bekämpa organiserad brottslighet.

Regeringen planerar också att skärpa straffen för bland annat skjutvapenbrott, säger hon.

Två poliser skadades i terrordåd i Ankara nära turkiska parlamentet

En explosion inträffade nära parlamentets och inrikesministeriets byggnader i Turkiets huvudstad Ankara i dag. Inrikesministeriet betecknar sprängdådet som ett terrordåd.

Två poliser skadades i explosionen. Enligt inrikesminister Ali Yerlikaya skadades poliserna inte allvarligt.

Enligt uppgifter i turkiska medier var det två personer som utförde attacken. Den ena av dem ska ha skjutits till döds av polisen och den andra sprängde ihjäl sig.

En stor polisoperation pågår i regeringskvarteren efter explosionen. Ögonvittnen säger till nyhetsbyråerna att poliser bland annat genomsöker delar av ett bilvrak i området.

Parlamentet ska återuppta arbetet i dag efter sin sommarpaus.

Källa: AP, Reuters

Säkerhetsvakter som står i ett varuhus.

Inrikesministeriets förslag: Förläng utbildningen för ordningsvakter

Arbetsgruppen tillsattes efter dödfallet i Iso Omena.

Felparkeringsavgiften höjs i Sibbo från och med i höst

Från och med den 15 september höjs avgiften för felparkering i Sibbo till 50 euro. Tidigare har den varit 40 euro.

Inrikesministeriet har utfärdat en förordning om felparkeringsavgiften. Det här gör de utifrån förslag som kommer från kommunerna eller polisen.

Både polisen i östra Nyland och Sibbo kommunstyrelse stöder en höjd avgift. Bland annat eftersom den redan är 50 euro i Borgå och i Kervo.

Sibbo har inga egna parkeringsövervakare och därmed är det polisen som delar ut parkeringsböter där.

Felparkeringsavgifterna i Åbo centrum stiger – samma sker på tre andra orter

Inrikesministeriet har utfärdat en förordning om felparkeringsavgift. Höjningen av felparkeringsavgifterna träder i kraft den 15 september.

Felparkeringsavgiften höjs i enlighet med de förslag som lämnats till inrikesministeriet i parkeringsavgiftszon 1 i Åbo centrum från 60 euro till 80 euro.

Avgifterna höjs också i Nurmijärvi, Tusby och Sibbo från 40 euro till 50 euro. I övriga kommuner och städer ändras felparkeringsavgiften inte.

Ändringar i felparkeringsavgifterna sker vanligen en gång om året. Det är oftast kommunen som lägger fram ett förslag till höjning av felparkeringsavgiften. Också polisen kan föreslå att avgiften höjs. Innan förordningen utfärdas begär inrikesministeriet utlåtande om förslagen av polisinrättningarna.

Tre personer står på en parkeringsplats med ryggarna mot kameran.

Över tusen ryssar som inte vill kriga väntar på asylbeslut i Finland

Finland väntar på EU:s ståndpunkt i frågan.

Finland planerar skicka nödhjälp till Syrien

Den första försändelsen med nödhjälp, som Finland bidragit med, anlände till Turkiet i dag. Det uppger Inrikesministeriet i ett pressmeddelande.

Finland skickade nödinkvartering för 3 000 personer, det vill säga tält och kaminer. Leveransen gick via Natos euroatlantiska räddningstjänst (EARDCC).

Behovet av stöd och nödhjälp i de jordbävningsdrabbade områdena i Turkiet och Syrien är stort och nu förbereds också materialhjälp till Syrien med snabb tidtabell, uppger ministeriet.

Finland har redan tidigare skickat hjälparbetare till Turkiet.

Finland bidrar med en miljon euro för humanitär hjälp till Turkiet och Syrien via Internationella rödakors- och rödahalvmånefederationen.

Inrikesministeriet: Resurser behövs för att förnya utlänningslagen

Utlänningslagen är en lag som främjar ärenden som har med utlänningar att göra. Utlänningslagen är Finlands mest omfattande migrationslag och i dess syfte påpekas också vikten av att beakta mänskliga rättigheter och internationella föredrag.

Nu slår Inrikesministeriet larm om lagen, som har ändrats 90 gånger sedan den trädde i kraft år 2004.

Utifrån en färsk undersökning som gjorts av Åbo Akademi konstaterar man att lagens struktur har lidit och att det har blivit svårt att få en överblick av den.

Forskarna rekommenderar att det ska reserveras tillräckligt med tid för totalreformen, som avsiktligen ska inledas under nästa regeringsperiod.

Källa: Inrikesministeriet

Finland skickar mer hjälputrustning till Ukraina – inrikesminister Mikkonen: ”Läget är mycket allvarligt”

Finland har sänt mer utrustning till Ukraina. Utrustningen ska hjälpa energisektorn och sjukhus i landet, skriver Inrikesministeriet i ett pressmeddelande.

”Miljontals människor är utan el, värme eller vatten. Läget är mycket allvarligt för civilbefolkningen och det behövs många former av hjälp i Ukraina”, säger Inrikesminister Krista Mikkonen.

Mikkonen tackar också alla som hittills gjort donationer till Ukraina.

”Finland fortsätter skicka bistånd utifrån Ukrainas önskemål. Jag hoppas att finländarnas vilja att hjälpa kommer att förbli stark”, säger Mikkonen.

Förra veckan levererade Finland också för första gången skolmöbler till Ukraina. Sammanlagt har Finland i år sänt 55 långtradare med civilt materialbistånd till det krigsdrabbade landet.

Inrikesministeriet skriver att Ukraina fortfarande är i akut behov av bland annat reservkraftaggregat, transformatorer, mediciner och utrustning för första hjälpen.

Källa: Inrikesministeriets pressmeddelande

Vissa polisjobb kan i fortsättningen tillsättas utan öppen ansökan

Vissa tjänster inom polisväsendet behöver inte längre sättas ut som öppen ansökan.

Det har inrikesministeriet bestämt genom en lagförändrig som träder i kraft vid årsskiftet. Regeln gäller för vissa tjänster vid skyddspolisen, centralkriminalpolisen och den lokala polisen

Yle kunde ifjol berätta att skyddspolisen fått in arbetsansökningar av personer i underrättningssyfte. De här personernas mål har varit att samla uppgifter om dom som rekryterades.

Närbild på Päivi Nerg.

Päivi Nerg blir livskraftschef vid intresseorganisationen MTK – slutar vid Finansministeriet

Nerg har arbetat med både flyktingkrisen och vårdreformen.

Maria Ohisalo, en kvinna med långt blont hår och färglad tröja tittar in i kameran.

Maria Ohisalo har fött en dotter

Ohisalo meddelar om saken på Twitter.

Matkustajalaiva saapumassa Helsingin Länsisatamaan.

Det blir lättare att komma till Finland från EU- och Schengenländer

Regeringen fattade beslut om friare resande.

Skylt med text om gränsövergångsstället i Torneå.

Inrikesministeriet: Inreserestriktionerna förlängs till den 27 juni

Definitionen av släktskap utvidgas samtidigt.

Inrikesminister Maria Ohisalo syns på en skärm i en rättegångssal.

Villkorligt fängelse för mannen som hotade inrikesminister Maria Ohisalo

Mannen hade hotat Ohisalo flera gånger på sociala medier.

Inrikesminister Maria Ohisalo på väg på en presskonferens. Hon har munskydd på sig och ytterjacka.

Inrikesminister Ohisalo: Inte aktuellt att ta i bruk beredskapslagen i det här skedet

Ingen idé att stänga Nyland då viruset sprids överallt.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida