Hoppa till huvudinnehåll

Senaste artiklar

Gamla observatoriet på Vårdberget, där Stiftelsen för Åbo Akademi finns.

Stiftelsen för Åbo Akademi lämnar Vårdberget – oklart vad som händer med Observatoriet

Stiftelsen för Åbo Akademi flyttar in i nybygget Astra.

Sara Naydenov och Emma Backman sitter vid ett matbord och tittar leende in i kameran.

Studerande i Vasa hade gärna slagit läger i universiteten

Det finns inga planer på en ockupation i det här skedet.

En ung kvinna med axellångt hår. I bakgrunden syns en vägg med målningar i gult och brunt föreställande studenter.

Fullt hus på Kåren under Gulnäbbsakademin vid Åbo Akademi – gulisarna nöjda med studiestarten i Åbo

Under tisdagen samlades studerande på Kåren för att samla halarmärken och skriva in sig i diverse föreningar vid Åbo Akademi. Viktoria Björn från Björneborg kom till Gulnäbbsakademin för att skriva in sig i Spexet.

Två studerande står framför en röd tegelvägg. De är iklädda halare och studentföreningarnas tröjor. På bilden står de bredvid varandra och håller armen om varandra.

Dags för gulnäbbsintagningar i Åbo: ”Det bästa är alla människor man träffar”

Ny intagningskultur – coronapausen var en vändpunkt.

Stiftelsen för Åbo Akademi har valt entreprenör för Astra

Stiftelsen för Åbo Akademi har valt den entreprenör som ska bygga Astra. Det är Hartela Länsi Suomi Oy som ansvarar för att bygga den nya byggnaden.

Arbetet inleds nu på hösten och Astra ska stå klar hösten 2025.

Den nya byggnaden ersätter Gadolinia på ÅA:s campus i Åbo. Rivningen av Gadolinia slutfördes under sommaren.

Astra blir en del av helheten kvarteret Stjärnan, som utöver nybygget består av Åbo Akademis bibliotek Boktornet och Handelshögskolan.

Närbild av en person som håller i en termometer i vatten.

Världens hav blir varmare med klimatförändringen – Östersjön är inget undantag

Östersjön värms upp fyra gånger snabbare än andra hav.

Världens universitet rankade – Åbo universitet på plats 301-400

Den så kallade Shanghailistan, som rankar de internationella universiteten, publicerades på tisdagen.

Enligt listan har det inte gått så bra för universiteten i Åbo.

Åbo universitet ligger på plats 301-400. Det här är ändå en förbättring från fjolåret då universitetet låg på plats 401-500.

Åbo Akademi ligger på plats 901-1000.

Av de finländska universiteten har Helsingfors universitet klarat sig bäst. Universitetet ligger på plats 99.

Shanghailistan mäter universitetens internationella anseende och fokuserar på naturvetenskaper och ingenjörs- och sjukvårdsutbildningar. Humaniora räknas inte in.

Porträttfoto av man i skyddshjälm och arbetskläder

Esa hackar varsamt ner Vasas ökända landmärke

Rivandet av silorna i Inre hamnen pågår ända till hösten. Det går inte att hålla samma fart som i vanliga fall, säger Esa Mäkiranta på Lotus demolition.

Man som sitter i båt.

Professor i regnväder och polarnatts-Finland: Solenergi är ändå bästa lösningen

Ronald Österbacka har forskat i solceller i mer än 20 år.

En man med gråsprängt kort hår och mörkblå tunn dunjacka står ute. I bakgrunden en byggnad med rödmålad träfasad.

Många överskattar sitt politiska kunnande, visar Åbo Akademis studie

Sociala medier bekräftar den egna politiska åsikten.

 Sari Essayah tiedotustilaisuudessa eduskunnassa. Mukana myös eduskuntaryhmän puheenjohtaja Peter Östman ja puoluesihteeri Elsi Juupaluoma.

Kristdemokraterna jämnstarka med Socialdemokraterna i svenskspråkiga Österbotten

SFP är störst i Österbotten. Men Kristdemokraterna är populära bland de yngre. Det visar en undersökning om hur finlandssvenskarna röstade i riksdagsvalet.

Unga vuxna studerar i ett klassrum.

Så här påverkas svenskspråkiga utbildningar av teknikstrulet i ansökningstjänsten

Arcada måste korrigera ett beslut om beviljad studieplats.

Spårvagn på Salutorget i Åbo.

Slaget efter tolv: ”Åbo är den största stadsregionen i Norden som helt saknar lokal spårtrafik”

Vanda blir Finlands fjärde spårvägsstad, i Åbo går debatten het om framtida spårvägar.

En man sitter vid ett bord och håller i ett glas. På bordet en telefon och ett fat med vitt pulver.

Här är uppfinningen som kan rädda utekvällen – smartring skyddar mot drogade drinkar

Fenomenet ”drink spiking” förekommer i studielivet.

Oskar Sandberg får finansiering av Finlands Akademi för att utveckla organiska solceller

Solceller baserade på tunna filmer av organiska halvledare är ett attraktivt alternativ för framtida energiteknologier, med potential för miljövänlig och hållbar energiproduktion. Organiska solceller har dock i dagsläget en låg effektivitet.

Forskaren Oskar Sandberg vid Åbo Akademi har fått finansiering av Finlands Akademi för sin forskning om organiska solceller och hur de kan bli effektivare.

Finansieringen är på 410 285 euro för fyra år.

Det ska täcka forskarens egen lön, att anställa en forskargrupp och för att täcka andra forskningskostnader.

Ny psykoterapiutbildning på Helsingfors universitet inleds – målet att bättre beakta offentliga sektorns behov

Nästa höst 2023 inleder Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt HUS i samarbete med Helsingfors universitet en ny utbildning i kognitiv psykoterapi. Den nya psykoterapiutbildningen ska särskilt ta i beaktande behov som finns inom den offentliga sektorn.

De flesta andra utbildningar i psykoterapi har ordnats av organisationer utanför universiteten. Den nya utbildningen ska möjliggöra bättre psykiatrisk vård inom den offentliga hälsovården.

Utbildningen kommer huvudsakligen att vara gratis för deltagare, meddelar STT. För tillfället är utbildningarna i psykoterapi dyra och priserna kan röra sig mellan 15 000–22 000 euro.

Också Åbo Akademi kommer nästa höst att inleda en ny utbildning i kognitiv psykoterapi. Utbildningen på ÅA är avgiftsbelagd. HUS finansierar utbildningen på Helsingfors universitet.

Korrigering 11:02: Utbildningen på ÅA är avgiftsbelagd, medan utbildningen på HU finansieras av HUS.

En kostymklädd man i grått skägg står bredvid en vit lampa.

Emeritusprofessor Johan Gullichsen död

Var känd som uppfinnare och seglare.

Kvinna ser rakt in i kameran.

Saara Ilvessalo sade upp sig från Åbo Akademi – säger att hon beskylldes för att ha tagit upp frågan om sexuella trakasserier i offentligheten

Saara Ilvessalo har sagt upp sig från Åbo Akademi. Orsaken till att hon lämnar Åbo Akademi är den långa processen gällande de sexuella trakasserierna och hur ärendet hanterades inom ÅA, meddelar hon.

Studentkören Brahe Djäknar sjunger in våren på Vårdberget i Åbo.

Sköna maj är här – följ med sändningen från Vårdberget i Åbo

Studentkörerna vid Åbo Akademi sjunger in våren.

Humanisticum döps om till Juridicum – Domvillan töms

Den byggnad i akademikvarteren som i nuläget heter Humanisticum ska i fortsättningen heta Juridicum. I framtiden hittas nämligen personal och studerande i juridik vid Åbo Akademi i huset.

Det är frågan om det Dahlströmska palatset, som finns på Biskopsgatan 13.

Från och med juni kommer personalen i juridik att flytta från Domvillan och delvis också från ASA-huset till byggnaden, och från och med i höst är också juridikstuderande välkomna. Även ämnesföreningen Stadga kommer att få en lokal i Juridicum.

Samtidigt kommer alltså Åbo Akademi att flytta ur Domvillan.

Från och med nästa läsår får Åbo Akademi utbilda magistrar i juridik och därför behöver ämnet fler lokaler, meddelar Åbo Akademi i ett pressutskick.

Visa fler Du är på sida 1, gå till följande sida